Кајла Вандерзанден – ДА, НО… Во повеќето случаи, паровите се доведуваат во ваква ситуација раскинуваат затоа што не можат да преживеат да бидат толку долго оддалечени еден од друг, затоа што физички боли да се биде далеку од нив поради тоа колку ги сакате. Но, без разлика дали ќе раскинете или не, тие сепак ќе бидат во друга состојба, а вие сè уште ќе бидете далеку од нив, а ако навистина сте се сакале, зарем не би сакале да излегувате со нив додека се отсутни отколку не? Во некои случаи, двојката вака ја гледа својата ситуација дека повеќе би сакале да бидат заедно додека се разделени отколку да не се заедно додека се разделени. Ако навистина се сакате, апсолутно вреди да имате врска на далечина. Од друга страна, ако чувствувате дека не сте една на друга сродна душа и дека сте само заедно за да бидете заедно, раскинувањето изгледа разумно со оглед на тоа дека не сакате да останете заедно во иднина, врската на далечина можеби нема да биди најдобрата идеја. На крајот, одлуката за раскинување е на парот и нивните чувства, а решението е секогаш взаемно. Џордан Микер – ДА, НО… Зборот пар, опишува двајца луѓе кои се привлекуваат едни со други со чувства на љубов. Тие имаат посебен однос еден со друг кој не е само пријатели. Како што луѓето завршуваат средно училиште и сега се подготвени да продолжат кон нивното следно ново поглавје од животот, факултетот, некои може да завршат на различни места од нивните најблиски. Да, некој можеби нема да го види својот или нејзиниот партнер некое време поради различните колеџи што може да се наоѓаат низ целиот континент. И двајцата може да се чувствуваат тешко да ја одржат врската силна. Сепак, дали тоа може да биде единствената причина за раскинувањето? Растојанието е само толкување на должината на просторот помеѓу паровите. Само затоа што не се веднаш до вас, дали навистина не можете да ја почувствувате љубовта од вашата девојка или момче? Силно чувствувам дека освен ако двајцата не ја почувствуваат искрата еден за друг, не треба да раскинат поради нивната физичка разделба. Во најголем дел, луѓето со кои излегуваме во средно училиште не се луѓето со кои на крајот излегуваме на факултет, а камоли луѓето со кои го поминуваме остатокот од животот. Факултетот е место каде што можете да имате нови искуства и да пробувате нови работи и да се чувствувате поврзано со некој што е со милји и милји подалеку има потенцијал во голема мера да ја ограничи оваа неверојатна можност што сите ја имаме да дознаеме повеќе за себе и кои сме навистина. Како што секогаш вели мајка ми кога се разделуваат познати парови, толку е тешко да се биде во врска ако парот никогаш не се види и никогаш не поминува време еден со друг. И додека врските со познатите личности се на различни размери од врските со тинејџерите, истиот концепт сè уште е на место. Врските на далечина се толку предизвикувачки и бараат толку многу работа, што е тешко да се постигне кога новите студенти веќе работат толку напорно за да се прилагодат на нивниот нов живот. Вистината е, кога новите студенти се изложени на сосема нова група на луѓе, кој знае кого ќе запознаат. Логан Вајт – НЕОДЛУЧЕН Во повеќето случаи, верувам дека најповолната одлука би била раскинувањето. Колеџот е сосема ново место полно со сосема нови луѓе. Тие неколку години се вели дека се едни од најубавите во животот на една личност. Верувам дека ако останеш посветен на средношколското слатко срце, некого ќе го заглави во тие средношколски години. Нивниот фокус ќе биде на одржување стабилна врска наместо да растат нови. Управувањето со растојанието и времето исто така би било многу тешко. Сепак, има неколку случаи во кои верувам дека двојката треба да остане заедно. Ако парот е толку обземен од љубов и не може да замисли живот еден без друг; да останете заедно е супериорна идеја. Ако таа личност е нивната сродна душа или единствената личност со која некогаш може да се замисли да се омажи; тие не треба да ја прекинат врската. Одговорот на ова прашање целосно зависи од ситуацијата. Секоја врска е разновидна. Кели Јун – НЕ Нусајбах Смит – НЕ Паровите+често+размислуваат+дали+треба+да ги завршат работите+пред+одење+далечина. Паровите често размислуваат дали треба да ги завршат работите пред да одат на далечина. Џесика Борла – НЕ Оливија Пасторе – ДА, НО… Тоа е прашање на личен избор. Не можам да кажам некому дали паровите кои посетуваат различни колеџи треба да се разделат повеќе отколку што можат да ми кажат што можам или што не можам да направам. Наметнувањето на моето мислење за туѓи односи едноставно изгледа некако досадно и не е корисно на кој било начин. Ако луѓето сакаат да останат заедно и да се обидат да одржат врска на далечина, тие можат да продолжат и да го сторат тоа. Нивните избори не се мои да ги контролирам. Џесика Вајлдер – НЕ Според мое лично мислење, треба да биде потребно повеќе од промена на ситуацијата за да се растури врската, а уште помалку одење на факултет. Ако созревањето во животот и преминувањето во следната фаза е премногу за парот, тие неизбежно се осудени на пропаст од самиот почеток. Ако некој навистина е вложен во врска, тогаш ќе биде прилагодлив на околностите, особено затоа што работите имаат тенденција постојано да се менуваат. Стабилноста не е гаранција, а одредени фактори никогаш не дозволуваат таа да биде реалност. Да се ​​биде дел од цели две вклучува зрелост со која некои луѓе не можат да се справат, и верувам дека промената на местото на живеење и растењето не треба да биде изговор. Дефинитивно има причини зошто некој би сакал конкретно да се оддалечи од партнерот, но во повеќето случаи навистина верувам дека тоа треба да се земе внимателно и да се работи колку што е можно повеќе. Кога станува збор за тоа, заминувањето на факултет е вежба на чувствителност што не секој има енергија или мотивација да ја следи. Раскинувањето на врската е одлука помеѓу вклучените луѓе, но не верувам дека едноставната реалност на факултетот треба да влијае на тоа. Лејл Вајт – НЕОДЛУЧЕН Мој совет би бил да го задржиш. Никој не знае што ќе се случи додека тој или таа не се обиде, особено со можностите што се достапни денес. Благословени сме со интернетот. Можеме да комуницираме во реално време преку инстант пораки и видео повици во живо. Доволно е да му дозволите на секој да споделува и одржува љубов. Уловот е дека ќе треба напор. Можеби треба да се втурнат повеќе емоции во тие бајати текстови. Треба да се одвои време од напорниот распоред за да се јавите. Skype бара бренд ширина, камера и микрофон. Можеби двојката, сега во средно училиште, веќе се занимава со сето она што штотуку го спомнав. Тие тогаш мора да сфатат дека овие прашања ќе се зголемат само во (речиси) директна пропорција со километрите на разделба. И ништо не може да ја замени личната интеракција. Односите напредуваат од моќта на присуството, затоа треба да се организираат состаноци. Ако се на растојание за возење, пречките би ги вклучиле трошоците за гас, времето и потенцијалниот сообраќај. Ако треба да летаат за да се видат, тогаш истите тие непријатности само ќе се зголемат. Планирањето на лет, купувањето билети и пристигнувањето на аеродромот се сите работи што треба да ги поминете. Така да, ве молиме продолжете ја врската, но сфатете ја дополнителната цена што доаѓа со растојанието. SungMin Park – ДА, НО… Елизабет Финдли – ДА За поголемиот дел од врските во средно училиште, луѓето генерално се во врски поради социјалната ревност и метежот што ги создава за да ги зачини монотоните денови кога монотоните инструктори трупаат премногу информации во нашиот мозок. Мозокот на мажот и жената не се развиваат целосно до околу 25-28 години, така што во овој момент средношколските тинејџери не поседуваат целосно разбирање за тоа што всушност е љубов. Факултетот е подобро време за истражување и состанок за да ги намалите карактеристиките на личноста за на крајот да најдете некој што ќе се ожени. Изгледа дека средношколците забораваат дека запознавањето е всушност процесот низ кој се поминува пред да се најде некој со кој ќе го помине остатокот од животот. Сè на сè, верувам дека паровите треба да раскинат ако одат на различни факултети, но сепак има неколку исклучоци. Ако двојката е во врска подолг временски период (поминатиот период од 3 месеци социјален експеримент) и се покажал дека има силни основи и вредности, тогаш нека прават што сакаат. На крајот, кој сум јас да судам? „Мислам дека треба да видиме други луѓе на факултет“. „Мислам дека не можам да одржам врска на далечина“. „Без разлика на се, јас секогаш ќе те сакам“. Во ред, има некои околности каде што ова се прифатливи причини за прекинување на врската. Меѓутоа, под претпоставка дека парот е заедно БАРЕМ неколку месеци во ваква ситуација, НЕ треба да ја прекинат врската само затоа што заминуваат на училиште. Одеднаш, бидејќи двајца луѓе малку се оддалечуваат, нивните чувства се испуштаат од лицето на земјата токму така? Сите месеци/години кога се толку „ексклузивни“ еден за друг, сега тие едноставно „одат по својот пат? Не во мојата книга! Познавам долгогодишни парови кои останале заедно во текот на целиот колеџ, како и долгорочни парови кои го прекинале тоа непосредно пред колеџот. Кога се споредуваат двете, дури и ако колеџот би требало да биде сосема нов свет со сосема нови луѓе, луѓето што знам дека останале заедно не жалат за тоа. Без разлика колку далеку е далечината, љубовта/грижата за некого треба да биде доволно за да ја натера личноста да продолжи да ја следи врската, а не да ја фрла. Квин Форни – НЕОДЛУЧЕН Во некои случаи, верувам дека раскинувањето пред заминувањето на различни факултети може да биде логична одлука, во зависност од силата на врската. Ако парот е заедно некое време, се чувствува целосно посветен на својата врска или би рекол дека е вљубен, раскинувањето би било непотребно драстична мерка. Но, ако врската само би ја спречила двојката, тогаш раскинувањето би можело да биде најдобрата опција. Факултетот е ново поглавје во животот на студентите, а држењето на посветеноста која само ќе ги спречи би станала товар наместо здрава врска. Факултетот е место каде повеќето се среќаваат со личноста со која го поминуваат остатокот од животот. Ако саканата од средно училиште е таа личност, тогаш за одржување на врска на далечина вреди да се борите и несомнено ќе остане силна наспроти шансите. Но, без посветеност, тоа само ќе го спречи парот да продолжи од средното училиште. Останувањето заглавено во минатото може само да ги кочи луѓето, освен ако не се посветени на развивање вистинска врска со некој што го сакаат и за кој се подготвени да се борат. Постарата година е веројатно најтешката година на емоционално ниво, особено ако има ситуација кога двајца се забавуваат и тие го задржуваат здивот додека пристигнуваат писмата за прифаќање. Прашањето наоколу за мислење за ова може да добие 50/50 шанса за секој одговор. Тажно е, навистина. Почесто отколку не, многу парови во постарата година го имаат тој мал сив облак што виси над нивните глави; облакот „распад“, како што е познато. Пријателите може да зборуваат за идните планови и да кажат со многу дрзок тон: „Сè уште нема да бидете со нив, нели? Факултет е, треба да експериментирате и да најдете други луѓе“. Па, јас ја нарекувам тотална Болоња за тоа токму овде и токму сега. Можеби безнадежниот романтичар во мене е цицач за приказни за врски кои функционираат на далечина и луѓето ме нарекуваат нереален. Добро, ајде, сепак, во реалноста, ако двајца луѓе се среќни заедно и сакаат да го направат тоа да функционира, треба да имаат добар систем за поддршка со нив затоа што да, можеби е тешко да се одржи врската како што беше порано. но тоа не значи дека е невозможно. Факултетот е време за студентите да истражуваат што навистина сакаат во животот и на многу начини, време е да пораснат. Чувствувам дека ако бев во врска на крајот на мојата постара година, би сакал да раскинам со моето момче за да можам да уживам во животот на факултет без стрес од врската на далечина и за да можам да имам способност да истражувам нови врски. Мислам, како би требало да знаеш што сакаш за вечера освен ако не го пробаш бифето? Сепак, никогаш порано не сум била во сериозна врска, со личност со која можев да се видам како го поминувам целиот факултет и потенцијално остатокот од мојот живот. Мислам дека шансите секој средношколец да најде некој таков се мали до никакви. Како што е кажано, ако има некои сродни души таму кои се уште се во средно училиште, би рекол да одат по тоа, но се надевам дека знаете што всушност е љубов. Меѓутоа, за секој кој случајно излегува состаноци, мислам дека најдобриот начин на дејствување би бил раскинувањето за да се избегне дополнителен стрес и да се развијат нови врски. Една од најважните работи во врската е меѓусебното разбирање. Студирањето во различни училишта најверојатно ќе ја комплицира врската; сепак, тоа не е солидна причина за негово прекинување. За да функционира и да се класифицира како успешна врска, двете страни треба да вложат труд. Ако мислите дека врската ќе преживее малку од далечина, има поголеми шанси да биде така. Ерго, тоа што се оддалечени со километри не мора да значи дека паровите треба да раскинат; сепак, ако двете страни се согласат дека разделувањето би било најдоброто нешто за нив поединечно, раскинувањето би било разбирливо. Медлин Лагуајт – НЕ Ако сте посветени на вашата врска, вреди вашето време и енергија за да функционира додека вие и вашиот значаен друг посетувате различни колеџи. Само затоа што се движите, тоа не значи дека вашите чувства се промениле! Останувањето посветено на вашата сакана од средно училиште може да понуди структура и поддршка во ова време на неизвесност. Но, тоа не значи дека е лесно – додека се впуштате во вашиот нов живот на колеџ, може да биде предизвик да размислувате (и да ги задоволите) потребите на вашиот партнер. Иако врските на далечина се познати како тешки, постојат чекори што можете да ги преземете за да се осигурате дека вашата врска го надополнува вашето универзитетско искуство. Ги прашавме експертите што можете да направите за вие и вашиот партнер да бидете искрени и комуникативни додека сте разделени. Поставете основни правила. „Разговарајте пред да заминете на училиште за тоа какви се вашите очекувања за врската“, вели Џен Кирш, хонорарен колумнист за односи. „Колку често ќе се посетувате? Дали можете да си го дозволите тоа? Ако вашиот партнер има цимер, дали сè уште можете да останете во неговата или нејзината студентска соба?» Направете избалансиран распоред за посети. „Посетете го вашиот партнер еднаш или двапати месечно“, вели Рејчел Симонс, авторка на „Odd Girl Out“ . „Ако посетувате повеќе од тоа, потенцијално би можеле да го отежнете развојот на здрав социјален живот во вашето училиште. Ако не излегувате многу, не се изложувате на ситуации кои создаваат богат живот на факултет. Навистина е тешко да се избере незгодноста и несигурноста да немате многу пријатели во вашето ново училиште, наместо да бидете со некој што ви е познат“. Дајте приоритет на училишната работа. „Проверете сами и видете кое е вашето ниво на удобност“, вели Кирш. „Ако планирате посета на одреден датум и добиете голема задача со која мислите дека не можете да се справите, бидете јасни со вашиот партнер. Само не оставајте го разговорот еден ден пред патувањето! Не е корисно да бидете пасивни агресивни и да се жалите за тоа колку работа имате. Комуницирајте јасно.» Споделете го вашето искуство од факултет со вашиот партнер. „Одличен начин да ја зацврстите вашата врска додека сте разделени е да испраќате фотографии од вашиот нов живот“, вели Кирш. „Овие може да бидат слики од вас и вашиот цимер од колеџ или вашиот кампус на колеџ. Планирајте состанок за вечера на Skype. И двајцата можете да готвите и да се преправате дека всушност сте заедно. Вашиот партнер ќе се чувствува дел од вашиот живот кога ќе ги споделите вашите секојдневни случувања.» Бидете отворени и искрени. „Искреноста е важна затоа што ова е некој што го сакате и за кој силно се чувствувате, и не сакате да го повредите вашиот партнер“, вели Кетрин Бирндорф, експерт за женско ментално здравје, која е коавтор на Деветте соби на среќата со Луси Данцигер, уредничка. на СЕБЕ . „Повредувањето може да значи да се држите кога треба да се ослободите. Да се ​​биде искрен не значи само да кажете дали сте бакнале некој друг. Ако почнавте да имате чувства кон друга личност или работите се менуваат, бидете искрени за тоа.» Но, обидете се да не претерано споделувате. „Може да биде штетно да се биде премногу искрен“, вели Бирндорф. „Јас го нарекувам фрлање вистина кога споделувате сè, како да кажете дека имате љубов со некој друг. Бидете организирани за тоа колку сте искрени.» Останете смирени и израмнети. „Не правете претпоставки кога не сте заедно за тоа зошто нешто се случува“, вели Симонс. „На пример, ако не слушате од личноста со која излегувате толку често како што сте правеле претходно, тоа не значи дека тој или таа нужно се поврзува со некој друг. Одвојте време да дознаете што не е во ред. Тоа всушност е една од најголемите причини за драма во врската: бидејќи сте разделени, лесно е да измислувате приказни во вашата глава за тоа зошто нешто се случува, а тоа е бакнежот на смртта. Умерено јавно прикажување на наклонетост на платформите на социјалните медиуми. „Не сакате постојано да објавувате на ѕидот на Фејсбук на вашиот партнер: „Здраво душо! Мислам на тебе денес!’ вели Кирш. „Објавувањето одбројување до кога ќе го видите е премногу. Тоа врши јавен притисок врз вашиот партнер и прави да изгледа како да сте територијални и посесивни, дури и ако сте искрени“. Размислете пред да пишувате пораки. „Бидете во контакт затоа што сакате да кажете нешто или да дознаете како е со другата личност; не комуницирајте од паника или несигурност“, вели Симонс. „Ако се затекнувате дека праќате пораки или се јавувате многу, запрашајте се зошто го правите тоа. Дали е тоа затоа што се плашиш да не изгубиш некого? Или затоа што ви е непријатно таму каде што сте? Знајте зошто комуницирате.» Управувајте со вашите очекувања. „Колку и да е важна оваа врска, сфатете дека влегувате во сосема нов свет“, вели Бирндорф. „Комплицирано е да се помират старото и новото. Бидете искрени со себе – дали ова го сакате? Не му правите услуга на партнерот за да останете со него или неа затоа што се чувствувате виновни“. Запознавање Ќе бидам искрен, на 18 години бев цврсто против идејата да ги продолжам средношколските односи на факултет. Дали бев во врска во тоа време? Се разбира не! Дали долго време им држев предавања на моите сопружени пријатели за придобивките од неврзаното одење на факултет? Апсолутно! „Веќе одиш на различен факултет од твоето момче“, би објаснил. „Треба само да ги прекинете сите врски и да продолжите понатаму“. Беше смешно од различни причини. Еден: Што по ѓаволите знаев? Имав 18 години, штотуку бев отфрлен за прв пат и влегував во мојата прва фаза „Мажите се чудовишта и не ни требаат“. Два: Мојата сестра, а сега девер ми беа средношколски душички кои направија брилијантна работа за одржување на нивната врска од различни факултети. Толку брилијантно, всушност, што се венчаа неколку години по почетокот и сега имаат (СУПЕР сладок) син заедно. Поентата е што гимназијата Женевиев немаше поим за што зборува кога рипна на сапуница и врескаше за тоа колку е лудо да се обидуваш да направиш врска да функционира кога си на различни факултети. Но, знаете кој знае за што зборуваат? Сите жени цитирани подолу. Затоа што тие биле таму, го направиле тоа и разбираат што точно е потребно за да функционира. Значи, еве пет врвни совети за дами за управување со врската кога вие и вашиот SO се упатувате на различни колеџи. Земете го од добрите. Направете рамнотежа

Се е до рамнотежа. Направете го своето, без разлика дали тоа значи да се приклучите на грчкиот живот или во група капела или што и да е. Не го градете вашиот распоред околу вашата девојка [или дечко], градете го околу себе, а потоа најдете џебови на време кога двајцата ќе можете да се поврзете. Snapchat штотуку стануваше работа кога јас и мојата девојка бевме на факултет, па се кипнувавме милион пати на ден. Сè што видовме, правевме или јадевме што беше смешно или вредно за одбележување, ќе го скршиме. Но, исто така, се погриживме навистина да се фокусираме на себе.

– Лесли *, 25 Размислете да направите пауза

Знам дека ова не е многу инспиративен совет, но ако сте на оградата да ги одржувате работите или не, едноставно немојте. Искрено, дури и ако сте сосема сигурни дека ова е личноста со која сакате да завршите, сепак би рекол одвојте еден семестар или една година за да ги направите вашите сопствени работи, а не да зборувате, а потоа заокружете и кажете: „Во ред, ние се забавувавме, но ти си дефинитивно со кого сакам да бидам“.

Далечните се навистина тешки, особено кога сте бруцош на факултет. Училиштето на моето поранешно момче беше на само неколку часа, па никогаш не поминавме повеќе од еден месец без да се видиме, но по некое време почнав да му замерувам. Сакав да можам да се дружам и да стекнувам нови пријатели без да се чувствувам виновен или да се стресувам дека некому ќе му дадам погрешен сигнал. Избегнував момци на забави и секогаш се прашував дали и мојот дечко го прави истото. Додаде многу непотребен стрес на она што требаше да биде време без стрес, и сепак се разделивме во втора година (излезе дека тој не беше толку одличен во избегнувањето на искушението како мене).

– Алисон *, 24 Комуницирајте колку што е можно повеќе

Цел ден, секој ден испраќаме пораки напред-назад. Поминуваме колку што можеме повеќе време на Skype еден со друг додека учиме, јадеме, се дружиме. Сексот и секстингот на Skype помага, иако секако не е замена за вистинската работа. Во моментов го гледам два пати годишно затоа што и двајцата сме на училиште и авионската карта е скапа. Тоа би било потполно неподносливо ако немаме датум за завршување, а тоа е следната година откако ќе ја заврши својата диплома.

Најчесто заедно гледаме емисии и филмови бидејќи тоа е најлесната работа. Си испраќавме пакети за нега додека не стана скапо и сфатив дека примањето подароци не му е многу важно. Понекогаш, за да ги смениме работите, ќе правиме игри со повеќе играчи на Steam или игри како Fun Run 2/trivia натпревари на нашите телефони.

И двајцата ја цениме физичката наклонетост многу, многу, така што не е како што било од овие работи со LDR да е лесна за ниту еден од нас, но јас поминувам преку тоа затоа што знам дека има краен датум и затоа што и двајцата имаме непоколеблива верба во нашата посветеност. еден на друг и иднината што сакаме да ја градиме заедно.

Исто така, помага тоа што тој е интровертен неражник за програмирање дома, а јас сум интровертен студент по медицина, така што ниту еден од нас нема време или склоност да се зафркава наоколу.

—/u/vitamere Поставете јасни очекувања

Разговарајте за тоа што ви е удобно и кои се вашите очекувања или параметри однапред. Одење на забави? Одлично, кул. Да ја поминете ноќта во студентската соба на Рандо? Помалку кул.

– Софија, 27 Одвојте време еден за друг

Секоја вечер имавме состанок по телефон. Се врати кога минутите беа слободни после 21 часот и имав аларм за телефон секоја вечер во 21 часот за да му се јавам и тоа беше нашиот телефонски датум. Тоа беше стар рингтон, но кога ќе го слушнам, сè уште ме прави да се чувствувам како пеперутка-y.

Еден од триковите е, без разлика на се, погрижете се да градите навреме еден за друг. Ако сте на различни места, сепак сакате да зборувате за ситниците од вашиот ден, за да знаете за сè што се случува. Не знам дека некој би предвидел дека нашите ноќни телефонски состаноци ќе завршат со брак, но исто така мислам дека нема да бидат изненадени.

– Кејти (сестра ми!), 32 *Имињата се сменети. Цитатите може да се уредуваат или кондензираат за јасност. Тие забележаа дека иако паровите кои живееле одвоено имале помалку дневни интеракции, интеракциите што ги имале биле подолги и позначајни.

Лоло и јас се запознавме додека бевме на студентска размена во државата Сан Диего. За жал, јас бев запишан само еден семестар додека Лоло беше таму на два! Ова беше почеток на она што ќе стане предизвикувачка 18-месечна врска на далечина. Нејт, Lasting The Distance

Закажувањето на времето за посета е исто така важно. Ако овие работи се средат пред време, ќе биде многу полесно работите да останат на вистинскиот пат.

Одржување на љубомората под контрола

Да бидеме искрени, повеќето од нас не сме во можност да ги посетуваат нашите партнери секој викенд, бидејќи средствата обично се тесни и студиите ги преземаат работите. Треба максимално да го искористите времето што го имате на располагање, како што се одморите и долгите викенди. Рејчел Симонс, авторка на „Чудно девојче надвор“ верува дека е важно да се постигне рамнотежа бидејќи може да биде „навистина тешко да се избере незгодноста и несигурноста да немате многу пријатели во вашето ново училиште наместо да бидете со некој што ви е познат“. Нема потреба да раскинувате и да фрлате крпа само поради километрите меѓу вас. посета на партнер на колеџот

Отклучете подобри вечери за состаноци, подлабока комуникација плус посилна интимна и емотивна врска .

Помеѓу забавите, учењето доцна во ноќта, пролетните одмори и спортските настани, треба да запознавате нови луѓе и лудо да се забавувате. Здраво, ние сме Лоло (Канада) и Нејт (Австралија) пар кој мораше да помине низ сето она што може да го понуди врската на далечина, исто како и вие. Ако можете да се договорите да се гледате во одредено време, сега имате цел кон која треба да работите. Ајде да го ставиме на дело планот од 5 чекори

Ако не успеете да планирате, планирате да не успеете. Бенџамин Френклин

 • Статистика на односи на далечина во колеџ
 • Останете позитивни!
 • Акционен план во пет чекори
  • Дајте приоритет на училишната работа и учењето
  • Поставете ги очекувањата
  • Добивање најмногу од видео разговор
  • Закажете време за разговор и посета
  • Одржување на љубомората под контрола
 • Сега е твој ред!

LDR на колеџ може да биде позитивно искуство за двајцата партнери. Спроведувањето на горенаведените совети е чекор во вистинската насока што ќе помогне дополнително да ја зајакнете вашата врска кога се оддалечени со километри. Според истражувањето на Journal of Communication, до 75% од студентите се вклучиле во врска на далечина во одреден момент . Според една студија на Корнел, 25% од студентите сметаат дека моментално се во некаква форма на врска на далечина. Дали имаш цимер? Погрижете се да ги имате на ум додека разговарате со видео. Без разлика дали тоа е со користење слушалки или одење во друга просторија. Иако технологијата е одлична за комуникација, погрижете се постојано да не избирате да разговарате со вашиот значаен другар наместо да градите здрав социјален живот на училиште. Закажувањето на времето за разговор ќе ви овозможи да бидете доследни, но и да имате слобода да излегувате и да создавате нови пријателства. Можеби ќе имате желба да „крилете“, бидејќи може да биде тешко да се зборува за овие ситуации. Но, за доброто на вашата врска, треба да бидете сигурни дека имате јасни очекувања за вас и вашиот партнер. Еве неколку основни теми за да започнете:

Поставете ги очекувањата

Добивање најмногу од видео разговор

Имајќи ја таа визуелна врска може да помогне да се олесни секоја анксиозност од разделување бидејќи може да помогне да се чувствувате како и двајцата во иста просторија. ОБЕЗБЕДЕТЕ ГО ВАШЕТО МЕСТО! односи на далечина во колеџ pinterest слика Врските на далечина на факултет изгледаат како спротивно од она што го дефинираме како типично искуство на факултет. Да се ​​има исполнета врска на далечина додека сте на факултет не е невозможно, и ако си го значите светот еден на друг, тогаш си должен самите да му дадете шанса! Ова треба да се сфати како позитивно отколку како негативно. Да се ​​​​поддржувате наместо огорчен за вашиот партнер да стекне нови пријатели и да го прошири својот социјален круг, ќе ви помогне да растете како двојка и како поединци. лдр колеџ

Дајте приоритет на училишната работа и учењето

И двајцата студираат? Друга позитива е тоа што вашиот партнер поминува низ истата ситуација и можете да си понудите поддршка еден на друг во ова време на неизвесност. Она што не ви паѓа на ум е дека можеби ви недостасува или се грижите за вашиот партнер кој е оддалечен стотици или дури илјадници милји. Исто така, ќе го олесни управувањето со вашето време и ќе ја заштеди потребната готовина, што ќе го направи времето што го поминувате заедно забавно и помалку стресно!

БРЗА НАВИГАЦИЈА

Нашиот 7-дневен LDR предизвик се ВРАТИ!

 • Доколку е достапно, разговарајте за распоредот(и) на часовите и учењето за да видите кога и двајцата сте слободни.
 • Поставете некои очекувања врз основа на нашите примерни прашања или некои ваши.
 • Изберете време за заедничко учење или одвојте малку повеќе за посебна вечер за состаноци.
 • Почнете да размислувате за вашата следна посета. Кој кого и кога ќе го посети?
 • Договорете се еден со друг да се видите со стари пријатели или да запознаете нови и да размислите заедно за тоа.

Во просек, учесниците беа:

Остани позитивен!

Се прашувате дали ова е нешто без кое можете? Размислете за овој цитат:

 • Нешто под 21 година
 • Тие беа во нивната врска околу две години
 • Живееше одвоено 17 месеци
 • Колку често ќе зборувате еден со друг?
 • Дали треба да поставите одредено време за да се пријавите еден со друг?
 • Кои методи на комуникација ги претпочитате?
 • Колку често ќе се посетувате?
 • Како ќе управувате со промените ако се појават прашања за учење?

Сега е твој ред!

Животот на колеџ носи свој сет на предизвици како што се обидот да одлучите што сакате да правите со вашата иднина, да станете свој независен возрасен, испити, финансиска нестабилност и многу повеќе. Можеби користите Skype за да имате заеднички датум за учење. Можете дури и да го прашате вашиот партнер, бидејќи тој нема да може да изневерува и да ги види одговорите на вашата страна! Или можеби имате заеднички вечери со гледање ТВ серија или филм синхронизирано. Сакате поддршка од заедница со истомисленици и инклузивна? Придружете ни се на нашата група за поддршка на LDR и кажете ни кои совети сте ги примениле во акција! видео разговор со ldr партнер на колеџ љубомора во врска на далечина Но, има придобивки од тоа да имате LDR на колеџ, бидејќи тоа ќе ве принуди да бидете независни, да станете одлични во планирањето и да имате врска која е повеќе од само физичка, што е невообичаено за денешната „култура на поврзување“.

Закажете време за разговор и посета

Прво и основно, решивте да одите на колеџ за да стекнете диплома и да ја подобрите вашата иднина. Да, вашата врска е еден од вашите врвни приоритети, но вашето образование е број еден.

Статистика на односи на далечина во колеџ

Ако доаѓа важен проект или тест, можеби ќе треба целото ваше време да го фокусирате на тоа наместо на вашиот партнер, и тоа е во ред. Запомнете дека плаќате многу пари за вашето образование и не сакате да го доведете во опасност. Препорачано читање Ова се подразбира, но постојат многу начини да се користи технологијата за едноставно поминување време со вашиот партнер преку видео разговор. Лесно е да се фокусирате на негативностите од врската на далечина, особено за оние од вас на факултет кои веќе минуваат низ многу животни промени. Стекнувањето нови пријатели и градењето социјален живот се голем дел од искуството на колеџот, така што е лесно да се види колку е тешко да се размислува за вашиот партнер да стекнува нови пријатели или само да излегува и да доживее нови работи без вас. Со нашето искуство и научени лекции сакаме да ви помогнеме да ја одржите вашата врска на далечина толку силна како и секогаш и на крајот да трае на растојание! Ако сте во или сакате да бидете на факултет LDR, не очајувајте, ние составивме пет совети „задолжителни“ кои ќе ви помогнат да одите на растојание. Може да биде тешко да ги задоволите потребите на вашиот партнер додека се населувате во вашиот нов живот. Ова не значи дека тие не размислуваат за вас или дека посакуваат да сте таму. Ако вашиот партнер пропушти телефонски повик или не одговори навремено, обидете се да му дадете корист од сомнежот пред да дозволите љубомората и анксиозноста да завладеат.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *