Сите производи прикажани на Glamour се независно избрани од нашите уредници. Меѓутоа, кога купувате нешто преку нашите малопродажни врски, може да заработиме придружна провизија. Мојата последна главна работа беше совршената бура од несреќа со ретроградна Меркур, што резултираше со најлошиот страв на секоја русокоса: бришава коса. Мојата прва грешка беше отидов во нов салон и ја ставив судбината на мојата коса во рацете на тотален странец без да се консултирам – а втората грешка беше што не кажав ништо во моментот кога го видов исходот. Се надевав на светла русокоса; наместо тоа добив месинг. И пеколно многу од тоа. Излегов од салонот, ги задржав солзите и испратив е-пошта неколку часа подоцна барајќи корективна боја. Тие се согласија и ме замолија да се вратам следниот вторник навечер, но кога се појавив 10 минути доцна (од преглед на лекар, но тоа ќе го сметаме како грешка број три), ми се извинија и ми рекоа дека немаат време за мојот термин. Се обидов да ја спасам мојата сесија со тоа што им кажав дека летам за Мексико следното утро – на групно патување каде што би бил присутен мојот поранешен – и не сакав точно да се појавам со портокалови корени. Сепак, тие не мрднаа, а јас всушност видов како мојот колорист ме гледа и се завртува во спротивна насока. Влезете во мојот жив кошмар. Во мојот заматен расудување, решив да трчам по улицата – сега во целосен грд плач – во друг салон. Грешката број четири бараше друг колорист да се обиде да ја поправи мојата ситуација, повторно, без консултација. Таа ме предупреди дека нема да може да работи многу поради мојата претходна неисправна работа, но јас тоа го оставив на судбината и ја кажав единствената молитва што ја паметам од хебрејското училиште. Тоа не функционираше. Откако добив два третмани за акцент и многу изложување на сонце и солена вода, додека се вратив дома од Мексико, косата ми беше оштетена и мојата линија на косата лесно можеше да се помеша со морков – и покрај тоа што луѓето ми кажуваа поинаку. Не ми беше грижа. Ова не беше моја коса. Купив виолетов шампон после виолетов шампон, па дури и фрлив платинесто русокос коректор за корен да го испрскам по целата глава – откако сето тоа беше кажано и направено, ме чинеше околу 500 долари, а мојата коса не беше поблиску до прекрасната светла руса би тргнал да добие. Пред и по поправање на мојата бричава коса Емили Кемп Потоа ме упатија кај Рита Хазан, жената која ми го спаси животот. (Можеби имам благ вкус за драматичното, но издржи се со мене.) Таа вети дека ќе ги претвори моите двотонски блендиви светлини во русокоса бакнувана од сонце, а кога Бијонсе ќе верува некому да и ја обои косата, направете и вие. Таа го започна процесот со првиот круг на нагласувања за да ја подигне бојата, бидејќи проблемот со моите последни два третмани беше што осветлувачот не остана доволно долго за да ги претвори моите темни корени во светло руса. Таа употреби техника на задевање за да ја истакне целата моја глава и ме остави во фолии 10 или нешто минути. Откако ја изми бојата и ми ја исуши косата, нанесе повеќе осветлувач користејќи ја стандардната техника на чешлање на ткаење за да ја поправи бојата за да биде поблиску до моите корени. По уште неколку минути фолија, имав нова коса – и нови сјајни слоеви, зошто да не? Откако го поминав денот во столот на Хазан, дознав дека сум бил премногу ноншалантен да бидам русокоса. Лесно можев да ја спречам мојата катастрофа на работа за истакнување со едноставно следење на некои основни упатства: (1) Направете го вашето истражување (на пр., побарајте ги портфолијата на колористите на Инстаграм за да видите кој работи одлична работа во бојата што ја сакате) и ( 2) добие консултација. Срам ми е да признаам дека не го сторив ниту едното ни другото — особено со оглед на мојот сооднос помеѓу дишењето и следењето на Инстата. Подолу, еве ги другите совети што ги зедов за тоа како да ја поправам бричавата коса.

1. Побарајте корективна боја – на вистински начин.

Ако ја направите мојата грешка и не го направите вашето истражување, постои правилен и погрешен начин да побарате корективна боја. „Ако не ви се допаѓа вашата боја, само кажете дека не ви се допаѓа“, советува Хазан. „Ако почнете да плачете или станете агресивни, тоа го прави колористот навистина да не сака да помогне. Најдобро е ако едноставно наведете: „Сакав малку полесен – дали би ви пречело да го направите малку полесен?“ Ако наидете на некоја личност на агресивен или драматичен начин, го губите чувството дека сакате да ја поправите вашата коса и ќе ве заглават емоциите“. Изгледа прилично очигледно, нели? Не ако сте како мене и се нервирате во моментот, но Хазан истакна дека можев да му кажам на менаџерот на салонот ако не се чувствувам удобно да му кажам на мојот колорист. Пред и по поправање на моите блескави светлини Емили Кемп

2. Не се обидувајте сами да го поправите, без разлика колку е примамливо.

Јас сум јасна студија на случај за тоа што се случува кога се чувствувате премногу непријатно да му кажете на некого дека не ви се допаѓа неговата работа, но јас сум толку благодарен што не се обидов сам да ја поправам бојата. Нема сомнеж во мојот ум дека или ќе ја изгубев целата коса или ќе ја зазеленев ако се обидов со хакирање на Pinterest или користев боја во аптека. Виолетовиот шампон и виолетовите сјаеви не се бројат бидејќи не се толку корективни колку што се превентивни. Всушност, Хазан е супер про-сјај, што не доведува до…

3. Обидете се со сјај.

„Системот што на сите им недостига од нивната рутина отскокнува“, ми рече Хазан. „Вашата коса ќе избледе и ќе стане досадна, па мора да направите нешто помеѓу дома за да ја одржите сјајна и жива“. Таа предлага да го користите нејзиниот Breaking Brass Gloss два или три пати неделно за да спречите вашата коса да стане жолта или портокалова. (Доаѓа во пет бои, за да можете да изберете што има најмногу смисла за вашата коса.) Дополнително, користев DryBar Blonde Ale и Amika Bust Your Brass Cool Blonde шампон за да ја одржам мојата боја свежа и светла до дивиот успех.

Рита Хазан Вистинска боја Крајниот сјај за сјај во кршење месинг

Amika Bust Your Brass Blonde Purple шампон

4. Длабока состојба неделно.

Неделен лек на Хазан е уште еден третман што таа го препорачува да се користи еднаш или двапати неделно, особено ако сте русокоса. „Тоа е еден од моите омилени производи. Манипулирав со регенератор за да го направи она што јас го сакам“, вели таа. „Првиот чекор ги има сите овие одлични состојки и висока рН рамнотежа, така што ја отвора кутикулата, а вториот чекор има пониска pH рамнотежа, така што ги заглавува сите тие одлични состојки“. Искрено не можев да верувам дека тоа е мојата коса откако го користев нејзиниот производ само еднаш – особено по целата штета што ја насобрав. Исто така добра: Лек за тројна закана на Хазан. Во основа ги лепи вашите расцепени врвови за да ја одржите вашата долга коса здрава. Динамично дуо? Така мислам.

Неделен третман со лекови Рита Хазан

Рита Хазан тројна закана за расцепување на крајот

Очигледно, производите не се евтини, но мора да се преправа бојата и да се фрли надолу за корективни третмани завршува уште поскапо. Сега се обврзувам на рутина за одржување на допири на секои три до четири месеци со колорист на кој му верувам (ах, Рита, мојата спасоносна благодат). Срдно е што го поминав моето патување во Мексико (и мојот 24-ти роденден) со бушава коса. Но, барем тоа ме доведе овде. Конечно ослободете се од мојата брункаста коса Емили Кемп


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *