Дали сакате да играте Minecraft? Денес ќе научите како да го приспособите вашиот карактер за да ја направите играта уште позабавна. Придружете се додека во едноставни чекори откриваме како да направите скин на Minecraft. Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за прилагодување на играта со создавање на сопствени згради, животни и друго, проверете ја нашата класа за модирање на Minecraft и нашата забавна класа за инженерство на Minecraft Redstone дизајнирана од професионалци од Google, Стенфорд и MIT.

Што е скин на Minecraft?

Скин на Minecraft е графичко преземање што го менува изгледот на ликот од видео игра. Кожата не го менува исходот на играта. Во Minecraft, корисно е да се мисли дека кожата е составена од пиксели. Пиксел е еден квадрат со боја на екранот. Кожите на Minecraft доаѓаат во две големини – 64 x 64 пиксели (вкупно 4.096) и 128 x 128 пиксели (неверојатни вкупно 16, 384!). Кога креирате кожа на Minecraft, има многу пиксели за пополнување, но различните алатки за боја ќе ви помогнат да го направите тоа прилично брзо.

Кои делови ја сочинуваат кожата на Minecraft?

Деловите на кожата на Minecraft вклучуваат:

  • Главата – 6 видливи страни
  • Торзото на телото – 4 видливи страни
  • Раце – видливи 6 страни
  • Нозе – видливи 5 страни

Важно е да се земе предвид кои површини на кожата се видливи. На пример, врвот на правоаголната призма, односно нозете, никогаш не е видлив. Но, дното на главата е видливо од одредени агли бидејќи се штрчи од вратот.
Во само седум брзи чекори можете да направите сопствено искуство со карактери! Ајде да почнеме.

1. Отворете го уредувачот Skin

Започнете со упатување до веб-страницата на уредувачот на кожата. (Еве некои од најдобрите производители на кожа на Minecraft од кои може да изберете. За ова упатство, би препорачале да користите MinecraftSkins. За почеток, знакот Стив (идентификување на мажи) се појавува како стандардна кожа. Кожата на Стив Minecraft

2. Запознајте се со алатките

Кликнете и движете го глувчето за да ја ротирате кожата. Со тркалото на глувчето можете да зумирате и одзумирате на вашата кожа. Палетите на бои се поставуваат со помош на боите подолу, а има и алатки за цртање, пополнување и бришење. Алатката со четка за боја ќе пополни по 1 пиксел. Кликнете и влечете за постојано да сликате линии од пиксели. Алатката со корпа за боја пополнува цела површина на делот од кожата на кој се наоѓате (како левата рака). Запомнете, секогаш можете да кликнете на копчето за враќање за да се вратите чекор назад!

3. Изберете лик

Сега можете да изберете лик од кој ќе започнете да градите обидете се да најдете некој што е најблиску до кожата што планирате да ја создадете. Можете исто така да изберете Алекс (идентификување на жени) од паѓачкото мени за Модел под вашата кожа. И можете да изберете која било кожа наведена под Нови кожи или Топ скинови за уредување.

4. Изберете палета на бои

Ако погледнете внимателно, кошулата на Стив има најмалку 3 нијанси на зелена боја. Повеќето кожи на Minecraft користат повеќе нијанси со иста боја за да им дадат текстура и длабочина на ликовите. Затоа, кликнете на секој квадрат на кошулата на вашиот лик за да ја промените бојата. Обидете се да додадете 3-5 бои што ги сакате користејќи ја четката за боја! За брзо пополнување на големи делови, можете да ја користите конзервата за боја. Повеќето уредувачи на кожата имаат алатки кои ќе ви помогнат при засенчување. MC Skins има алатка за ладна боја со прскање која автоматски ќе направи нијанса посветла и потемна од вашата избрана боја, правејќи шарен изглед со 3 нијанси. MinecraftSkins користи алатка за „осветлена боја“ и „темна боја“ за да помогне да се направи вашата палета за засенчување. За да го користите, едноставно изберете ја вашата боја во палетата и кликнете на светлата или темната ѕвезда за да ја зголемите или намалите осветленоста на таа боја. Не треба многу да ја менувате бојата за засенчување на кожата. Ако ви требаат идеи за палети на бои, проверете ја оваа корисна алатка. Идеи за кожа на Minecraft

5. Направете го лицето и косата

Зумирајте за да ја видите само главата. Изберете 3-5 бои за вашата палета на бои за главата. Поставувањето на очите е еден од најтешките делови за правење лице – тие обично се подалеку на главата отколку што би очекувале. Подолу погледнете ја поставеноста на очите на Стив. Секое око има 2 пиксели – едно со боја и едно за белките на очите. Другите типови на кожи, како што се животните и суштествата, може да имаат понеобични очи кои се повеќе распослани, користат повеќе пиксели или повисоки од типичните човечки очи. Поголемите очи (2 x 2 пиксели) исто така можат да им дадат на вашите човечки ликови повеќе аниме изглед. Следно, лоцирајте каде ќе одат устата и носот на вашиот карактер. Многу кожи воопшто нема да имаат уста, додека други ќе имаат 4-6 пиксели по ред за устата. Запомнете дека секогаш можете да барате слики како референца. Направете ја косата за вашиот карактер следно. При изборот на боја на коса, најдобро е да изберете 2-3 нијанси со иста боја за косата да не изгледа целосно рамна. Додавањето малку влакна над очите може да ви даде лут изглед. Подолгата коса може да биде незгодна бидејќи дел од влакната ќе го покрие горниот дел од торзото. Дали ви требаат уши? Рогови? Нешто друго на главата? Не заборавајте да ги додадете овие детали и потоа да ги пополните страните, горните, долните и задниот дел од главата.

6. Создадете ја облеката

Започнете со боење на торзото. Одлучете каква линија на вратот сакате на кошулата – повеќето кошули не одат директно преку вратот и рамената. Користете потемна нијанса на бојата на кошулата за да ја исцртате секоја површина на торзото и посветла нијанса за пополнување на кошулата. Додавањето засенчување – дури и малку – ќе и даде длабочина на вашата кожа и ќе ја направи да изгледа пореално. Карираните кошули, кошулите со шари и кошулите со пруги ќе бараат повеќе трпение, но изгледаат навистина одлично кога ќе завршат! Или обидете се да направите спортски дрес, качулка, јакна или комбинезони на торзото на вашиот карактер. Откако ќе го завршите торзото, работете на рацете и нозете на вашиот карактер. Повторно, користете потемна нијанса на бојата на облеката за контура, и посветла нијанса од иста боја за да ја наполните облеката. За нозете, пробајте панталони, искинати фармерки, шорцеви, здолниште, фустан или килт за вашиот карактер. Ако вашиот лик носи чевли, резервирајте ги долните 3-4 пиксели од ногавиците за патики, а повеќе ако сакате чизми или друг повисок тип на чевли. Не заборавајте да кликнете и да го движите глувчето за да го ротирате вашиот карактер и да ги видите сите страни. Ако направите какви било грешки, можете да го користите копчето за враќање за да ги отстраните.

7. Зачувај го

Кликнете на копчето за преземање за да ја зачувате вашата кожа. Ќе се зачува како датотека .png. Не грижете се ако ја погледнете датотеката и се чини дека вашата кожа е поставена на чуден начин – така треба да изгледа додека не се постави на Minecraft! Погрижете се да ја зачувате кожата во вашата библиотека со фотографии за да ја направите подоцна достапна во Minecraft. За да го направите тоа, допрете ја сликата и задржете додека не се појави мени и изберете Зачувај слика. Отворете Minecraft и притиснете го копчето Store. Потоа притиснете го моделот Custom Skin. Притиснете го копчето Избери нова кожа. Сега имате можност да ја нанесете вашата кожа на модел Стив (машко) или Алекс (женски). Сега притиснете го копчето Потврди за да потврдите дека ова се кожата и моделот што ќе се користат за вашиот плеер отсега натаму. Еве видео кое може да ве води низ процесот чекор по чекор: Сега еве како да ја внесете вашата кожа во Minecraft.

Направете сами Minecraft скини

Сега сте подготвени да направите какви било скини на Minecraft што можете да ги замислите или да ја промените кожата на вашиот лик! Следно, научете како да направите сопствена слика за пиксели на Minecraft и пробајте бесплатно модирање на Minecraft. За да нурнете длабоко во приспособувањето на вашето искуство со игри на Minecraft, придружете се на нашиот забавен час во живо онлајн на Minecraft Modding Quest (Одделение 2-5) или класа Minecraft Redstone Engineering (Одделение 2-5), дизајниран од експерти на Google и Стенфорд! Има дури и бесплатна класа за кодирање на Minecraft, така што нема ризик да се обидете.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *