Што е линимент? Линиментот е хербален лек кој се користи локално за да помогне во ублажување на болката во болните мускули и меките ткива. Обично се прави со алкохол за триење или со вештерка, така што билките може лесно и брзо да се апсорбираат во кожата. Може да се користат и масла, но тие немаат моментален ефект на линимент на база на алкохол, а јас претпочитам да резервирам масла за масла за масажа или креми. Постојат неколку билки кои можат да бидат вклучени во линиментот за ублажување на болката, но Сакам да вклучам билки за ублажување на болката, антиинфламаторни лекови и билки кои помагаат да се забрза заздравувањето. Ментолот природно лади и смирува и често се користи во мелеми, мелеми, плакнења за уста, линименти, пастили и други лекови кантарион(Hypericum perforatum) е мојата омилена билка за локална болка. Тој е корисен и за нервна болка и за болка во мускулите и брзо се движи за да ги смири прекумерно искористените, уморни мускули или повреденото меко ткиво. Кантарион најдобро се користи свеж во производството на лекови, така што во мојот линимент вклучувам претходно подготвена тинктура од кантарион (освен ако не се сеќавам да го направам линиментот во текот на краткиот временски период кога кантарионот е подготвен за берба ). Meadowsweet (Filipedula ulmaria) се користи како аналгетик и антиинфламаторно. Го намалува воспалението, ја чисти топлината и го промовира заздравувањето на ткивото. Содржи салицилна киселина, претходник на аспиринот. Кората од врба (Salix alba) е билка за ублажување на болки со антиинфламаторни својства. Богата со салицин, ја ублажува болката и ја намалува треската и воспалението. Тоа беше една од оригиналните состојки на аспиринот и може да се користи локално за ублажување на болки од артритис или други мускулно-скелетни проблеми. Comfrey (Symphytum officinale) историски се користел за намалување на болката и воспалението, за лекување на рани и за заштита на оштетените ткива. Помага за ублажување на болката, особено во коските. Равнец (Achillea millefolium) ја намалува болката и се користи како аналгетик и антиинфламаторно, и надворешно и внатрешно. Равнец помага да се движи чи и да се подобри циркулацијата со опуштање на периферните крвни садови. Локално, помага да се поправи ткивото и да се запре крварењето. Камилицата (Matricaria recutita) е еден од најголемите дарови на природата бидејќи помага да се смири болката, да се намали воспалението и да се залечат раните. Арниката (Arnica montana) традиционално се користи како лек за модринки, повреди на меките ткива и за зголемување на протокот на крв во областа на повредата. Да не се зема внатрешно или на скршена кожа. Cayenne (Capsicum frutescens), кога се користи во разредена форма, помага да се ублажи болката со блокирање на преносот на пораки за болка во мозокот. Историски се користи во креми, лосиони и линименти за артритис, болки во зглобовите и болки во мускулите. Рецепт: 1 шолја вештерка или алкохол за триење1 лажичка ментол кристали2 лажица сушена ливада слатка2 лажица сушена кора од врба2 лажици сушен ајдучка трева2 лажица сушен невен2 лажица сушен невен2 лажица сушен невен ½ лажица сушено масло

 • Грубо мелете ги сите сушени билки со малтер и толчник.
 • Ставете ги сите мелени билки во тегла со големина на половина литар.
 • Одозгора прелијте со вештерка или алкохол
 • Стрмни 4-6 недели, тресејќи се секојдневно.
 • Вирус и компост билки
 • Додадете тинктура од кантарион и есенцијално масло
 • Шише и етикета.

Овој линимент ќе биде стабилен на полица и треба да трае неколку години. Препорачувам да го флаширате во мали шишиња со распрскувач, за да може лесно да се нанесува по потреба. Погрижете се да се користи само на нескршена кожа, бидејќи оваа формула не е погодна за отворени рани, а етикетата покажува дека е само за надворешна употреба.

Некои од врските во овој пост може да содржат придружни врски за ваша погодност. Како соработник на Амазон заработувам од квалификуваните набавки.
Како да направите хербален линимент преку The Survival Mom Хербален линимент е течен хербален препарат за триење во кожата. Во сценарио за подготвеност за итни случаи, правењето линимент е добра вештина за да се обезбеди дополнителна удобност за изгореници и изгореници од сонце, напрегања и исчашувања и повреди од несреќи или трауми.

Вештерка Хезел: Разноврсна билка за линименти

Алкохолот за триење, оцетот, па дури и вотката може да се користи како основа за хербален линимент, но екстрактот од вештерка е една од најпопуларните основи. И, иако други билки често се додаваат во екстрактот од вештерка леска за да се направи пософистициран хербален линимент, дури и едноставната подготовка на вештерка леска прави одличен линимент сам по себе. Чај направен од вештерка леска (правилно наречена лушпа на хербален јазик) Меномине го користел како триење на нозете и за „лекување на куцаниот грб“; а ирокезите го користеле за модринки. За повеќе информации за етноботаничката употреба на вештерка леска, напишете го ботаничкото име на вештерка леска, Hamamelis virginana , во онлајн базата на податоци на Универзитетот во Мичиген-Дирборн. Леска со вештерки има и неколку други намени што е добро да се знаат. Прво, тоа е природен адстрингент. Народните употреби на вештерка леска вклучуваат смирувачки изгореници, каснувања од инсекти и убоди; како стиптик за астринг ткива и бавно крварење. Ова се некои од најчестите употреби кои влегле во практиката на современиот билкарство. Домородните американски племиња користеле вештерка за многу други намени, вклучително и како чај за настинки, колера и астма. Настрана состојката на линимент, таа е билка со долга традиција на многу различни намени и вреди да се проучува. Ако сакате да знаете дали вештерка леска расте во вашата област, базата на податоци за растенија на USDA има одлични информации за опсегот, живеалиштето и идентификацијата. Леска со вештерка може да се додаде и како пејзажно растение во многу области и носи необични жолти цветови во зима кога ништо друго не цвета. Тоа би било одличен избор ако уредување со око на билни подготвеност за итни случаи!

Изработка на линимент од вештерка леска

Предностите на правење екстракт од вештерка леска вклучуваат додавање подолг рок на траење и можност за создавање покомплексни наслаги користејќи екстракт од вештерка како основа. Овој лесен рецепт за екстракт од леска вештерка може да се намали нагоре или надолу врз основа на количината на достапна кора од вештерка. Ова е различен метод на подготовка отколку што обично се користи за правење тинктури (кои исто така се нарекуваат екстракти), но делува многу добро и ќе даде сличен производ како екстрактот од вештерка леска што можете да го земете во вашата локална аптека. Состојки :

 • Минимум 3 мл кора од вештерка леска
 • Доволно чиста, вода за пиење за да ја покрие кората за два инчи во тенџере со капак
 • Вотка (делува како конзерванс)

Насоки :

 1. Ставете ја кората на вештерка во тенџере и додадете доволно вода за да ја покриете леска вештерка со два инчи вода.
 2. Оставете го тенџерето да зоврие, а потоа намалете ја топлината и оставете ја кората од вештерка да врие 20-30 минути.
 3. Исклучете ја топлината и оставете ја лушпата од вештерка да се излади на собна температура.
 4. Процедете ја лушпата преку крпа за газа, филтер за кафе или цедилка за ситна мрежа и потоа измерете ја преостанатата течност.
 5. На секои две унци вештерка леска, додадете една унца вотка. Ова го продолжува рокот на траење на подготовката на вештерка леска за околу една година.

Други билки за линимент

Сега кога знаете како да направите свој екстракт од вештерка леска, можеби ќе бидете заинтересирани да направите други, посложени линименти. Некои билки кои се одлични за ова вклучуваат: Goldenrod ( Solidago spp ) – Златната шипка, вообичаена трева во поголемиот дел од Северна Америка, е идеална за линимент за смирување на повредите поврзани со мускулите, како што се истегнување и исчашување. Comfrey ( Symphytum officinale ) – Комфри е добра билка за да се вклучи во линимент за скршени коски и траума со тапа сила. Хлебните ( Plantago spp ) – Популарна билка за многу различни нелагодности на кожата, хлебните го надополнуваат смирувачкиот капацитет на леска вештерка при каснувања и убоди од инсекти. Во комбинација со накит, некои билкари пријавиле успех во справувањето со отровниот бршлен. Мугворт ( Artemisia vulgaris ) – Пелинот има афинитет за болки поврзани со замор. Линиментите од мугворт се одлични по долг ден на планинарење или тешка физичка работа. Арника ( Arnica montana ) – Уште еден одличен избор за општа болка поврзана со мускулите, арниката често се користи во препарати на база на масло, но е подеднакво корисна како линимент. Кантарион ( Hypericum perforatum ) – Ова може да биде особено корисно за повреди кои вклучуваат нервна болка. Бидете свесни дека кантарионот има репутација за зголемување на чувствителноста на кожата на сончева светлина, па можеби ќе треба да ја зајакнете заштитата од сонце додека го користите. Други популарни состојки за линимент вклучуваат затоплувачки билки кои ја зголемуваат циркулацијата, како што се ангелика, кајен и ѓумбир. Табла на водачи-ad-500x100 Кога правите линимент, може да откриете дека имате најдобри резултати со користење на сушени состојки. Дополнителна содржина на вода од свежи билки може да направи вашиот линимент да се расипе порано. Еве како да направите линимент:

 1. Изберете неколку билни состојки што ќе ги вклучите во вашиот рецепт. Една до три билки е добро место за почеток. Размислете за намената на вашиот готов линимент и фокусирајте се на билки кои добро се вклопуваат.
 2. Наполнете стаклена тегла за конзервирање до половина со сувите билки што сте ги избрале во првиот чекор.
 3. Истурете доволно леска вештерка во вашата тегла за да ги покриете вашите билки со една или два инчи течност и безбедно ставете го капакот на теглата.
 4. Нежно тресете ги билките секој ден две недели и додадете уште екстракт од вештерка леска ако е потребно за да бидете сигурни дека билките ќе останат покриени.
 5. По две недели, исцедете ги билките од екстрактот од вештерка и флаширајте го линиментот за подоцнежна употреба. Вклучете датум, состојки и „Само за локална употреба“ за да се потсетите дека вашиот линимент е наменет да се нанесува локално, а не да се внесува. Ако сакате, можете да го ставите вашиот линимент во мистер или шише со спреј за да го олесните нанесувањето.

Кога ќе почнете да правите сопствени линименти, брзо ќе сфатите дека додавањето на оваа вештина во вашата хербална вреќа со трикови може да го направи секојдневниот живот, како и вонредните околности, многу поудобни. Дополнително читање за Liniments и Witch Hazel Модерна билка од Мод Грив Општ водич за создавање на ефикасен линимент или лек за болка од билки од Bear Medicine Изработка на билни линименти во блогот на планината роза

Повеќе ресурси за вас:

 • Прирачник за создавање на хербални лекови од Џејмс Грин
 • Идентификување и берба за јадење и лековити планови во дивината од Стив Брил
 • Билни рецепти на Розмари Гладстар за живописно здравје
 • Лековити билки на Розмари Гладстар: водич за почетници

Ако сакате сами да одгледувате некои од овие билки, ова упатство за градини со лековити билки ќе ви помогне. „Ова е само за информативни цели и не е наменето за дијагностицирање, лекување или препишување на која било болест. Консултирајте се со вашиот личен медицински професионалец.” Следните две јазичиња ја менуваат содржината подолу.

 • Био
 • Најнови објави

Агата Новеј е автор на Независниот билкар: водич за почетници за подготвеност за билки и блогот IndieHerbalist.com.

Што е линимент?

Линиментот е хербален лек кој се користи локално за да помогне во ублажување на болката во болните мускули и меките ткива. Обично се прави со алкохол за триење или со вештерка, така што билките може лесно и брзо да се апсорбираат во кожата. Може да се користат и масла, но тие немаат моментален ефект на линимент на база на алкохол, а јас претпочитам да резервирам масла за масла за масажа или креми. Постојат неколку билки кои можат да се вклучат во линиментот за ублажување на болката, но јас сакам да вклучам билки за ублажување на болката, антиинфламаторни лекови и билки кои помагаат да се забрза заздравувањето. Ментолот природно разладува и смирува и често се користи во салфетки, мелеми, плакнења за уста, линименти, пастили и други лекови Кантарионот (Hypericum perforatum) е мојата омилена билка за локална болка. Тој е корисен и за нервна болка и за болка во мускулите и брзо се движи за да ги смири прекумерно искористените, уморни мускули или повреденото меко ткиво. Кантарион најдобро се користи свеж во производството на лекови, така што во мојот линимент вклучувам претходно подготвена тинктура од кантарион (освен ако не се сеќавам да го направам линиментот во текот на краткиот временски период кога кантарионот е подготвен за берба ). Meadowsweet (Filipedula ulmaria) се користи како аналгетик и антиинфламаторно. Го намалува воспалението, ја чисти топлината и го промовира заздравувањето на ткивото. Содржи салицилна киселина, претходник на аспиринот. Кората од врба (Salix alba) е билка за ублажување на болки со антиинфламаторни својства. Богата со салицин, ја ублажува болката и ја намалува треската и воспалението. Тоа беше една од оригиналните состојки на аспиринот и може да се користи локално за ублажување на болки од артритис или други мускулно-скелетни проблеми. Comfrey (Symphytum officinale) историски се користел за намалување на болката и воспалението, за лекување на рани и за заштита на оштетените ткива. Помага за ублажување на болката, особено во коските. Равнец (Achillea millefolium) ја намалува болката и се користи како аналгетик и антиинфламаторно, и надворешно и внатрешно. Равнец помага да се движи чи и да се подобри циркулацијата со опуштање на периферните крвни садови. Локално, помага да се поправи ткивото и да се запре крварењето. Камилицата (Matricaria recutita) е еден од најголемите дарови на природата бидејќи помага да се смири болката, да се намали воспалението и да се залечат раните. Арниката (Arnica montana) традиционално се користи како лек за модринки, повреди на меките ткива и за зголемување на протокот на крв во областа на повредата. Да не се зема внатрешно или на скршена кожа. Cayenne (Capsicum frutescens), кога се користи во разредена форма, помага да се ублажи болката со блокирање на преносот на пораки за болка во мозокот. Историски се користи во креми, лосиони и линименти за артритис, болки во зглобовите и болки во мускулите. Рецептот: 1 шолја вештерка или алкохол за триење
1 лажичка кристали од ментол
2 лажици сушена ливада
2 лажици сушена кора од врба
2 лажици сушен ајдучка трева
2 лажици сушен невен 2
лажици сушен невен 2 лажици сушена житарка 2 лажичка
сушена арника . етерично масло од нане

Грубо мелете ги сите сушени билки со малтер и толчник. Ставете ги сите мелени билки во тегла со големина на половина литар. Одозгора прелијте со вештерка или алкохол. Стрмни 4-6 недели, тресејќи се секојдневно. Вирус и компост билки. Додадете тинктура од кантарион и есенцијално масло. Шише и етикета. Билен линимент е локална течност која е дизајнирана да се втрие внатре. Постојат многу различни традиции кои имаат различни основи за нивниот традиционален линимент. Оваа постапка е многу основна и може да се користи за многу видови билни линименти. Линиментите се само локална употреба. Тие не треба да се земаат внатрешно или да се ставаат на скршена кожа. Тие се првенствено за ублажување на болки во мускулите или лигаментите, намалување на модринки или други кожни заболувања. Повеќето билни линименти се засноваат или на вештерка, оцет, алкохол за триење. Некои имаат и масло во нив. Внесувањето на овие билки во овие течности е многу едноставно. Линименти може да се направат за да се загрее или лади состојбата на кожата. Едноставно следете ги упатствата за правење инфузиран оцет. Својствата што ќе ги извлечете ќе зависат од вашата билка и течноста што ќе ја изберете. На пример, треварите со живописна црвена боја се навикнати да гледаат дека тинктурите или маслата направени со кантарион недостасуваат во растворот од оцет или вештерка. Обидете се да експериментирате со мали серии и не плашете се да мешате различни типови на менструација (растворувачи). Ако најдете одличен микс, задолжително испратете ни порака во Практичниот билкар за да ни кажете за вашиот успех!

Упатство за правење хербални линименти

Ова е основна процедура, а не рецепт. Не вклучив конкретни мерења, туку го опишав процесот и што да барате додека работите. За конкретни рецепти со користење на оваа техника, видете Практични рецепти за билкар.

Опрема што ќе ви треба за да направите хербален линимент:

 • Даска за сечење и остар нож (ако користите свежи билки)
 • Стаклена тегла со цврсто прицврстен капак (или слична тегла направена од нереактивен материјал)
 • Блендер (опционално)
 • Гумена стругалка или шпатула, по можност изработена од материјал кој може темелно да се исчисти и да не задржува мириси, како пластична отпорна на топлина
 • Етикета за вашата тегла

Откако ќе започне менструацијата, ќе ви требаат:

 • Торба за цедење или неколку слоеви крпа за сирење и цедалка
 • Шише за готовиот линимент
 • Етикета за вашето шише

Состојки за правење хербален линимент:

 • Количество билки или растителен материјал, свежо или сушено (и прашокот е во ред)
 • Продорна течност како вештерка, оцет или алкохол за триење
 • Мал квалитет на инфузирано масло (опционално)

Постапка за правење хербален линимент:

 1. Подгответе ги вашите билки за билен оцетПодгответе ги вашите билки. Ако користите свежи билки, ќе треба да ја исчистите или истресете нечистотијата од нив, иако освен ако не се навистина, навистина валкани, не треба да ги миете со вода, туку ќе треба да ги исечкате. Ако планирате да користите блендер (види чекор 4), тогаш ќе треба само грубо да ги исечкате, но ако немате намера да користите блендер, исечкајте ги колку што можете ситно. Ако користите сушени билки, ќе треба да ги искршите најфино колку што можете разумно.
 2. Ставете ги билките во вашата тегла. Спакувајте ги нежно и наполнете ја теглата околу три четвртини од патот со растителниот материјал. Треба да оставите доволно простор за да ја наполните теглата со оцет, да имате простор редовно да ја протресувате содржината и да го оставите оцетот да навлезе низ целиот растителен материјал. Ако користите корења или кори, можете да ја наполните теглата само околу една третина до половина.
 3. истурете оцет врз вашите билки за да направите билен оцетИстурете го менструумот врз билките, пополнете ја теглата додека не ги покриете билките за нешто помалку од четвртина инч или ако користите кора или корења, наполнете ја теглата додека не се наполни околу три четвртини или така.
 4. Блендирајте ја смесата додека не се изедначи како смути, па вратете ја во вашата тегла. (Овој чекор е изборен ако користите сушени, тврди билки, како што се сушени корени, кори или семиња.)
 5. Цврсто затворете ја теглата.
 6. Обележете ја теглата и чувајте ја на ладно и темно место. Кабинетот каде што ќе го гледате секој ден е идеален.
 7. Протресете ја теглата секојдневно, дури и неколку пати на ден. Ова е многу препорачливо, иако заборавив да ги тресам теглите со недели и сè уште имав добри резултати.
 8. исцедете ги билките од билниот оцетПо две до осум недели, исцедете го билниот материјал од менструацијата. Вашата готова течност треба да мириса на билката. Додека го цедите, не заборавајте да исцедите што повеќе од менструумот од растителниот материјал. Сакам да користам мала, мрежеста вреќичка за подготовка за да ја исцедам мојата, но неколку слоеви газа или квадрат исечен од бела маица и добра цедалка исто така ќе работат добро.
 9. Чувајте го вашиот билен оцет во стаклен сад со темна бојаПовторете ги овие чекори со другите инфузирани состојки на линимент додека сите ваши инфузирани билни растворувачи не бидат подготвени за мешање.
 10. Обележете го секое од вашите шишиња со една состојка за да избегнете забуна подоцна.
 11. Користејќи мерна чаша, измерете ги состојките во мерната чашка, не заборавајте да го додадете дополнителното масло последно.
 12. Стандарден линимент со масло мора добро да се измеша пред да се истури во шишето. Ако го истурате вашиот линимент во неколку шишиња, застанете помеѓу полињата и повторно промешајте.
 13. Ако сакате да го ставите вашиот линимент со масло во шише со распрскувач, имајте предвид дека маслото има тенденција да ја затне млазницата за прскање. Планирајте соодветно.
 14. Обележете ја вашата тегла и чувајте ја на ладно и темно место. Не заборавајте да го вклучите датумот, видот на билката што сте ја внеле и употребата, така што и другите ќе знаат како да ја користат.

Некои растителни препарати припаѓаат во секој кабинет за лекови. Многумина од нас го бараат тој еден хербален лек кој овозможува ослободување од мноштво заболувања. Таму доаѓа Liniment на Jethro Kloss. Можеби не сте запознаени со неговото име (тука доаѓаме), но неговиот доверлив рецепт за хербални слатки може да им користи на децата, спортистите, градинарите и викенд-воините – секој што може да користи ослободување од болки, болки, каснувања од инсекти, отровен бршлен, испакнатини , и модринки. И најдобриот дел: лесно се прави. Но, што го прави толку посебен, и кој беше Џетро Клос?

Кој е Џетро Клос?

Роден на 27 април 1863 година во Висконсин, Џетро Клос бил познат ентузијаст за природно здравје и билкар во своето време. Под големо влијание од неговата адвентистичка вера на седмиот ден и учењата на Елен Г. Вајт, Клос се придржувал до природниот начин на живот кој вклучувал вегетаријанство, хидротерапија и билкарство. Својот живот го посвети на грижата за болните, држејќи предавања за здрав начин на живот и истражување кое се залагаше за употреба на соја како остварлив извор на протеини. Всушност, тој започнал своја фабрика за производство на прехранбени производи на база на соја. Тој беше вистински пионер во движењето за природно здравје. Во 1935 година, Клос ја објави својата книга Враќање во Едем: Приказна од човечки интерес за здравјето и реставрацијата што се наоѓа во билката, коренот и кората . Во 1939 година, книгата беше ревидирана и проширена и овој оригинален текст е продаден во над 5 милиони примероци. Иако некои од неговите лекови оттогаш се покажаа како немудри, па дури и токсични (Клос беше поборник за користење керозин за нега на рани), книгата е одлична претстава за тоа како изгледале природното здравје и билкарството во 1800-тите. Но, еден рецепт беше вистински успех: неговиот рецепт за линимент. Иако тој ја пропишува неговата употреба за сè, од болка и исип на окото до главоболки и проблеми со атлетските стапала – болести за кои науката измислила други попогодни лекови – ништо не го надминува за старите добри болки и болки. Во својата книга, Хербални рецепти за живописно здравје , билкарот Розмари Гладстар вели за линиментот на Клос: „Ова е многу стар, многу силен рецепт и е еден од најдобрите средства за дезинфекција што некогаш ќе ги имате при рака. Овој линимент е корисен за намалување на воспалението на мускулите, за чистење на раните и за смирување на каснувањата од инсекти.

Лековит линимент Jethro Kloss

Макро фотографија - Сулфат

За да направите сопствено снабдување со билни линименти на Клос, соберете ги следните состојки:

 • 1 литар 70 проценти алкохол за триење
 • 2 унци миро во прав *
 • 1 унца златен печат во прав*
 • ½ унца кајен пипер
 • *достапно онлајн Измешајте ги сите овие состојки и оставете да отстојат седум дена. Протресете го периодично. На крајот од седум дена, декантирате и флаширајте со етикета на која пишува „Само за надворешна употреба.“ Како да се користи:За главоболка, Клос препорачува нанесување на линиментот на слепоочниците, задниот дел на вратот и челото. За исчашувања, тој вели слободно да се нанесува линиментот и да се масира 15 до 20 минути пред да се појави отокот. Повторете три до четири пати на ден. Тој, исто така, вели да се нанесува линиментот за модринки и болки во грбот. Gladstar препорачува користење на Kloss’ Liniment за дезинфекција на рани од цепнатинки, херпес и меурчиња со треска, отровен даб и бршлен и брадавици.

Клучен збор Jethro Kloss Healing Liniment Кажете ни како беше! За да направите сопствено снабдување со билни линименти на Клос, соберете ги следните состојки:

Зошто линиментот на Клос работи

Билките во Клос Линимент имаат неколку лековити својства: Кајенот „служи како катализатор на системот“ и е „одлично затоплувачка циркулаторна билка“, забележува Гладстар. Активната компонента на кајенскиот пипер, капсаицинот, е агенс за ослободување на невропептиди кој помага да се контролира нервната болка. Тоа е активна состојка во многу аналгетски формули без рецепт. Не е ни чудо што Клос сакаше да биде вклучено во неговата формула за линимент. Миро е гумена смола земена од неколку дрвја од родот Commiphora. Најпознат е како еден од трите подароци што мудреците му го донеле на бебето Исус и историски се користел како темјан, парфем и лек. Неговите антибактериски, антигабични и навлажнувачки својства ја прават важна состојка за секоја подготовка за нега на кожа или рана. Goldenseal е корен на загрозена билка. Секогаш проверувајте дали златниот печат што го купувате е со одржлив извор. Според WebMD.com, „Goldenseal се нанесува на кожата за осип, чиреви, инфекции на рани, чешање, егзема, акни, првут, рингворм, херпес плускавци и херпес“. Пробајте го овој линимент и проверете дали нема веднаш да стане вистински лек во вашиот ковчег за хербални лекови што го барате!

Кујна - Whey

Керол Џ. Александар

Керол Џ. Александар е писателка од Вирџинија, специјализирана за одржливо/зелено живеење, ремоделирање на домот и теми за животниот стил. Пишувала за над 100 национални, регионални и локални печатени публикации, како и онлајн. Таа е авторка на Homestead Cooking with Carol: Bountiful Make-Ahead Meals, достапна на Amazon Kindle и во мека.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *