Лејла обезбеди финансиска поддршка за овој напис и видео. Погледнете ја нашата страница за откривање за детали.
Можеби не сте го знаеле тоа до овој момент, но има повеќе од еден начин како да ја издувате перницата! Всушност, постојат три одлични начини да ја одржите вашата перница мека и да имате максимални перформанси:

 • Печење со рака
 • Печење во машина за сушење
 • Природно печење надвор (преку свеж воздух!)

Затоа, земете ги при рака тие перници и подгответе се да научите не само како правилно да ја издувате вашата перница, туку и зошто треба да ја пените (и да ја одржувате чиста!) на прво место. Овие техники ќе работат на сите перници со полнење составено од парчиња , како што се:

 • Долу
 • Долу алтернативни полиестерски микрофибер
 • Капок влакна
 • Рендани парчиња или парчиња пена

Со браздата (и повторното печење) на вашата перница дозволува воздухот да влезе меѓу сите овие парчиња и повторно да се прошират. Би сакале да му се заблагодариме на тимот во Layla Sleep што финансиски ги спонзорираше оваа објава и видеото и што ни подари прекрасна перница Layla (делумни мемориска пена/дел влакна од дрво Капок) што ќе ја користиме за нашите демонстрации. Тие исто така имаат одличен душек и неколку меки премиум бамбус чаршафи.

Како да се размачка перница: видео водич

Во случај видеата да не ви се допаѓаат, подолу вклучивме чекор-по-чекор инструкции . Имајте на ум дека не треба да ги завршувате сите овие чекори за целосно да ја издувате перницата. Едноставно изберете го најдобриот метод за вас и трчајте со него!

Како да ја размачкате перницата: чекор-по-чекор инструкции

1. Рачно размачкајте ја перницата Фатете ја перницата и ставете ја во скут. Сега постапете како да свирите на хармоника и турнете ја перницата внатре и надвор. Направете го тоа и на кратката и на долгата страна на перницата. Ова ги разбива сите делови во перницата и дозволува воздухот да влезе и да ја зголеми мансардата на перницата. 2. Масирајте ја вашата перница Ако вашата перница има големи парчиња, ставете ги рацете во неа (како да ја масирате перницата) за да ги раскинете и да им дозволите повторно да се дистрибуираат во вашата перница. Ова ќе ги зголеми мансардата, висината и целокупното чувство. 3. Истурете ја перницата во машината за сушење Ако упатствата за нега на вашата перница го дозволуваат тоа, фрлете ја во машината за сушење! Некои пломби ќе треба да се пенат на ниска температура за да се избегне оштетување. Можеби нема да потрае цел циклус за да се раздува вашата перница. 4. Зголемете ја флуфичноста со тениско топче во чорап Ставете тениско топче во чорап од цевка и фрлете го во машината за сушење заедно со перницата. Тениското топче ќе скокне наоколу внатре во машината за сушење и ќе се притисне на вашата перница, раскинувајќи ги сите парчиња внатре и зголемувајќи го факторот на пената на вашата перница. 5. Истурете ја перницата надвор Некои перници може многу добро да дишат и да се пуштат надвор. Оставете ја перницата на сончево место надвор каде што ветрето може да ја раздува. Ова е особено корисно кога за прв пат ќе добиете перница која пристигнува компресирана и има мирис на „не гасови“ што треба да се расипе покрај проширувањето.

Зошто треба да ја мачкам перницата?

Користењето на вистинската перница е дел од здрав сон . Кога спиете на перница што е правилна висина, мансарда и севкупна цврстина и чувство за вашата примарна положба за спиење, го ослободувате секој притисок врз главата, вратот и ‘рбетот . Ако го направите ова, ги зголемувате шансите секое утро да се будите со неверојатно и освежено (наместо вкочанетост, болка или болка). ПОВРЗАНО: Најдобар душек за болки во грбот Со текот на времето, полнењето во вашата перница може да се израмни или да се компресира од користење ноќ по ноќ. Ако не ја издувате перницата, може да почнете да доживувате проблеми со усогласувањето на ‘рбетот и лош агол во главата и вратот. Чувството и цврстината исто така може да се променат како што се компресира вашата перница. Дотолку повеќе причина да го одржувате флук! мансарда за перница и усогласување на 'рбетот според положбата на спиење Собравме повеќе информации за најдобрите перници за странични, грбни и стомачни спијачи, па проверете ги:

 • Најдобри перници за странични спијачи
 • Најдобри перници за спијачи на грб
 • Најдобри перници за оние што спијат во стомакот

Дополнителни совети

 • Пред да ја пените во машината за сушење, проверете ги упатствата за нега на перницата .
 • Избегнувајте да ја ставате машината за сушење на супер жешка топлина , бидејќи тоа потенцијално може да изгори или оштети не само капакот на вашата перница, туку и полнењето. Изгорени пердуви, некој? Не благодарам!
 • Ако вашата перница е компресирана или свиткана во амбалажа и има парчиња полнење од пена, вреди да ја оставите надвор или во добро проветрен простор за да се прошири . Понекогаш може да има мирис сличен на хемикалии (наречен „испуштање гас“) што може да се случи. Тоа треба да исчезне со текот на времето, но оставањето на перницата да ви се разлее надвор ќе ви помогне да го избегнете мирисот.

Претплатете се на душекот Clarity!

Добијте специјални купони, попусти и подароци! Граватар за Кејти Голд Кејти управува со секојдневните операции на веб-страницата за вести на Mattress Clarity и ги прегледува производите за спиење покрај пишувањето и уредувањето вести за спиење.
Таа потекнува од Остин, каде што живее со нејзиното растечко семејство. Таа е сертифициран тренер за наука за спиење и има магистерска диплома по новинарство на Универзитетот Нортвестерн и има позадина во здравствени и научни содржини. Нејзината работа може да се најде во печатени и онлајн публикации како Discover Magazine, USA Today и The Huffington Post. Нема ништо слично на чувството на свежо размачкана перница. Но, ако сте како повеќето луѓе, ја менувате положбата на спиење повеќе од еднаш на час. Сето ова прилагодување обично значи будење до палачинка перница. За среќа, пуштањето на перницата е лесно и ви дава поттик за поддршка што ја прави разликата помеѓу добар и добар сон. Ја носи вашата сплескана перница до нови височини, така што вашиот врат е правилно потпрен. Ако се разбудите со рамна перница, можеби не знаете што да правите. Затоа, ќе ви откриеме како да ја размачкате перницата со рака и во машината за сушење, за вашата перница да остане во форма на врвот.

Како да се размачка перница

Чекор 1: Отстранете ја вашата навлака за перница и заштитник за перница

Важно е да ја држите вашата перница покриена и заштитена, но најдобро е да ги отстраните сите навлаки за перници или заштитници пред да ги испразните. Ова е добра можност да ја смените вашата навлака за перница и да ја измиете перницата доколку е потребно. Вашата перница може да изгледа жолта – ова е нормална појава од природните масла на вашата кожа. Можете лесно да се борите со ова и да ги избелите чаршафите и перницата користејќи производи како белилото, лимонот или водород пероксид.

Чекор 2: отпакувајте и одвојте ги двата слоја

Оригиналната перница Casper е составена од два слоја, внатрешното јадро и надворешниот слој. Ова ви дава двојна можност за пената за подобра поддршка. Треба да го одвоите внатрешното јадро од надворешниот слој ако ја миете или пените перницата. Додека двата слоја може да се мијат во иста машина, не треба повторно да ја склопувате перницата додека не се исушат и испразнат.

Чекор 3: Изматете го внатрешното јадро

Следно, подигнете го внатрешното јадро на вашата перница. Држете го на две дијагонали и изматете ги заедно како да плескате со рацете. Внимавајте да не ја тресете перницата премногу агресивно, или може да ризикувате да го нарушите полнењето и да го израмните.

Чекор 4: Ротирајте и повторете

Повторете го дејството на пената со другите агли на перницата на внатрешното јадро. Ова помага да се даде на вашата перница рамномерна мансарда и осигурува дека вашиот врат е добро поддржан.

Чекор 5: Изматете го надворешниот слој

Прво, поставете го вашиот надворешен слој на креветот вертикално. Потоа, размачкајте го по долгите страни со крцкање од дното кон врвот. Не го размавтувајте надворешниот слој, бидејќи тоа ќе го израмни и ќе ги уништи вашите напори за размахване. Наместо тоа, размачкајте го надворешниот слој по неговите подолги страни за максимална поддршка.

Чекор 6: Вратете го внатрешниот слој назад во надворешниот слој и заменете го навлаката за перница

Вашата работа овде е завршена – само ставете ја перницата повторно заедно и оддолжете. За да ја соберете вашата оригинална перница Каспер :

 • Целосно отпакувајте го надворешниот слој и ставете го рамно на вашиот кревет.
 • Поставете го внатрешното јадро во надворешниот слој, порамнувајќи ги аглите.
 • Внимателно повторно затворете го надворешниот слој без да го фатите внатрешното јадро во патентот.

За да ја вратите навлаката за перница со методот на тресење:

 • Повлечете го отворот на навлаката за перница околу едниот крај од перницата.
 • Протресете ја перницата во навлаката за перница како да ги влечете панталоните.

За да ја вратите навлаката за перница со методот на ролна:

 • Ставете ја перницата на вашиот кревет.
 • Превртете ја навлаката за перница одвнатре и држете ја одвнатре така што рацете целосно да ви бидат во навлаката за перница.
 • Со рацете во навлаката за перница, фатете ги далечните агли на перницата и повлечете, превртувајќи ја навлаката за перница на перницата.
 • Повлечете ја навлаката за перница до крај и наместете ја преку перницата.

Чекор 7: Често фрлајте ја перницата

Та-да! Токму така, вашата перница изгледа (и се чувствува) сосема нова. И запомнете, најдобро е често да ја дувате перницата за да изгледа и да се чувствува свежо. Треба да се стремите секојдневно да ја пените перницата.

3 начини како рачно да ја испразните перницата

Можете да ги издувате перниците без ништо посебно – се што ви треба се вашите раце. Пробајте ги овие лесни начини да ја оживеете вашата перница со рака.

1. Метод на хармоника

Како да се издува перница со методот на хармоника Методот на хармоника користи движења кои наликуваат на (изненадување!) свирење на хармоника. Овој метод дава 360 степени пената и е методот на повеќето луѓе. За да го пробате методот на хармоника:

 • Држете ја перницата во воздух со двете раце од двете страни.
 • Нежно компресирајте ги спротивните страни, како да свирите на хармоника.
 • Завртете го и повторете го ова дејство за рамномерно пената.

Најдобро за: перници за долу на кои им треба освежување

2. Метод на масажа

Со текот на времето, полнењето на вашата перница може да се залепи, предизвикувајќи чувство на грутка. Ова доведува до нерамна висина на перницата и непријатност. Помислете на овој метод како длабока масажа на ткиво за вашата перница. За да го пробате методот на масажа:

 • Идентификувајте ги грутките области на вашата перница што би сакале да ги насочите.
 • Измасирајте ги тие грутки како да месите тесто.
 • Пената со друг метод за прераспределба на полнењето за рамномерна поддршка.

Најдобро за: Долу алтернативни перници кои се чувствуваат грутки

3. Метод на Сонцето

Можете исто така да и дозволите на природата да се разлева за вас со методот на сонце, кој користи сончева светлина за природно да ги убива бактериите и да ја врати вашата перница во поранешната слава. На крајот на краиштата, нема ништо како благ ветре што ќе вдахне нов живот во вас (и вашата перница). За да го пробате методот на сонце:

 • Закачете ја перницата од алишта или оставете ја на чиста површина.
 • Тоа е тоа! Сонцето и ветрето можат да ја завршат целата напорна работа за вас.

Можете да го пробате ова со секаков тип на перница. За традиционалните алтернативни перници со надолу или надолу, ова е одлично за нивно сушење ако имате тенденција да се потите ноќе. Ова е исто така одлична опција за перници од мемори пена, бидејќи тие можат да се чистат само на место и да се исушат на воздух. Најдобро за: перници од мемориска пена, особено откако ќе се исчистат на самото место

3 начини да се размачка перницата во машината за сушење

Ако штотуку сте ја измиле перницата, ова е одлична можност да ја искористите машината за сушење за да ја издувате. Испробајте ги овие методи за да ја исушите вашата перница и да ја издувате за да се чувствувате сосема ново. Како да пените перница во машината за сушење

1. Класичен метод

Наједноставниот начин да ја издувате перницата во машина за сушење е да ја фрлите и исушите во согласност со упатствата на производителот. За повеќето перници, ќе сакате да го следите правилото „ниско и бавно“, поставувајќи ја машината за сушење на тивок оган и оставајќи ја перницата да се исуши долго време. Кога користите машина за сушење, подобро е да ставите повеќе перници одеднаш за да го избалансирате барабанот. Ова го правите со ставање на перниците на спротивните страни од барабанот за сушење. Ова осигурува дека вашата машина за сушење може правилно да се врти и рамномерно да ги суши вашите перници. Најдобро за: перници за долу кои штотуку се измиени и се порамни, но без грутки

2. Методот на тениско топче

Ако сте особено загрижени за грутките перници или имате само една перница за пената, фрлете неколку тениски топчиња во машината за сушење со вашата перница. Тие помагаат вашите перници да се движат додека се во машина за сушење (напомена: движењето е важно – затоа не треба да преоптоварувате сушари). Тоа движење овозможува вашите перници да се исушат рамномерно и да им даде дополнителен волумен. За овој врв можете да користите и специјализирани топчиња за сушење, кои ќе го скратат времето потребно за сушење на вашата перница, а истовремено ќе ја максимизирате меката. Најдобро за: алтернативни перници надолу и надолу кои имаат некои купчиња

3. Методот на мечето

За малку, можеби нема да лежат тениски или фен топчиња наоколу. Обидете се да фрлите суво плишано животно или чисти крпи со перниците. Овие предмети делуваат слично како оние тениски топчиња за да ја спречат вашата перница да остане на едно место за време на циклусот на сушење. Најдобро за: алтернативни перници надолу и надолу кои имаат некои купчиња Знаци дека треба да ја издувате перницата Еве четири знаци дека треба да ја издувате перницата:

 • Вашата перница падна на тестот за превиткување – Обидете се да ја преклопите перницата на половина. Дали веднаш извира или трае секунда пред повторно да легне рамно? Ако вашата перница остане превиткана или ви треба малку време за да се врати назад, тоа е показател дека е време за пената.
 • Се будите со болки во вратот или рамото – Перниците го одржуваат ‘рбетот подреден за спијачите од сите позиции. Ако на вашата перница ѝ треба пената за да ја освежи својата потпора, може да почувствувате болка во вратот и рамото поради спуштање на главата повеќе отколку што треба ноќе.
 • Рацете и рацете ви трнеат во претпладневните часови – Ако вашиот врат не е усогласен, тоа може дополнително да ги оптоварува точките на притисок или да го ограничи протокот на крв во вашите раце и раце. Резултатот? Будење со рацете „заспани“ или вкочанети и пецкање.
 • Сложувач на перници – Примамливо е да спиете со повеќе перници кога вашата перница е рамна. Но, ова е знак дека е време да се збогувате и да ја надградите играта со перници. Добрата перница е клучот за поддршка на вратот и усогласување на ‘рбетот, па затоа не треба да ја жртвувате удобноста.

Најчесто поставувани прашања

Зошто перницата ми се израмнува? Ако спиете во иста положба секоја вечер, вашата перница станува рамна бидејќи го вршите истиот, повторен притисок врз неа.
Со текот на времето, спиењето исфрла малку воздух од полнењето на перницата. Учењето како правилно да ја дувате перницата ви помага повторно да внесете воздух и да ја одржувате вашата перница во форма. Како да ги направам моите перници повторно меки? Редовното испирање на перниците помага да се одржи нивната форма. Можете да го направите ова со отстранување на навлаката за перница и нежно притискање на спротивните страни на перницата додека не ја постигнете саканата висина на перницата. Што прави пуштањето перница? Плетењето на перницата повторно го внесува воздухот во полнењето, обезбедувајќи подобра поддршка за вратот и поудобно искуство за спиење. Колку често треба да ја мачкам перницата? Можете да ја дувате перницата толку често колку што сакате за вашиот најудобен сон. Меѓутоа, ако се будите за да ја размачкате перницата или ја пените повеќе пати за да заспиете, тоа може да биде знак дека е време да ја замените старата перница.

Знајте кога е време за надградба

Колку и да е тажно, перниците не траат вечно. Генерално се препорачува да ја менувате перницата на секои една до две години. Ако научивте како да дувате перница, а вашата сè уште паѓа, време е да размислите за надградба. Иако е тешко да се каже збогум, Каспер е тука со совршената перница за да може вашата глава да остане во облаците.

Зошто перниците се рамни? Вратете ги во живот со овие совети одобрени од експерти.

Ажурирано на 7 август 2022 година Фото: Марк Лунд/Getty Images Нема ништо слично како чувството на сосема нова перница – толку цврста и мека, само ве молам да ја потпрете главата на неа. Исто така, нема ништо слично како чувството на перница во која се гледаат подобри денови. Тоа е рамен, грутка и често малку тажен изглед. Но, без разлика дали зборуваме за перници за кревет или за фрлање перници, тоа е прилично неизбежно: по одредено користење, секоја перница сигурно ќе изгуби дел од својот шум. Еве неколку совети како да ги вратите во живот перниците.

Рачно издувајте го редовно.

Марк Лунд/Getty Images „Колку е рамна перница и колку често се рамни, зависи од видот и квалитетот на полнењето што го користите“, вели Шон Јуња, извршен директор на услугата за внатрешен дизајн Decor Aid. „Дури и квалитетниот пердув надолу, кој е прекрасен и дава убава тежина на перницата, мора да се „издува“ по речиси секоја употреба. Поправката? „Неколку добри карате рифови“, вели Џуња. Затоа, сметајте дека тоа е доволно добар изговор за ослободување од каква било затворена агресија.

Не заборавајте да ротирате често.

„Исто така, никогаш не боли да ги ротирате перниците“, вели Џуња. „Обидете се да ги превртите ако можете, или да ги стилизирате на различен стол или софа од вообичаено. Промената во употребата ќе помогне перницата да не се обликува на вашиот мебел.»

Поминете го низ миењето.

Перниците за трчање низ миењето ќе помогнат да се ослободат од нечистотија, како и од алергени. (Само проверете дали сè е цврсто зашиено и пуштете ја машината за миење на деликатен циклус за да избегнете какви било проблеми.) Мелиса Хомер, главен директор за чистење во MaidPro, исто така предлага да фрлите неколку топчиња за сушење, па дури и тениски топчиња, ако сте во нотка. „Можеби тие мали момци се бучни, но прават сè!“ вели Хомер. Поставете ја топлината на ниска наместо висока за да избегнете згрутчување.

Залепете ги надвор на сонце.

Верувале или не, вашата перница може да впие многу влага ако редовно го потпирате лицето на неа, благодарение на потта и, да, лигите. Оставајќи го надвор на сонце малку може да помогне да се испари секоја вишок влага што е заклучена и да се врати во својата некогаш мека состојба, вели Хомер. Само погрижете се да не го изоставувате на влажно време – тоа всушност може да ги влоши работите. „Кога се сомневате, проверете дали перницата е целосно испрана и исушена во соодветна машина за сушење“, вели Хомер. „Потоа ставете го надвор за сончање, последен чекор за освежување, ако сакате.

Користете го правилното влошување.

„Ако влошката не е правилна големина за навлаката за перница, вашата перница ќе се чувствува и ќе изгледа многу овенато“, вели Џунја. „Вообичаено, се обидувам да користам влошки кои се 1-2 инчи поголеми од самата влошка. На пример, за футрола за перница од 20 инчи, пополнете ја со влошка од 22 инчи.»

Земете заштитник за перница

Верувале или не, перницата се замаглува од нечистотија речиси исто како и од постојаниот притисок на легнување. Според Хомер, заштитникот за перница „забележително го успорува процесот на израмнување на перницата, бидејќи ги спречува нечистотиите и маслата да ги матат влакната во перницата.

Инвестирајте во квалитет.

Одлуката за евтина перница можеби изгледа како добра идеја во тоа време, но ако барате долговечност, можеби ќе сакате да побарате нешто поскапо ако квалитетот е подобар.

Како да ги испразните перниците во вашиот дом со неколку трикови сами

Последно ажурирано на 3 октомври 2022 година Обелоденување на транспарентност – Може да добиеме надомест за упатување за производи купени преку линковите на нашата страница… Прочитај повеќе. По напорниот работен ден, нема ништо толку освежувачко како да ја потпрете главата на мека, удобна перница. Без разлика дали станува збор за ново купување или за вашите долгогодишни омилени, меките перници се одличен начин за оптимизирање на удобноста на просторот за спиење за подобар одмор во текот на ноќта. Иако овие производи со текот на времето може да ја изгубат својата мекиност, добрата вест е што можете да ги вратите во живот со некои едноставни трикови сам. Во ова упатство, ќе ви ги покажеме различните начини на размахване на перницата за да продолжите да го имате најдоброто можно искуство за спиење.

Да се ​​пената или да не се пената

Спиењето на десната перница е повеќе од само предност; Може да влијае и на вашата физичка благосостојба. Кога купувате нова перница, треба да ја земете предвид мансардата на предметот (висина) и колку е цврста, така што кога спиете, ‘рбетот се одмара во опуштена, неутрална положба. Ова е критично бидејќи дополнителен притисок врз ‘рбетот поради лошото држење може да ја влоши болката во грбот и вратот. По редовна употреба, полнењето во овие производи може да се израмни, што може да влијае на усогласувањето на ‘рбетот. Со тоа што ќе се погрижите вашите перничиња да останат полни и меки, ќе имате подобар начин да ја спречите хроничната болка. прекривка за јорган кој се менува

Како да ги направите перниците повторно меки

Бидејќи болката во грбот и вратот може да влијае на вашиот секојдневен живот, преземањето чекори за да се спречи развојот или влошувањето на болката е патување во вистинската насока.

Користете ги вашите раце

Кога станува збор за повторно размахване на потпирачот за глава на креветот, една од најлесните алатки за употреба се вашите голи раце. Започнете со ставање на перницата во скутот. Потоа постојано ќе го туркате перничето внатре и надвор. За најдобри резултати, правете го ова 30 секунди и на долгата и на кратката страна. Откако ќе го завршите тоа, можете исто така да се обидете да ја удирате перницата за да помогнете во проширувањето на полнењето. Ставете го предметот на креветот, ставете ја раката во тупаница и удирајте ја перницата додека не почнете да чувствувате дека повторно отекува.

Масирајте ја вашата перница

Добрата масажа може да направи чуда за нас луѓето, а исто така е корисна и за нашата постелнина да изгледа и да се чувствува добро. Овој следен маневар е особено корисен ако откриете дека вашите перници имаат значителни грутки во нив што треба да се распаднат. Прво ќе ги лоцирате густите области во перницата. Потоа темелно ќе ги масирате. Целта е да се скршат парчињата полнење за да можат да се шират порамномерно. Ова не само што треба да ја зголеми мансардата, туку и да го подобри целокупното чувство на перниците. илустрација на перница од латекс

Ставете го во машина за сушење

За многу луѓе, нивното време и енергија се ограничени, и тие попрво би примениле поинаков метод. Во тој случај, оставете ја вашата машина за сушење да ја заврши работата наместо вас. Сепак, пред да ги ставите перничињата во машината за сушење, треба да ги проверите ознаките на нив за да бидете сигурни дека тие можат безбедно да влезат, а потоа следете ги упатствата соодветно. Повеќето производители препорачуваат перници безбедни за сушење да се стават на поставка без или ниска топлина за да избегнете согорување на производот. Ова, исто така, може да се направи заедно со миење на перниците ако така одлучите. Добијте повеќе информации: Како правилно да ги миете перниците

Користете тениско топче во метод на чорап

За да го засилите ударот на фен на машината за сушење, добра идеја е да фрлите друг предмет за да ги месите перничињата додека се таму. Тениското топче треба да работи добро бидејќи е доволно тешко да се удри со перницата и треба да помогне да се раздели секое згрчено полнење. Едноставно ставете тениско топче во чорап и потоа додадете го во машината за сушење со перниците.

Пени перници во машина за сушење без тениски топчиња

Не секој ќе има дополнителни тениски топчиња низ куќата, па ако е така, има и други предмети што можете да ги користите наместо тоа. Чистите апостолки или кошули валани во топчиња исто така треба да го направат трикот. За оние со мали деца, можете да користите плишана играчка, што е погодно бидејќи машината за сушење исто така може да ја издува играчката во исто време. Најважното нешто што треба да се има на ум е дека кој и да е предмет што го користите мора да биде безбеден за сушење. Илустрација на лице кое става перница во машината за сушење

Истурете ја перницата надвор

Друга тактика што треба да ја земете во предвид е да им дадете на вашите перници многу потребен свеж воздух. Не само што ова е одличен начин да им помогнете повторно да станат меки, туку е добар и за ослободување од бактерии и непријатни мириси. Сепак, пред да го испробате овој метод, проверете дали времето надвор е суво и сончево. Откако ќе ги поминете низ машината за сушење или ќе користите еден од практичните методи споменати претходно, ставете ја постелнината надвор на сончева светлина неколку часа. Надворешниот проток на воздух треба да помогне во промовирање на одвојување меѓу парчињата полнење и проширување на вашите потпирачи за глава.

Најчесто поставувани прашања

Кога е вистинското време да ја замените вашата перница?

Колку и да ги сакате вашите перници, ќе дојдете до точка кога сите трикови за печење во светот нема да бидат доволни за да ги вратат во нивната оптимална состојба. За да знаете кога е вистинското време да ги замените вашите перници, постојат конкретни работи што можете да ги барате. Вдлабнатините и испакнатините се знак дека е време за нова перница. Можете исто така да ја притиснете перницата на секој крај за да видите дали перничето се враќа во својата нормална форма, а ако не се врати, ќе знаете дека ви треба ново. Одличната вест е дека редовното печење на перниците, сепак, треба да им помогне да траат подолго. Илустрација на човек што ја менува перницата

Џил Зваренштајн

Џил Зваренштајн

Уредник
Џил Зваренштајн е уредник за советник за спиење и сертифициран тренер за наука за спиење. Таа е ентузијастичка за обезбедување корисни и привлечни информации за сите работи за спиење и здравје. Со седиште во Лос Анџелес, таа е искусна писателка и новинарка која ужива да го поминува слободното време на плажа, да пешачи, да чита или да истражува нови места низ градот. Таа е и страствен патник кој има лична цел еден ден да може успешно да спие во авион.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *