како да готвите пуканки на шпорет Малку познат факт: Јас сум познавач на пуканки на шпорет. Правам пуканки на шпорет од кога родителите ме учеа во основно училиште. Пуканките на шпорет се бескрајно подобри од пуканки во микробранова печка или пуканки испукани со воздух. Ако сè уште не сте успеале, пропуштивте! Јас сум на мисија да се погрижам сите да знаат како да направат пуканки од нула. Денес, ги споделувам сите мои совети за правење пуканки за да можете да направите совршени пуканки на шпорет и дома. Се што ви треба се зрна од пуканки, добро тенџере со капак, масло и сол. Го можеш тоа! кернели од пуканки Од сите солени, крцкави, солени закуски таму, пуканки од шпорет се една од највкусните и најевтините закуски. Ми се допаѓа тоа што можам да го направам за помалку од 10 минути ако копнеам за ужина и лесно да ги прилагодам количините за да дадам една порција или пуканки за забава. 10-минутниот тампон период е всушност одличен, бидејќи тоа значи дека не можам да посегнам во оставата, чајната кујна и безумно да грицкам пуканки. Затоа не чувам чипс од тортиља при рака – ги јадам премногу брзо. две испукани зрна од пченка

Како да направите пуканки од шпорет

 1. Користете добро тенџере со тешко дно. Евтините тенџериња не ја распределуваат рамномерно топлината и може да завршите со жаришта кои ги согоруваат пуканките.
 2. Не ја зголемувајте топлината премногу високо. Премногу е лесно да се запали маслото на температура повисока од средната температура, а ако фатите дури и мирис на чад од тенџерето, вашите пуканки ќе имаат вкус на изгорени.
 3. Започнете со две зрна пуканки за да ја измерите температурата. Откако ќе се појават, вашето масло е доволно жешко. Додадете ги преостанатите кернели и тргнете го тенџерето од оган 1 минута. Ова ги подготвува пуканките да пукаат без да согорат масло.
 4. Малку навртете го капакот додека пукаат пуканки. На тој начин пуканките не се варат на пареа во тенџерето и не ја губат острината. (Видете ја фотографијата погоре.)
 5. Ако пуканките почнат да го преливаат тенџерето: Едноставно отстранете го капакот и прелијте ги вишокот пуканки во сад. Вратете го капакот и вратете ги пуканките на оган додека пукањето не се намали.
 6. Внимателно зачинете со сол. Секогаш можете да додадете повеќе, но не можете да одземете премногу.

Скролувајте надолу за мојот рецепт!

Погледнете како да направите пуканки

скршете го капакот за да ја намалите пареата

Опции за масло за јадење

 • Екстра девствено маслиново масло: Апсолутно можете да направите пуканки со маслиново масло, се додека ги готвите на средна топлина. Маслиновото масло е моето омилено масло за употреба и тоа е најздравата опција.
 • Кокосово масло: Кино салите готват пуканки во кокосово масло и тие се вкусни. Одлучете се за нерафинирано (девствено) кокосово масло, кое е поискупно од високо рафинираната верзија што се користи во кината.
 • Масло од канола и други растителни масла: Избегнувам масло од канола бидејќи обично е многу обработено. Маслото од авокадо, маслото од семе од грозје и маслото од шафран се добри неутрални опции.

Препорачани зачини за пуканки

 • Црн пипер и добро маслиново масло: оваа варијација е толку добра што влезе во мојата готвачка.
 • Меден путер од цимет: Овие пуканки се малку лепливи, но неодоливи. Изматете 2 лажици стопен путер со 1 лажица мед или јаворов сируп и 1/4 лажичка мелен цимет.
 • Зачинете го: посипете со кајен пипер или снегулки црвен пипер или бел пипер.
 • Нутритивен квасец: Ова е здрава веганска алтернатива која нуди вкус на путер. Еве како мојот пријател Али прави пуканки „ноч“.
 • Стопен маргарин!

надземен поглед на пуканки на шпоретот

Дали пуканки се здрави?

Во категоријата крцкави, солени грицки, пуканките се дефинитивно една од поздравите опции. Односно, ако правите пуканки на шпорет со разумно количество висококвалитетно масло и не ги намачкајте со путер или карамела потоа. Правам пуканки со екстра девствено маслиново масло и органски зрна од пуканки, па би рекол дека моите пуканки се исто толку здрави како што се пуканки. Пуканките се цело зрно и нудат некои искупувачки влакна. Можете да уживате во голема порција (2,5 чаши) пуканки за иста количина калории како грст чипс од тортиља. Пуканки во кино и пуканки со вкус на микробранова печка се друга приказна. Тие обично се направени со високо рафинирани масла и обложени со вештачки хемикалии и конзерванси со „вкус на путер“. Дури и ако купувате пуканки без вкус на микробранова печка, самите кеси предизвикуваат здравствени проблеми. Тие обично се премачкани со перфлуорооктаноична киселина (PFOA), која е истата токсична супстанција што ги покрива тефлонските тави. PFOA се држи во човечкото тело долги временски периоди, а EPA наведува дека PFOA на доволно ниво може да предизвика низа здравствени проблеми, вклучително и рак. совршено зготвени пуканки на шпорет

Зошто да направите пуканки на шпорет?

Тоа е супер вкусно и без хемикалии. Додуша, можете да направите и пуканки испукани со воздух и тие исто така ќе бидат ослободени од сите лоши работи, но тие се без вкус и досадни. Закуските треба да имаат добар вкус! Пуканките на шпорет имаат многу подобар вкус со само една лажица масло за осум порции. Ако сакате да налеете путер на пуканки на шпорет (толку вкусни), одете веднаш напред. Дури и една лажица путер на тие осум порции пуканки додава многу вистински вкус на путер. Дали знаете колку заситени масти има во пуканки во средно кино? Цело стапче путер вреди. како да готвите совршени пуканки-2 Печати

 • Автор:
 • Време на подготовка: 2 минути
 • Време за готвење: 8 минути
 • Вкупно време: 10 минути
 • Принос: 4 порции 1x
 • Категорија: Ужина
 • Метод: шпорет
 • Кујна: Американска

★★★★★ 4,9 од 292 прегледи Научете како да направите совршено испукани пуканки за помалку од 10 минути! Никогаш нема да се вратите на пуканки во микробранова печка откако ќе го направите овој рецепт. Рецептот дава околу 10 чаши (околу 4 порции). Скала

Состојки

 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло или кокосово масло
 • ½ чаша зрна од пуканки, поделени
 • Сол, по вкус

Инструкции

 1. Во големо тенџере со тешко дно на средна топлина, измешајте го маслото и 2 зрна пуканки. Покријте го тенџерето и почекајте да се испукаат јадрата, што може да потрае неколку минути. Во меѓувреме, ставете голем сад за сервирање во близина на шпоретот за да биде готов кога ќе ви треба.
 2. Откако ќе се испукаат зрната, исклучете го горилникот, тргнете го тенџерето од оган и истурете ги преостанатите зрна од пуканки. Покријте го тенџерето повторно и оставете го тенџерето малку да се шиши за рамномерно да се распоредат јадрата. Оставете го тенџерето да отстои 60 секунди за да се уверите дека маслото не се загрее премногу пред да се подготват јадрата да пукне.
 3. Навртете ја топлината на средно, ставете го тенџерето на рингла и продолжете со варење на пуканки, повремено внимателно бришејќи го тенџерето за рамномерно да се сварат јадрата. Откако јадрата ќе почне да пука, навртете го капакот само со еден допир за да дозволите пареата да излезе (види слика).
 4. Продолжете со готвење додека звукот на пукање не се успори на околу еден отчукување на секои неколку секунди. (Ако пуканките се обидат да го преполнат тенџерето, само навртете го горниот дел од пуканки во садот и вратете го на оган.)
 5. Отстранете го капакот и истурете ги пуканките во садот за сервирање. Посипете ги пуканките со неколку прстофат сол, по вкус и кој било друг прелив што сакате. Фрлете ги пуканките и послужете ги веднаш, за најдобар вкус и текстура. Пуканките сепак ќе имаат добар вкус неколку часа.

Белешки

Каде да купите зрна од пуканки: побарајте ги во близина на пуканки во микробранова печка. Сакам да купувам органски, кои ги наоѓам во Trader Joe’s или во продавниците за здравје.

▸ Информации за исхраната

Прикажаните информации се проценка обезбедена од онлајн калкулатор за исхрана. Не треба да се смета за замена за совети од професионален нутриционист. Видете го нашето целосно обелоденување за исхраната овде.

Еден збор за безбедноста

Запалив малку тепих во мојата куќа додека правев пуканки на шпорет на 10-годишна возраст и научив вредна лекција никогаш да не оставам врело масло на шпоретот без надзор. Ризикот овде е сосема минимален. Не ја напуштајте кујната и тргнете го тенџерето од огнот ако видите некакви отпуштања од чад (што е малку веројатно). Ако маслото воопшто почне да пуши, ќе сакате да го оставите да почне од почеток. Оставете го маслото да се излади пред да додадете вода во тенџерето за да го исчистите. Ако некогаш почне да излегува чад од тенџере подмачкано со масло, што и да правите, НЕ отстранувајте го капакот или додавајте вода. Исклучете го шпоретот, не го допирајте или мрдајте го тенџерето, а ако е малку масло (како за правење пуканки), оставете го да изгори самостојно. Еве повеќе информации за пожарите од маснотии. Научете ги вашите деца!

Како да направите совршена серија пуканки, без изгорени зрна! Лесен рецепт за пуканки на шпорет.

Елиза Бауер Правењето пуканки од нула може да биде незгодно. Не само што сакате да никнат што е можно повеќе јадра, туку и да ги спречите јадрата да изгорат на дното на тавата! Сè додека мајка ми не ми го покажа својот начин на правење пуканки на шпорет, јас обично го земав полесниот начин и користев (задишан!) пуканки во микробранова печка.

Видео: Како да направите совршени пуканки

Како да направите совршени пуканки

Методот на мајка ми за правење пуканки не само што ги испушта речиси сите јадра, туку и го спречува изгорувањето на јадрата. Таа првпат ја научи оваа техника пред неколку децении од задната страна на кутија за пуканки. Нејзиниот пристап им овозможува на зрната пуканки да дојдат до изедначена температура пред да пукаат, што резултира со многу помалку неоткачени јадра (обично нема) и помалку изгорени зрна (повторно, обично нема). Откако првпат го објавивме ова како да се направи во 2005 година, тој е еден од најпопуларните рецепти на страницата. Уживајте! Едноставно рецепти / Михаела Козариќ Шебрек Уверете се дека внатрешноста на тенџерето е целосно сува пред да го загреете маслото во него, во спротивно маслото ќе испрска.

 • 3 лажици кокосово масло или екстра девствено маслиново масло
 • 1/3 чаша висококвалитетни зрна од пуканки
 • 1 лажица путер или повеќе по вкус, по желба
 • Сол по вкус
 1. Загрејте го маслото: загрејте го маслото во тенџере со дебело дно од 3 литри на средна висока температура. Ако користите кокосово масло, оставете го целото цврсто масло да се стопи.
 2. Ставете 3 или 4 зрна пуканки во маслото: почекајте да пукаат зрната пуканки. Елизе Бауер
 3. Додадете го остатокот од пуканки: кога ќе се испукаат зрната, додадете ја остатокот од 1/3 шолја зрна пуканки во рамномерен слој
  Elise Bauer Elise Bauer
 4. Покријте го тенџерето, тргнете го од оган и избројте 30 секунди: (Бротајте гласно! Забавно е да се прави со деца.) Овој метод прво го загрева маслото на вистинската температура, а потоа чекањето 30 секунди ги доведува сите други јадра на речиси температура на пукање, така што кога ќе се стават повторно на оган, сите тие да пукаат приближно во исто време.
 5. Вратете ја тавата на оган: пуканките треба да почнат да пукаат наскоро, и одеднаш. Штом пукањето ќе започне сериозно, нежно протресете ја тавата движејќи ја напред-назад преку горилникот. Совет: додека пуканките ќе никнат, обидете се да го држите капакот малку подотворен за да се ослободи пареата од пуканките (пуканките ќе бидат посуви и покрсти).
 6. Штом пукањето ќе се забави на неколку секунди помеѓу пукањата, тргнете ја тавата од оган: отстранете го капакот и веднаш истурете ги пуканките во широк
  сад
  .
 7. Растопете го путерот во празната топла тава: Ако додавате путер, можете лесно да го стопите со ставање на путерот во сега празната, но топла тава. Elise Bauer
  Совет: ако го оставите путерот да добие само малку кафеава боја, ќе додадете уште поинтензивен, путерест вкус на путерот и на вашите пуканки. Само прелијте го стопениот путер врз пуканките и фрлете ги да се распределат.
 8. Посипете ги пуканките со сол по вкус: Забавни додатоци за пуканки – шпанска чадена пиперка, хранлив квасец, кајен во прав, чили пипер, кари во прав, ким, рендан пармезан.

Прелив за пуканки

Сакате нешто повеќе од путер или сол на вашите пуканки? Обидете се да посипете со малку рендан пармезан! Пушената пиперка, нутритивниот квасец, кајенот во прав, зачините за тако или кари во прав исто така се забавни и интересни додатоци. Дали имате омилен прелив со пуканки? Ве молиме известете ни за тоа во коментарите.

Нутриционистички факти (по порција)
99 Калории
11гр Масти
1гр Јаглехидрати
0гр Протеини

Прикажи етикета за
целосна исхрана Сокриј ја етикетата за целосна исхрана ×

Нутриционистички факти
Порции: 4
Количина од порција
Калории 99
% Дневна вредност*
Вкупни масти 11гр 14%
Заситени масти 8гр 42%
Холестерол 0 мг 0%
Натриум 291 мг 13%
Вкупни јаглени хидрати 1 g 0%
Диететски влакна 0гр 0%
Вкупни шеќери 0гр
Протеини 0гр
Витамин Ц 0 мг 0%
Калциум 0 мг 0%
Железо 0 мг 0%
Калиум 2 мг 0%
*Процентот на дневна вредност (DV) ви кажува колку хранлива состојка во порција храна придонесува за секојдневната исхрана. 2.000 калории дневно се користат за општи совети за исхрана.

Информациите за исхраната се пресметуваат со користење на база на податоци за состојките и треба да се сметаат за проценка. Во случаи кога се дадени повеќе алтернативи на состојки, првата наведена се пресметува за исхрана. Гарнитурите и изборните состојки не се вклучени. Правењето пуканки на шпорет е веројатно најнаградуваниот проект за готвење што некогаш ќе го пробате: со тенџере, малку масло и речиси без напор, може да претворите топка зрна во голема серија топли пуканки за помалку од 5 минути. Тоа е совршено уживање за филмска вечер – или, навистина, за која било вечер – а домашните пуканки на шпорет се прилично здрава закуска ако сакате. (Или не, љубители на путер, ваш повик!) Поставувањето на совршена серија домашни пуканки е лесно ако ги следите овие едноставни чекори. Но, прво, ајде да одговориме на неколку горливи прашања – затоа што никој не сака да согорува пуканки! Еве неколку корисни совети за правење основни пуканки на шпорет, плус неколку предлози за вкус. Може да ги испробате и неодоливите пуканки од Шрирача на Ри, или некои други одлични идеи за зачини. И ако одлучите дека повеќе сакате машина да ја врши работата, еве ги најдобрите производители на пуканки за таа работа. Какво масло треба да користам? Сакате вашето масло дополнително да се загрее – но не и да се пуши – за пукање пченка, така што најдобрите видови масло за пукање пуканки се маслата со повисока точка на чад: масла што можете да ги загреете на повисока температура пред да почнат да пушат. Повеќето кина користат кокосово масло или масло од канола, но маслото од пченка, маслото од авокадо и маслото од грозје се добри избори. Каква тава да користам? Цврсто, не премногу дебело, длабоко тенџере од нерѓосувачки челик со капак е најдобриот избор за пуканки на шпорет. Сакате тава што може многу брзо да се загрее, затоа избегнувајте супер тешки тенџериња како холандска печка. Дали треба цело време да ја тресам тавата? Не, но треба да го протресувате одвреме-навреме за време на пукањето и уште поважно, треба внимателно да го слушате пукањето. Јадрата треба брзо да се запалат и треба да продолжат како едно долго континуирано пукање – штом пукањето се намали на неколку јадра одеднаш, треба да го исклучите огнот. Како рамномерно да ги посолам пуканките? Ќе сакате да ги посолите пуканките во моментот кога ќе се испукаат. Отстранете го капакот, обилно посолете го горниот слој и допрете го тенџерето на шпоретот за да помогнете во дистрибуцијата на солта. Истурете ја горната половина од пуканките во садот за сервирање, а потоа посолете го долниот слој во тенџерето, повторно допрете го тенџерето за да се дистрибуира солта, а преостанатите пуканки истурете ги во садот. Кои се некои други идеи за зачини? Има толку многу забавни начини за зачинување на пуканки. Еве неколку идеи за инспирација, но истражете го вашиот кабинет за зачини и пробајте сè што ќе ви привлече внимание! Сè зачини за ѓеврек Зачини за
ранч
Рендан пармезан
Тако зачини Зачини
со чили лимета
Пушена пиперка
Цимет шеќер
Сол и шеќер
Мелени замрзнати јагоди
Топла мешавина од какао Оглас – Продолжете со читање подолу

Состојки

 • 3 супени лажици. Масло од канола
 • 3/4 в. Јадра од пуканки
 • Сол, по вкус

Правци

 • Ставете голем (8 литри) тенџере на силен оган и додадете го маслото. Маслото треба само да го покрие дното на тавата. Загрејте го маслото додека не се бранува, но не пука, потоа додадете ги зрната од пуканки и протресете го тенџерето така што зрната да формираат еден слој на дното. Ставете го капакот на тавата и веднаш намалете ја топлината на средно. Штом јадрата ќе почне да пука, тресете ја тавата честопати и слушајте го темпото на пукање: Јадрата треба брзо да пукаат и треба да продолжат како едно долго континуирано пукање. Веднаш штом пукањето се намали до неколку кернели одеднаш, исклучете го огнот. (Ако откриете дека вашите кернели се појавуваат само неколку одеднаш долго време и не ја зголемуваат брзината, ѕирнете и видете дали јадрата станува премногу темна без отворање: можеби ќе треба да започнете повторно ако тие Почнува да гори. Ќе вреди да се повтори!)Отстранете го капакот и веднаш додајте сол или други зачини; допрете го тенџерето нагоре и надолу за да се дистрибуира солта. Истурете половина од пуканки во голем сад за сервирање, а потоа посолете ги преостанатите пуканки во тавата и додајте ги во садот.

пуканки на шпорет Ќе ви требаат околу 3/4 чаша кернели за да го покриете дното на тенџере од 8 литри. Ако користите тенџере од 6 литри, само намалете го маслото на околу 2 лажици (или доволно за да го премачкате дното на тавата) и користете 1/2 чаша јадра. Женскиот штаб на пионер кернели од пуканки Вашите кернели треба да формираат еден слој на дното на тавата. Протресете ја тавата за да се распределат пред да го вратите капакот во тенџерето. Женскиот штаб на пионер пуканки на шпорет Штом ќе престане брзото пукање, исклучете го огнот и оставете ги последните неколку кернели да испукаат, а потоа отстранете го капакот: Треба да најдете тенџере полно со совршени пуканки! Женскиот штаб на пионер пуканки на шпорет Посолете ги пуканките во серии: посолете го тенџерето, допрете го и протресете го да се дистрибуира, а потоа истурете половина од пуканки во садот за сервирање и посолете ги преостанатите пуканки во тенџерето. Женскиот штаб на пионер Оваа содржина е увезена од OpenWeb. Можеби ќе можете да ја најдете истата содржина во друг формат, или можеби ќе можете да најдете повеќе информации на нивната веб-страница. објавено од Ненси
на 4 август 2021 година (ажурирано на 7/5/22) //
42 коментари Скокни на Рецепт Научете како да направите пуканки на шпорет со упатства чекор-по-чекор кои ќе ви помогнат да се вратите на основите и да ги направите пуканки онака како што треба да се направат. Одблиску на големо бело јадење за сервирање исполнето со домашни пуканки кои се истураат на црвено-бела кујнска крпа. Нема ништо подобро од пуканки испукани на шпорет. Тоа е омилено семејство од кога се сеќавам. Научив како да се пуканки на шпоретот на коленото на татко ми, кој учеше од татко му, и така натаму и така натаму. Добро, тоа не е точно, додека татко ми ме научи, немам поим каде научил како да се прават пуканки на шпорет. Сè што знам е дека пуканки од шпорет се најдобри.

Насоки за кернелот за пуканки

Одблиску на мерна чаша исполнета со зрна од пуканки седнати на црвена покривка за маса. Колку зрнца пуканки да користите зависи од тоа колку голема тава имате и колку пуканки сакате да направите. Еве неколку насоки:

 • 1/4 шолја Јадра од пуканки = приближно 7 чаши пуканки пуканки
 • 1/3 шолја кернели од пуканки = приближно 10 чаши пуканки пуканки
 • 1/2 шолја кернели од пуканки = приближно 15 чаши пуканки пуканки

(За споредба, 1 кесичка со микробранова пуканки со нормална големина дава приближно 4,5 чаши пуканки.)

Како да направите пуканки на шпорет

Слика од колаж што ги прикажува чекорите потребни за правење пуканки на шпоретот. Чекор 1: Истурете 2 лажици (или така, во зависност од тоа колку голема тава користите) масло во дното на средна/голема тава. Маслото треба великодушно да го покрие дното на тавата. Загрејте ја тавата на среден/висок оган.
Чекор 2: Ставете 3 пробни зрна пуканки во тавата и ставете го капакот на тавата.
Чекор 3: Откако ќе слушнете како се појавуваат тест кернелите, извадете го капакот.
Чекор 4: Додадете 1/2 чаша зрна пуканки во тавата и вратете го капакот. Одблиску на голема тава исполнета со домашни пуканки направени на шпорет. Чекор 5: Дозволете пуканки да пукаат. Нежно лизгајте ја тавата наоколу на горилникот во текот на првите неколку минути од процесот за да избегнете согорување на јадрата. Ова не е толку важно штом пуканките навистина ќе почнат да пукаат бидејќи сè се движи прилично добро кога тоа ќе се случи. Тргнете ја тавата од оган кога ќе се намали звукот на пукање на јадрата. Целиот процес на пукање треба да трае само 3-4 минути. Одблиску на сад со пуканки со шејкер со Мортон пуканки Сол посипувајќи сол на пуканки. Чекор 6: Easy Peasy – се што треба да направите за да направите совршени пуканки. А пуканките варени на овој начин имаат многу подобар вкус од пуканки од микробранова печка. Откако ќе ги подготвите пуканките, обилно посолете ги. Ние користиме Мортон сол за пуканки, таа е супер фина и навистина се лепи за пуканки. На крајот, по желба додајте растопен путер. И ние сакаме! Сега знаете како да направите совршени пуканки. Тоа е толку лесно и готовиот производ е 1000 пати подобар од пуканки во микробранова печка. Ќе ви се допадне… ветуваме! Одблиску на стаклен сад за сервирање исполнет со пуканки направени на шпорет што седи на црвено-бел лен за маса.

Други рецепти за пуканки што ќе ги сакате

 • Лесна домашна карамела пченка
 • Пуканки од бел слез
 • Пуканки со путер од кикирики
 • Орео колачиња пуканки

Дали го направивте овој рецепт? Оставете преглед подолу, а потоа сликајте и означете го @twosisterscrafting на Инстаграм за да можеме да го видиме! И не заборавајте да не следите на Pinterest, Facebook и Instagram!

Состојки

 • 1/2 чаша кернели од пуканки
 • 2-3 лажици Масло
 • Мортон сол за пуканки
 • Растопен путер (опционално)

Инструкции

 1. Истурете приближно 2 лажици масло на дното на средна/голема тава. Маслото треба великодушно да го покрие дното на тавата.
 2. Загрејте ја тавата на среден/висок оган.
 3. Во тавата ставете 3 пробни зрна пуканки и ставете го на капакот.
 4. Откако ќе слушнете како се појавуваат тест кернелите, извадете го капакот.
 5. Додадете зрна од пуканки (видете ги белешките подолу) во тавата и вратете го капакот.
 6. Дозволете пуканки да пукаат.
 7. Нежно лизгајте ја тавата наоколу на горилникот во текот на првите неколку минути од процесот за да избегнете согорување на јадрата.
 8. Тргнете ја тавата од оган кога ќе се намали звукот на пукање на јадрата. (Целиот процес на пукање треба да трае само 3-4 минути.)

Белешки

 • 1/4 шолја Јадра од пуканки = приближно 7 чаши пуканки пуканки
 • 1/3 шолја кернели од пуканки = приближно 10 чаши пуканки пуканки
 • 1/2 шолја кернели од пуканки = приближно 15 чаши пуканки пуканки

Дали го направивте овој рецепт? Оставете преглед подолу, а потоа сликајте и означете го @twosisterscrafting на Инстаграм за да можеме да го видиме!

бесплатна серија за е-пошта 5 тајни за неверојатно вкусни колачи

Нашите најдобри трикови за правење неверојатно вкусни кекси за секоја пригода.


Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *