1. Како да се натопи косата дома?

Дали треба повторно да размислите за вашето прашање – дали да ја бојадисате косата
или да не ја фарбате? или што е Dip Dye? Како да се натопи косата дома? Бојата на косата
со бојадисување е еден од најновите шарени трендови што никаде брзо не оди. Тоа е една од
оние техники кои вклучуваат Дали треба повторно да размислите за вашето прашање – дали да ја бојадисате косата или да не ја фарбате? или што е Dip Dye? Како да се натопи косата дома? Бојата на косата со бојадисување е еден од најновите шарени трендови што никаде брзо не оди. Тоа е една од оние техники кои вклучуваат ниски обврски, но ќе траат подолг период во споредба со привремениот спреј за боја на коса. Без разлика дали имате кадрава коса, долга права или кратка коса, можете да се лулате на овој совршено кул тренд. Во оваа статија, ќе можете да прочитате сè за бојадисаната коса, како можете да ја фарбате косата дома и како можете да го одржите вашиот нов изглед.

Што е Dip Dye коса?

Дип бојата е целосно различна од другите шарени техники на умирање. Во бојата на коса со натопи, добивате тап, правилен и остар изглед кој е совршен за секоја изјава за коса на девојката. Во оваа техника, вашата коса ќе наликува на вертикален прави мек изглед со боја по ваш избор. Дип бојата е лесен постојан метод за додавање боја на вашите брави дома.

Како сами да ја обоите косата дома?

Пред да размислите за натопување на косата дома, треба да изберете каков тип на изглед точно сакате. Без оглед на изгледот на дивата варијација на боите што ќе го изберете, треба да ја земете предвид основната боја на вашата коса затоа што треба да ја осветлите темната коса пред да започнете со процесот на натопување. За да ги намалите вашите опции, можете да ја пронајдете вашата омилена боја на коса гледајќи ги сликите на луѓе со слична боја на коса со натопена боја. Ако се мешате помеѓу две бои, размислете за користење на двете нијанси. Двете нијанси кои се блиску до природниот спектар на бои ќе додадат поголема должина на вашата коса со убаво мешање. Уверете се дека вашата коса е што е можно похидрирана и здрава пред да започнете со процесот на умирање. Ако сакате да ги имате прамените во подобра состојба, обидете се да користите маска за коса и да ја промените вашата рутина. Ова не само што ќе ја одржува вашата коса негувана и здрава, туку и ќе го зголеми чувството на влажност на вашата коса. Темелно нанесете ја маската за коса од потемните корени до врвовите и малку дополнителна количина од средната должина до врвовите на вашата коса. Прво измијте ја косата со виолетов шампон. Виолетовиот шампон ги отстранува сите основни тонови на вашата коса за да ја направи прекрасна русокоса пред да ја обои во убава сина боја. Овде треба да бидете дополнително внимателни бидејќи ова е областа од каде што ќе оживее вашиот изглед на косата со боја натопена и ќе направи да изгледа и да се чувствува најдобро.

Чекори што треба да ги имате на ум пред да нанесете дип боја дома!

Секогаш читајте ги упатствата напишани на задниот дел од пакувањето или упатството пред да почнете да ја фарбате косата дома. Погрижете се да извршите тест за алергија најмалку 48 часа пред да започнете со процесот. Еве ги споделените чекори кои можете да ги следите додека нанесувате боја за коса со натопена боја дома.

1. Подгответе го вашиот простор и алатки!

Најлошиот дел од изумирањето на косата е што на крајот правите катастрофа во вашата бања или соба. За да избегнете такви работи, треба да се подготвите со областа и алатките што ќе ви бидат потребни. За почеток, носете стара маица наместо да ја ризикувате омилената. Користете стари крпи или груба ткаенина и носете ракавици за да избегнете бојадисување на вратот или раката. Користете пластични кеси за носење за да ја заштитите околината и мијалникот. Можете исто така да носите пластични кеси пред да умрете за да не ви ја уништи облеката.

2. Подгответе ја вашата коса!

Сега е време да ја подготвите вашата коса за новиот колоритен изглед. По климатизацијата, вашата коса мора да се чувствува мазна и здрава. Едноставно четкајте ја или исчешлајте ја косата за да имате без заплеткување и супер мазна коса пред да бидете подготвени да ја нанесете бојата. Ова ќе резултира со беспрекорен финиш со натопена боја со рамномерно умирање на секој прамен. Поделете ја вашата коса во вашиот редовен дневен стил, така што покривањето што изумира природно ќе падне во вашиот нов изглед.

3. Одлучете каде ќе оди вашата Dip Dye!

Кога одлучувате каде ќе оди вашата боја за натопување, првото нешто што треба да го земете во предвид е должината на вашата коса. Пласманот е најважен овде. Ви се препорачува да почнете да умирате некаде помеѓу брадата и увото ако имате долга или средна коса. Ова ќе создаде значително влијание потоа и нема да го влоши изгледот. Погледнете ја вашата коса во огледало и одредете до каде би сакале да стигне бојата доколку имате пократка коса. За коса до рамениците, најдобро функционираат пет прсти, а за коса долга боб околу четири прста. Обидете се да задржите суптилен изглед ако сте исечени или пикси. Можете да го постигнете овој изглед ако побарате помош од вашиот пријател или член на семејството. Исто така, можете да ја натопите кадравата коса или супер густата коса со создавање трет дел на задниот дел од вашата коса, така што бојата ќе биде рамномерно распоредена наоколу. Можете да ја врзете косата со ластици за коса за да направите посебни делови. Прочитајте: Како да ја обоите косата без белило?

4. Подгответе ја вашата Dip-Dye боја!

Одвојте време и погрижете се да ги прочитате упатствата напишани на задната страна од пакувањето или упатството. Упатствата ќе гарантираат дека ја имате подготвено целата опрема за да го постигнете новиот изглед. Откако ќе завршите со сите горенаведени чекори, следниот чекор е да ја измешате бојата за натопување. Следете ги упатствата за мешање на совршен производ и креирајте ја вашата боја со мешање на бојата во шишето дадено во комплетот. Сега сте подготвени со вашата боја.

5. Нанесете ја бојата!

Нанесете ја бојата со помош на четка наместо директно да ја нанесувате со раката. Ова ќе ви помогне со поголема прецизност да создадете покриеност со најприроден изглед. Започнете со нанесување на бојата за боја на врвот на косата, а потоа продолжете нагоре. Четката ќе ви помогне рамномерно да ја прераспределите бојата на долниот дел од вашата коса. Земете еден дел од ластиците и нанесете ја бојата по целата коса.

6. Дозволете бојата да се развива!

Почекајте бојата да се развие околу 25 до 45 минути. Времетраењето зависи од нивото на саканиот интензитет и вашата природна боја на коса. По 25 минути, избришете ја бојата од мал дел за да видите како е развиена бојата. Откако ќе бидете задоволни со бојата на косата, темелно исплакнете ја косата. Погрижете се целата боја да се измие правилно и нанесете го вашиот хранлив регенератор за коса. Да! Подготвени сте со вашиот нов свеж изглед.

Како да го задржите вашиот нов изглед?

Потребно е да користите обоен шампон за нега на коса и регенератор за натопени плитки. Овие производи се специјално дизајнирани за заштита и длабинско потхранување на сјајот на вашата бојадисана коса. Исто така, можете да пробате сребрен шампон за да ја одржите вашата природна боја на коса. Можете исто така да додадете стил на вашата коса со инвестирање во крем или спреј за заштита од топлина. Ова не само што ќе ја заштити вашата коса од оштетување на топлина, туку ќе делува и како средство за обликување што ќе ви помогне да го задржите изгледот што го посакувате со користење на топлински алатки. Откако ќе откриете дека вашата боја на коса почнала да бледнее, треба да ја освежите косата со иста боја или да ја обновите со различна нијанса, како темна или посветла нијанса. Соберете ја вашата омилена боја на коса и вратете се на работа повторно. Иако натопувањето на црната коса дома бара вештина и трпение заедно со доста време, тоа ќе ви помогне да го повторите вашиот природен изглед дома со помалку инвестиции. Можете да добиете широк спектар на опции за боја со натопена боја кои се експлицитно дизајнирани за да ги добиете најдобрите резултати. Се што ви треба е да ја изберете најдобрата нијанса во зависност од вашиот изглед и преференции. Какво беше вашето искуство додека го правите сето тоа сами? Споделете со нас во коментарите подолу! Од балајаж и омбре до паричка , слободно може да се каже дека нема недостиг од техники за боење на косата за менување на гривата. Но, што ако сакате нешто што е ниска посветеност, но ќе трае малку подолго од привремен спреј за боја на коса ? Па, натопена боја на косата може да биде токму она што сте го барале. Без разлика дали имате кратка коса или долги прамени, можете целосно да го размрдате овој колоритен тренд. Прочитајте за да дознаете сè за бојадисаната коса, вклучително и како да ја натопите косата дома.

ШТО Е DIP DYE КОСА?

Можеби се прашувате како бојадисувањето со натопување се разликува од другите 101 шарена техника за боење на косата. Додека омбре косата вклучува постепено избледување на вашата коса од една боја во друга, бојадисаната коса не е толку суптилна. Вашата коса ќе се префрли директно од природните корени во вашата боја на избор, без меѓусебна нијанса за омекнување на изгледот. Во основа, тоа е совршено за оние кои сакаат да дадат изјава. Да не зборуваме дека тоа е ниска посветеност, но сепак потраен начин да додадете боја на вашите прамени. Не сакате повеќе да ги лулате шарените прамени? Едноставно упатете се во салонот и отсечете ги вашите краеви!

КАКО ДА СЕ НАПРАВИ БОЈА НА КОСАТА ДОМА

Сакате да го добиете изгледот со натопи боја? Прочитајте го нашиот туторијал подолу.

ЧЕКОР бр. 1: ИЗБЕРЕТЕ ЈА БОЈАТА(БОЈИТЕ)

Пред да го избиете белилото, секогаш е добра идеја да сфатите што точно сакате за вашата коса. Кога станува збор за натопено боење, тоа значи да ја изберете вашата нова нијанса. Најдете ја вашата омилена боја, гледајќи слики на луѓе со слична боја за да ви помогне да ги намалите вашите опции. Ако сте заглавени помеѓу две нијанси, размислете за користење на двете бои. Сите две кои се блиску до спектарот на бои ќе се спојат убаво, додавајќи уште поголема димензија на вашата коса.

ЧЕКОР бр. 2: ПРЕМЕНЕТЕ ЈА СИНКАТА

Време е! Вашата коса е подготвена за нова боја – но како всушност ја постигнувате? Темната коса ќе треба да се осветли со белило пред боење. Имајте на ум дека колку е потемна вашата основна нијанса, толку повеќе ќе треба да се трудите за да го постигнете посакуваниот изглед со натопена боја. Потоа ќе ја нанесете бојата(и) на вашата коса по избор на областите што сте ги избеле. Пробајте ја полу-постојаната боја на коса L’Oréal Paris Colorista , која е достапна во различни прекрасни нијанси кои се формулирани да работат на изветвена, руса и нагласена коса. Со бои кои се движат од розова до аква, сигурно постои опција која одговара на вашите фенси.

КАКО ДА СЕ НЕГИРАТЕ ЗА БОЈАВА НА КОСА

Колку и да е забавна бојата на косата, со неа доаѓа и малку нова одговорност. Помина времето на посегнување по какви било стари производи во ходникот за нега на коса. Еве неколку совети за нега на коса што треба да ги земете предвид по фарбањето.

СОВЕТ бр. 1: СМЕНЕТЕ ЈА ВАШАТА РУТИНА

Важно е да се користи систем на производи за нега на коса формулиран за обоена коса . Пополнете го тушот со шампон , регенератор и маска како што се шампонот за заштита на живост на бојата на L’Oréal Paris Elvive , балсамот за заштита на живост на бојата на L’Oréal Paris Elvive и балсамот за поправка и заштита на живоста на бојата L’Oréal Paris Elvive .

СОВЕТ бр. 2: НАПРАВИ ГРИВИ БРАНОВИ

Плитките со повеќе тонови често изгледаат најдобро стилизирани во брановидни влакна, а бојата на косата не е исклучок. Прифатете ја вашата природна текстура со тоа што ќе изберете стил на сушење на воздух, со прскање со брановиден спреј на влажни прамени за да помогнете да се создаде форма. Ако на вашата коса и треба поголемо туркање во вистинската насока, исплетете ја во плетенки и отстранете ја по целосен ноќен сон за да откриете пообемни бранови. Ако не, завршете го сушењето на воздух како и обично, и сè е подготвено!

СОВЕТ бр. 3: ПОВТОРИ!

Штом вашата боја ќе почне да бледнее, веројатно ќе почнете да добивате чешање за да ја освежите косата со истата нијанса или да ја обновите со различна нијанса. Кога ќе бидете подготвени повторно да ја обоите косата, земете повеќе од вашата омилена боја за коса дома и фатете се за работа. Следно: Дали сте заинтересирани да испробате друг шарен изглед на косата? Предлагаме да се пробаат на underlights. Ако вашиот интерес е разбуден, проверете ја нашата статија, Трендот на долната коса е за неочекувана боја .

Dip Dye: трендот на косата што ќе сакате да го прифатите

Сè за тоа како да ја бојадисате косата и како вашиот стилист може да создаде совршена комбинација на бои, без разлика дали само ги обожувате врвовите на косата или уште повеќе…

Што е дип боја за вашата коса?

Косата со натопена боја е класична техника на боење во две бои каде што косата е темна во коренот со посветли врвови. Тоа е прилично изразена боја, бидејќи не постои вистинска мешавина помеѓу двете бои. Вообичаено, би биле 4 до 5 нивоа полесни за должината и краевите, на пример, од кафеава во корените до многу светла руса на краевите. Неговото име доаѓа од готовиот изглед: каде што косата изгледа како буквално да е натопена во боја. Како и секое боење на косата, времетраењето на вашата боја за натопување зависи од тоа каква формула користите. Можете да изберете привремени, полутрајни или трајни бои за боја.

Натопете ја бојата на косата: како да ги обоите врвовите на вашата коса

Еден од најпопуларните стилови на бојадисување на косата е боење само на краевите на косата (не на должината), и затоа често нè прашуваат како да ги фарбаме врвовите на косата. Одговорот: одете кај професионалец! Секогаш кога станува збор за играње со боите, особено задебелените нијанси, како што често е бојата на косата, вашиот фризер е најдоброто лице за да го создаде вашиот нов изглед на бојата благодарение на нивното искуство и сет на вештини. Тие точно знаат како да ги бојадисаат врвовите на вашата коса за да направат извонредна креација на коса со натопена боја. Како да ги обоите врвовите на косата: ако имате темна, бринета или темно руса коса, вашиот фризер ќе започне со бојадисување на врвовите на вашата коса во посветла боја (наречена осветлување) за да добие бледа основа. Откако ќе го постигнете ова, вториот чекор е внимателно облакување на краевите на вашата коса со саканата боја за натопена боја, измешана според вашите сопствени барања.

Може ли да ја намачкам кратката коса?

Најкратката коса на која можете да направите боја за натопување е идеално боб. Пол Денисон од салонот Кен Пиктон вели: „Колку помалку коса треба да си играте, толку поочигледна би била вашата натопена боја. Навистина е важно кројот да ја надополни бојата, бидејќи ако косата повеќе се движи, може да имате повеќе дифузија на бојата. Би рекол дека боите за натопување се идеално прилагодени за долги слоевити фризури. ” Меѓутоа, ако имате навистина краток крој и ве интересира како да ги обоите краевите на кратката коса, разговарајте со вашиот фризер за да разберете како бојата на косата и кројот може да работат заедно за да создадат изглед што го барате.

Која е разликата помеѓу омбре, балајаж и дип боја?

Првите бои за натопување беа доста екстремни, со светли краеви или блокови од боја кои сега еволуираа во попригушени врвови кои се вклопуваат со вашата природна коса. Додека дип бојата е сè уште повеќе очигледна техника на боја, вашиот професионален колорист ќе се погрижи да не го напуштите салонот без никакви остри линии каде што се нанесени посветлите краеви. Оваа експертиза е причината зошто, на прашањето „Како можам рамномерно да ја бојадисам косата?“, секогаш препорачуваме да одите кај професионалец за да избегнете линии на разграничување и нерамномерно нанесување на бојата со вашата боја на коса. Балајаж или омбре најчесто погрешно се мешаат со боја за натопување. Балајаж вклучува рачно сликање на различни бои на косата за да се осветли целокупниот изглед, додека омбре е постепена градација на бојата по косата. И двете овие техники се многу посуптилни и потценети во споредба со бојата за натопување.

Која боја да ја обоите косата

За натопена руса коса, идеално можете да одите до четири нијанси посветла од вашата природна боја на коса. Со црна коса со натопена боја или клиенти со потемна коса, имате значителна флексибилност бидејќи можете да си играте со различни бои, како руса, бакарна, црвена и посветла кафена боја. Црвените глави можат дури и да влезат во изјавата за натопена боја, со посветло и посветло црвено на краевите и подлабоко црвено на корените, на пример.

Кои се најдобрите производи за боење на косата?

Една од најпопуларните колекции на фризури кај професионалците при бојадисување на врвовите на вашата коса (или должината, во зависност од тоа колку сакате изглед на „натопена“ коса) се пудрите за осветлување на Blond Studio. За забавен, привремен изглед на боја каде што можете да експериментирате со смели, шарени нијанси, не можете да направите подобро од колекцијата ColorfulHair. Достапен во 10 светли и мешани нијанси, можете да ја добиете бојата на натопена боја од вашите соништа! Кредити на слики: Getty Images — Mint Images RF — Mint Images Стефани Вила
Неланд 458 тыс.
просмотров JuliaHugsSharks Jen
Of All Trades
Како да ја обоите косата со Syoss Софиологија SYOSS 322 тыс. просмотров VOODOO
BLUE | ОМБРЕ СИНА КОСА Софиологија
Milkgore Како да: Направете омбре коса Упатство за коса со сина/розова боја. белење на косата за прв пат !!!!!! (Трансформација на коса од црна до розова)
Направете сами украсени очила за сонце! Milkgore
чуден ангел
во Неланд
Виолетова и портокалова коса зајдисонце со ARCTIC FOX
Jen Of All Trades Стефани Вила The Rainbow Hair Artist Уметникот за коса на Виножито
Беки Стерн 609 тыс. просмотров
Сара Пан
Страст Јонес
Беки Стерн Умирам
мојата коса виолетова :3 JuliaHugsSharks
КАКО ДО: МОРНОСИНА КОСА ГОЛИ ft AliPearl Џем – Стефани Вила Тесар
Сара Пан ♡ DIY Сина омбре коса ♡ Arctic Fox Poseidon
Tessarr
Dying hair Purple & Turquoise
Dip dye коса од сирена туторијал/ едукација за трансформација Страст Jonesz
SYOSS чуден ангел
белегзија со мониста // Беки Стерн
белење, сечење шишки и обојување на мојата коса во розова боја | Трансформација црна во русокоса дел 2 Бојата за коса со Dip paint дојде и отиде, и вратете се повторно! Оваа класична техника на боење во два тона е одличен начин да додадете малку вкус на вашата коса без да се посветите до коренот. Ако барате малку инспирација за бојата на косата за бојадисување или како да ја натопите бојата на косата дома, тогаш скролувајте!

Како да се натопи косата

Ако сакате да ја фарбате косата дома, има неколку работи што треба да ги имате на ум. Целта на dip dying е да се создаде контраст на боја кој е целосно фокусиран на вашата средна осовина до краевите, а во некои случаи само по вашите краеви. Боите за натопување може да се вклопат во вашата природна или платнена боја, или може да се остават како остра линија за поавангарден изглед. Бојата на косата со натопена боја може да биде малку комплицирана за изведување дома, па затоа обично препорачуваме да посетите професионален стилист за да го постигнете овој изглед. Но, ако сакате да го завршите тоа дома, тогаш еве како да започнете.

Чекор 1: Соберете ги вашите производи.

Пред да купите или да соберете какви било производи за боја на коса, ќе треба да одлучите за бојата што ја сакате. Ако имате темна коса и барате посветла, посветла модна боја на краевите, ќе ви треба избелувач за коса, како и бојата по избор. Ако сте потемни, тогаш е доволна трајна боја или модна боја за вашите краеви. Исто така, препорачуваме да имате при рака чешел и штипки.

Чекор 2: Четкајте ја и исечете ја косата.

Започнете со раширена коса онаму каде што природно би ја разделиле, но исчешлајте ги сите јазли или замрсени. Оттука, пресечете ја косата на четири дела – по еден дел од секоја страна од увото до лицето и два дела во задниот дел, разделени со една линија на разделба по средниот грб.

Чекор 3: Измешајте и нанесете.

Во чекор три, ќе има неколку варијации во зависност од вашиот избор на боја. Ако треба да ја избелите косата пред да ја нанесете бојата, користете сад и четка за да ја нанесете на врвовите, оставете да се обработи според препорачаното време на обработка, потоа исплакнете и исушете. После тоа, едноставно нанесете ја вашата модна боја на претходно изветвените места. Ако белењето не е неопходно за бојата што се обидувате да ја постигнете, едноставно нанесете ја бојата со сад и четкајте ја до дното на секој дел од косата и оставете ја да отстои препорачаното време.

Чекор 4: Исплакнете и исушете.

Откако сè ќе го обработи препорачаното време, едноставно исплакнете ја бојата, шампонот и состојбата, а потоа исушете. Запомнете, бојата за натопување не мора да биде совршена. И тоа е половина од забавата. Но, внимавајте посебно да ги следите сите инструкции за вашите избрани производи за коса според типот на вашата коса, дажбите за мешање и препораките за времето.

Инспирација за коса со бојадисување

Подготвени сте да ги натопите вашите прамени, но ви треба малку инспирација? Проверете некои од нашите омилени, супер остри бои за натопување.

1. Обратно Били

Оваа прекрасна бринета навистина се издвојува со неонски жолто-зелени краеви.

2. Icy Blonde Dip n’ Flip

Обидете се со ледено сино за да ги затворите светлите русокоси краеви.

3. Виолетова сина и длабоко кафеава

Овие две бои се совпаѓаат со дип боја рај.

4. Бакар натопи

Бакарна боја прекрасно се комбинира со природни ѓумбирски нијанси.

5. Платина и зелена боја

Додадете малку неонски поп на дното на вашата платина боб.

6. Платина и розова

Не плашете се да додадете малку натопи на вашиот раб.

7. Платина и сива боја

Тоа е како зачадено око, но за вашата коса.

8. Црното натопи

Овој изгледа особено фантастично со модните бои, од неонско зелена до жешко розова.

Сакате да ја бојадисате косата, но повеќе сакате да му верувате на професионалец? ОВДЕ се врвните салони во 10 поголеми градови низ САД!

се ефикасни за осветлување на тонот на косата. Тие вклучуваат јаболков оцет, сок од лимон, чај од камилица, домашни маски, мед меѓу другото. Нанесете која било од овие, измијте ја косата и оставете ја да се исуши пред да ја натопите косата. Ќе можете да го видите крајниот резултат откако вашата коса ќе се исуши. Како да се натопи косата без белило? Некои од домашните лекови Дип бојата се однесува на двобојна техника на боење каде што корените имаат потемни тонови, а краевите се посветли. За разлика од омбре техниката која постепено оди од потемни тонови на корените до посветли краеви, нема суптилно мешање на боите со дип боја. Вообичаено, клиентите во највисоко оценетиот фризерски салон во Aventura претпочитаат четири или пет тони посветла боја на краевите во споредба со корените. На пример, ако корените се обоени со кафеава боја, краевите може да бидат обоени многу светло руса. е докажан начин да ги добиете резултатите што ги барате. Експертите за боење коса ќе ве советуваат за вистинските производи и бои што треба да ги користите за вашата темна коса за да постигнете пријатни резултати без употреба на белило. Тие исто така ќе препорачаат режим за нега на коса и соодветни производи за користење за да се минимизира оштетувањето на вашата коса и да се продолжи животниот век на бојата на косата. Меѓутоа, ако сакате да го прескокнете овој чекор и да избегнете оштетување на косата, еве неколку начини да ја натопите бојата на косата без белило: Бидејќи се мијат со само еден шампон, можете брзо да се ослободите од бојата. Можете да користите специјализирани производи за спреј за боја на коса кои веднаш создаваат неверојатна боја на коса погодна за сите типови коса. Протресете ја конзервата и држете ја на шест инчи подалеку од сува коса. Испрскајте ја бојата и почекајте бојата да се исуши што може да потрае неколку минути. Тестот за прамен ви овозможува да видите како избраната боја на боја за коса ќе изгледа на вашата коса. Можете исто така да тестирате колку долго треба да се развие бојата за коса за да ги добиете посакуваните резултати. Иако натопеното боење е популарен начин за промена на бојата на косата, луѓето кои се загрижени за нивното здравје на косата се прашуваат како да ја натопат бојата без да користат белило. Овој блог внимателно ги разгледува начините на кои можете да ја обоите косата без белило. Белењето се прави за да се осветли косата пред да се бојадиса. Многу фризерски салони

  • Обоената коса покријте ја со фолија.

Користете привремена боја Фарбање на косата во најпознатиот фризерски салон во Aventura

Зошто се користи белилото?

Натопете ја бојата на косата

  • Нанесете ја полутрајната боја на косата на врвовите на косата.

Консултирајте се со врвниот фризерски салон во Aventura

  • Користете шампон за обоена коса пропишан од салонот.

Овие тестови ќе ви помогнат да ја изберете вистинската боја за натопена боја која ја истакнува живописната нијанса без користење белило. има кога треба да присуствувате на настан со код за облекување. Уникатна продажна точка (USP) на натопување е тоа што секогаш кога ќе се премислите, можете да ги исечете врвовите на вашата коса. Ако сакате да носите нова боја на коса само за празници, настан или забава, можете да се одлучите за привремена боја на коса. Овие бои се формулирани специјално за да бидат живи на вашата постоечка боја на коса без да ги осветлуваат со белило.

Што е дип умирање?

  • Врзете ја косата на две ниски опашки и ставете ги лентите за коса на нивото што сакате да го достигне вашата боја.

Ако сакате постојана боја на косата и вашата коса е природно темна, одлучете се за бои кои се потемни од вашата коса. Боите како сина, виолетова или длабоко црвена може да донесат богата нијанса на врвовите на косата кога ќе се намачкате без да користите белило. Уште поважно, пред да ја нанесете бојата за коса, треба да направите тест за прамен и фластер на вашата коса. Експертите за нега на коса во најдобриот фризерски салон во Aventura препорачуваат да се следи режимот за нега на коса со длабока регенерација и да се избегнуваат производи за стилизирање за да се избегне оштетување по белење.

  • Оставете да делува пропишаното време пред да ја измиете косата.

Белењето користи силни хемикалии како што е водород пероксид кои ги кршат протеините во косата за да ја отстрани бојата. По нанесувањето на белилото и миењето, косата е посветла и станува поприемлива за бојадисување. Полутрајна боја без белило Избегнувајте прекумерно прскање бидејќи бојата се развива бавно додека се суши. Ќе треба да ги следите упатствата дадени со производот за боја на коса. За да ја натопите косата на врвовите, ќе ви треба чешел, ракавици, стар пешкир, ленти за коса и фолија. Главната грижа за белењето е тоа што хемикалиите ја оштетуваат косата, правејќи ја сува, кршлива и слаба, особено кога се користи премногу често. Некои луѓе кои имаат чувствителна кожа може да бидат алергични на белилото, предизвикувајќи чешање, пецкање или чувство на печење. Направете тестови за стринг и печ Тестот за лепенка обично се прави во најдоверливиот фризерски салон во Северен Мајами што го нуди. Експертите нанесуваат мала количина од бојата за натопување на вашиот зглоб и ве советуваат да не ја миете 48 часа. Ако сте алергични на бојата, може да имате осип на кожата, црвенило или чешање.

  • Облечете ги ракавиците и покријте ги рамената со стара крпа.

избелете ја косата пред боење бидејќи тоа е еден од најбрзите начини за осветлување на косата. За да направите тест за прамен, земете скриен прамен за коса, зацврстете го остатокот од вашата коса со штипка. Измешајте го развивачот и избраната боја за натопување и измешајте ги со четка. Нанесете ја бојата на праменот, измешајте ја бојата со прстите во ракавици за да се осигурате дека е рамномерно распоредена. Оставете да делува препорачаното време и измијте ја косата. Ако сакате бојата на косата да ви трае подолго, но не сакате да ја избелите косата, можете да користите полу-постојани производи наменети за темна коса. Можете да изберете производи во боја без амонијак кои можат да траат до осум шампони.

  • Исчешлајте ја обоената коса за да обезбедите рамномерно спојување на бојата.

Користете природни методи Боење на косата е одличен начин да дадете храбра изјава додека истражувате драматична боја на коса. Можете исто така да ја фарбате вашата коса во најпознатиот фризерски салон Северен Мајами


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *