Големи или мали, машки или женски, сите сме ја доживеале болката и иритацијата што доаѓа од триењето. Кога времето ќе се загрее, триењето и триењето навистина можат да фрлат клуч во вашите секојдневни активности и режим на вежбање. Многу интернет блогови препорачуваат користење на холистички и секојдневни предмети за да се смири веќе избледената кожа, а некои се промовираат за целосно спречување на триење. Разгледавме некои од најпопуларните за да ви дадеме список на добри и лошите страни на домашните лекови за лечење.

1. Кокосово масло

Про:

Лек за сè, користете го во тава за вечера, додадете кукла во утринското смути, втријте малку во вашата коса за да ја одржите силна и здрава – исто така е одлична за навлажнување на вашата кожа. Нанесете кокосово масло со големина на грашок за да ја смирите иритираната кожа. Кокосовото масло ќе ја навлажнува кожата и ќе помогне да се смири воспаленото место.

Кон:

Иако е корисно за лекување на иритирана кожа, кокосовото масло не е добар метод за спречување на триење. За адекватно да се спречи триење на бариерата помеѓу вашата кожа и контактот што предизвикува иритација, треба да трае. Кокосовото масло брзо се апсорбира во кожата и на тој начин прави лош метод за спречување на триење. Кокосовото масло може да предизвика и трајни дамки на облеката.

2. Алое Вера

Body Glide - Chafing Домашни лекови - Тегла од алое вера

Про:

Познато по својата способност да лекува и помага во лекувањето на изгорениците од сонце, алое вера е одличен домашен лек за ублажување на веќе избледената кожа. Нанесете либерална количина на алое за лекување на црвена и воспалена кожа, продолжете со нанесување додека не престане црвенилото или пецкањето и иритацијата.

Кон:

Постојаната потреба за повторно нанесување на алое вера е нејзиниот најголем недостаток. Исто така, може да остави лепливи остатоци додека се суши, што може да биде грозно. За некои луѓе се знае дека имаат негативни реакции при употреба.

3. Маслиново масло

Body Glide - Chafing Домашни лекови - Тегла со маслиново масло Про:

Моќен навлажнувачки агенс и кој се наоѓа во речиси секој кујнски кабинет во Америка, маслиновото масло е лесен за употреба холистички третман за триење. Едноставно нанесете на погодените области после туширање кога кожата бара зајакнување на влагата. Оставете вашата кожа целосно да го апсорбира маслото пред да нанесете повеќе.

Кон:

Слично на кокосовото масло, маслиновото масло е добро за давање на вашата кожа здрава доза на влажност, но неговиот недостаток е чувството на маснотии и маснотии што ќе остане на вашата кожа. Исто како и секое масло, исто така има потенцијал да ја извалка и обезбојува облеката.

4. Бања со овесна каша

Body Glide - Chafing Домашни лекови - Тегла за капење со овесна каша

Про:

Бањите со овес се користат со генерации за смирување на кожните заболувања. Од изгореници од сонце и егзема до сипаници, овесната каша има широк спектар на лековити квалитети кои истовремено ја смируваат и навлажнуваат воспалената кожа. Додадете 1 до 2 чаши овесна каша исечкана од челик во купка со млака вода, оставете го овесот да кисне неколку минути пред да лежите во када. Внесете ја овесната каша во кожата, но воздржете се од триење или триење за да избегнете дополнително иритација на кожата.

Кон:

Иако се добри за заздравување и смирување на иритираната кожа, бањите со овесна каша не помагаат во спречување на триење.

5. Бебешки прав и пченкарен скроб

Контејнер за бебешки талк на сина позадина - домашни лекови за триење

Про:

Пченкарниот скроб и пудрата за бебиња може да се користат за да се намали триењето предизвикано од контакт со кожа на кожа или кожа на облека, а исто така добро ја апсорбираат влагата од потта што предизвикува триење. Тој е евтин и вообичаен во повеќето домови што го прави лесен за употреба и штедлив начин за заштита од триење. Едноставно посипете малку пченкарен скроб или бебешка пудра на погодената област и мачкајте додека не ја покрие целата област.

Кон:

Иако е едноставно и лесно за употреба, нанесувањето пченкарен скроб и пудрата за бебиња не е средство за заштита од триење. Многу малата бариера создадена од пченкарен скроб или бебешка пудра премногу лесно се брише со вашата кожа или облека, што ја прави бескорисна. Вишокот на влага од пот или влажност, исто така, може да ги направи неефикасни пченкарниот скроб и детскиот прав со тоа што ќе предизвика нивно згрутчување, што не само што е грозно, туку може да доведе и до повеќе триење.

6. Вазелин

раката на машко лице држи сад со вазелин или крем

Про:

Вазелинот е вообичаен домашен лек и одете на производ за спречување на триење. Едноставно намачкајте доволно количество вазелин на најчесто погодените области за да го намалите триењето и ризикот од триење.

Кон:

Дебелиот и мрсен, вазелин се прави со вазелин, кој е познат по тоа што ја обојува облеката и не може да се користи со одредени производи и ткаенини, како што се мочните костуми од неопренови. Вазелинот не се апсорбира лесно од кожата и на тој начин го остава третираното место прилично забележливо.

Дали повеќе би сакале да го спречите триењето пред да започне со докажана, немрсна формула или да ги претрпите последиците после тоа? Изберете Body Glide® балзам за да спречите триење наместо да го третирате после фактот. На кои им веруваат маратонците, градежните работници, невестите и елитните спортисти, балсамите Body Glide® престануваат да се лутат и болката пред да започне!

Како она што штотуку го прочитавте?
Споделете го сега.

  • објавено на 5 април 2019 година

Поврзани Мислења

Трошењето може да биде крајно непријатно и многу болно . Исто така е многу честа појава, па веројатно сте го доживеале барем неколку пати секое лето. Добрата вест е дека тоа е целосно превентивно; со соодветна заштита, но може да се лекува, доколку веќе ја имате. Еве 6 домашни лекови кои можете да ги користите за да помогнете во смирување на избледената кожа. 1. Алое Вера
Не ​​е изненадување што ова прекрасно растение може да помогне да се ослободите од триењето. Без разлика дали го добивате директно од растението или од шише, Алое Вера ќе помогне во ублажување на иритацијата и воспалението што ги предизвикува триењето. 2. Нафтен желе
Вазелинот се користи како клучна состојка во многу лосиони и креми поради неговата ефикасност во минимизирање на триењето и спречување на губење на влага. Ова е причината зошто тој е толку ефикасен третман за триење. Исто така, служи како лубрикант за кожата и може да спречи понатамошна иритација на кожата од триење. 3. Кокосово масло
Кога луѓето се шегуваат дека кокосовото масло поправа сè, можеби се во право! Не само што длабински ја навлажнува кожата, туку е и антибактериски и многу ефикасен во намалувањето на воспалението. Можете да нанесете кокосово масло за да помогнете во смирување и заздравување на избледената кожа. Меѓутоа, бидејќи се впива во кожата, нема да спречи понатамошно триење. 4. Пченкарен скроб
Веројатно сте виделе гимнастичари како ги покриваат рацете во бел прав – па, ова е во основа истиот концепт како и употребата на пченкарен скроб за ублажување на триењето. Пченкарниот скроб ја апсорбира вишокот на влага што ќе го намали чешањето и иритацијата на кожата. Исто така, создава површина без влага за да се спречи понатамошно триење. 5. Шеа путер
Ако на вашата кожа и е потребна сериозна љубов по лупењето, шеа путерот може да направи чуда. Тој е богат со масни киселини и антиинфламаторни својства кои можат да помогнат во заздравувањето на вашата кожа. Повторно, најдобро е да се примени откако ќе се појави триење и нема да направи многу за да се спречи понатамошно триење. 6. Хидратантна
крема Во сериозна мерка, можно е да се користи која било марка на козметички крем за кожата на погодената област. Навлажнувачот за чувствителна кожа дефинитивно се претпочита поради чувствителноста на избледената кожа, но секој навлажнувач ќе помогне во обновувањето и заштитата на кожата, овозможувајќи и побрзо заздравување. Безбедност
Сите овие средства се безбедни за нанесување на благо или умерено избледена кожа. Ако вашата кожа е со плускавци или отворена, ќе сакате да се држите подалеку од пудри и лосиони кои можат дополнително да ја иритираат тешко оштетената кожа. Во овој случај, ќе треба да ја оставите кожата природно да заздрави. Можете да ја задржите областа покриена со завој или да користите вазелин за да спречите понатамошно триење додека се одвива заздравувањето. Не постои вистински лек за триење кога станува збор за креми и гелови , затоа најдобро е целосно да се спречи појавата на триење. Превенција
Овие лекови се одлични за ублажување на триењето штом ќе се случи, но најдобриот начин да се запре болката од триење е целосно да се спречи. Тоа е местото каде што доаѓаме. Во No More Chafe, имаме палета на ленти за бутовите против триење кои целосно и целосно престануваат да се триат така што ја спречуваат кожата на вашите бутови да се трие една со друга. Ако имате какви било прашања за најдоброто нешто за да се спречи триење на бутовите , кликнете овде . Без разлика дали имате активна работа, имате триење на бедрата за време на вежбање или се борите со триење во преплавени лета, нашите ленти против бедрата целосно ќе ја спречат непријатноста при триење.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *