Инструкции за крем за офорт за стакло за оклоп

  1. Исчистете го стаклото или огледалото

Темелно исчистете го стаклото или огледалото за да ги отстраните сите маснотии, прашина и отпечатоци од прсти. Избегнувајте почисти решенија кои рекламираат отпорност на отпечатоци од прсти, бидејќи овие средства за чистење оставаат филм на стаклото што го попречува процесот на офорт. Избегнувајте отпечатоци од прсти на стаклото каде што ќе го гравирате. Целосно исушете го стаклото или огледалото

  1. Избор на дизајн на матрицата и нанесување на стакло

Изберете го дизајнот по ваш избор и внимателно исечете го листот со матрицата и матираниот подлоген лист заедно за да избегнете допирање на задната страна на матрицата. Измерете внимателно за да одредите каде ќе ја наоѓате матрицата на стаклото или огледалото. Одделете го синиот лист од матрицата од матираниот заден лист. Оставете го настрана матираниот заден лист за да го користите подоцна. Ставете го матрицата на стаклото со сината (залепена) страна да го допира стаклото. Прицврстете го листот за матрицата привремено на стаклото со лента за маскирање.

  1. Користејќи го приложениот дрвен стап, префрлете ја матрицата од листот на стаклената површина со цврсто триење над дизајнот со мазни, рамномерни потези. Тријте лево и десно, потоа нагоре и надолу. Не копајте во матрицата. Ќе можете да видите како се пренесува матрицата со промената на бојата од темно сина во посветла сина. Внимавајте кога триете блиску до работ на матрицата да не ја излупите случајно.
  2. Отстранете го горниот лист за носење

Кога ќе се залепи целата матрица, внимателно отстранете дел од лентата за маскирање и полека излупете го проѕирниот горен лист. Ако матрицата не е целосно залепена за стаклото, вратете го горниот лист надолу и повторно тријте ја областа додека не се залепат сите парчиња.

  1. Подготовка на стаклото за офорт

Нанесете граница на лента за маскирање околу целата матрица преклопувајќи ја лентата на сината матрица за 1/16″ до 1/8″,
внимавајќи да не се преклопува дизајнот. Ова преклопување спречува кремот за офорт да дојде во контакт со стаклото и да ги гравира несаканите
области ! Ако треба да се заштити многу голема површина на стакло, користете ленти од винил за полици со лепило. Кога сите страни на
матрицата се залепени со селотејп, користете го белиот замрзнат заден лист за лесно триење на целата површина на матрицата. Проверете ја матрицата за
мали кинења или дупки со држење на проектот до светлината. Ако се појават дупки, покријте ги со мали парчиња лента. Внимавајте
каде ја ставате лентата, бидејќи матрицата ќе се скине ако се обидете да ја извадите.

  1. Нанесување на кремот Armor Etch

За најдобри резултати од офорт препорачуваме температурата во просторијата, температурата на кремот за офорт и предметот што го офортувате да бидат над 70 степени. Темелно протресете го кремот ARMOR ETCH. Работете во добро осветлена и добро проветрена област во близина на извор на вода. Носете пластични ракавици и заштитни очи. Мора да нанесете дебел слој крем за офорт за да може хемикалијата правилно да реагира на стаклото или огледалото. Доволно дебел за да не можете да го видите дизајнот на матрицата преку Armor Etch Cream. Останете во областа со лента.

  1. Отстранување крем и матрица за офорт

Оставете го кремот ARMOR ETCH да остане на стакло само една минута. Не повеќе! Веднаш измијте го целиот крем за офорт под млака топла вода. Дел од матрицата ќе се отстрани за време на ова плакнење, но тоа е во ред. Откако ќе се измијат сите траги од кремот за офорт, отстранете ги сите преостанати парчиња лента и матрици. Исчистете го стаклото со средство за чистење прозорци и исушете го целосно. Објавен напис: 03.01.2020 16:34:31 Многу корисници на Silhouette ги користат своите машини за да сечат матрици на гравирање на стакло. Но, многу занаетчии, исто така, се борат со добивање на конзистентен, па дури и опис што не доаѓа со меурчиња што предизвикуваат крварење. Така, денес, како продолжение на моето оригинално упатство за Како да се огради стаклото 101, помислив да споделам неколку совети и трикови што ги користев на патот за да добијам подобар офорт. На пазарот има неколку различни марки на крем за офорт. Јас користам Armor Etch и Etch All.

Протресете го кремот за офорт… Многу

Без разлика која марка ја користите, пред да ја нанесете, треба да се уверите дека сте го протресле шишето…и потоа протресете уште малку. Тресете се додека не се плашите дека може да ви падне раката…а потоа тресете се уште малку. Кремот за офорт кој не е добро измешан може да предизвика големи главоболки и малку гравирање.

Рамните површини се најдобри за офорт

Уште пред да нанесете крем за офорт ви требаат две важни работи: стаклена површина и матрица. СЕКОГАШ ќе биде полесно да се работи на рамна површина отколку на тркалезна површина – ова е особено точно кога се матрицирате со крем (или дури и боја). Многу е полесно да ја ставите вашата матрица рамна на рамна површина отколку на тркалезна… дури и ако таа тркалезна површина е само кривината на чашата за пиење. Кога матрицата не е целосно рамна, рабовите може малку да се закопчаат, па дури и најмалиот клештач може да дозволи кремот за офорт да истече одоздола и одеднаш да немате јасна линија. Поради оваа причина, јас имам тенденција да се држам настрана од заоблени чаши и многу претпочитам нешто со рамна страна како што се овие чаши од тегла.

Намалете ја матрицата

Не е невозможно да се гравираат заоблени површини, само треба да бидете сигурни дека вашиот дизајн е со вистинската големина. Преголемиот дизајн ќе ги предизвика тие токи, но ако можете да направите помал дизајн, полесно ќе се вклопи на рамната површина – дури и на заоблената површина. (Дали имам некаква смисла овде?)

Додајте подлога околу вашата матрица

Зборувајќи за дизајни…за да се осигурате дека кремата за офорт не излегува надвор од линијата на матрицата, направете голема граница околу дизајнот. Секогаш можете да користите сликарска лента за да ги залепите рабовите, но можете да го прескокнете тој чекор и да заштедите малку лента и време со додавање малку тампон околу вашиот дизајн. Ова го правам во студиото Silhouette со едноставно цртање кутија околу мојот дизајн на матрицата. Потоа, кога ќе ја исечам мојата матрица на контактна хартија или материјал за матрица за силуета, има доволно голема граница што ја штити областа на стаклото околу мојот дизајн.

Оставете го кремот за офорт да седи

Конечно, сакате да бидете сигурни дека ќе го оставите кремот за офорт на стаклото неколку минути. Насоките на Armor Etch велат дека е 1 минута, но открив дека дебел слој крем за офорт што останува 4-5 минути дава подобар, подлабок и подефиниран офорт.

Кои трикови најдовте кога работите со крем за офорт? Споделете ги вашите совети во коментарите подолу! Забелешка: Овој пост може да содржи придружни врски. Со кликнување на нив и купување производи преку моите врски добивам мала провизија. Тоа е она што помага да се финансира Silhouette School за да можам да продолжам да купувам нови производи поврзани со Silhouette за да ви покажам како да го извлечете максимумот од вашата машина! Ви благодариме што дојдовте на час денес во училиштето Силуета. Ако ви се допаѓа она што го гледате, би сакал да го закачите! Некогаш на Pinterest, ја видов оваа идеја за офорт на стакло и веднаш ја прекачив на мојот „DIY—Things to Make“ Pinterest Board. Изгледаше како забавен проект со секакви можности за дом и подарок. Инструкциите на Pinterest се поврзани со веб-страницата на Марта Стјуарт. Звучеше прилично лесно, па сакав да го пробам. Минатата недела, кога почнав да се подготвувам за претстојната забава за МБА студенти на Кинг-Мен на ОЛИН школата за бизнис на Универзитетот Вашингтон, помислив дека би било забавно да врежам „OLIN“ на чашите за да им дадеме на нашите гости како услуга за забава. Забавата ќе биде вечера за спарување на пиво/храна (повеќе за тоа во претстојниот пост), па затоа купив чаши за гравирање во согласност со темата на пивото. Станува збор за стандардни чаши од 16 oz кои исто така може да се користат за чаши за вода или каков било пијалок. Лошата вест: Моите први неколку обиди не изгледаа ни приближно добро како примерите на Марта на нејзината веб-страница. Нејзините совети беа корисни, но нецелосни. Имав неколку исвиркувања. За среќа, вежбав на некои тегли што ги извадив од мојата корпа за отпадоци; така да нема штета. Добрата вест: По значително гуглање и читање на интернет, најдов дополнителни совети и сам сфатив некои работи. Сега сум среќен што можам да кажам дека можам да врежам на стакло и да добивам постојано добри резултати секој пат. Откако поминав низ моите обиди и грешки, ми беше многу лесно да се направи гравирање на стакло. Ги собирам сите мои совети и лекции научени во денешниот пост. Чекор-по-чекор фото туторијал за DIY Glass Etching КЛИКНЕТЕ ТУКА
за pdf од овие фотографии и упатства за печатење
Чекор 1. Соберете ги овие материјали:

 • Крем за офорт — користев Armor Etch. Достапно е во продавниците за занаети како Мајкл. Можете да го добиете и на Амазон. (поглед на Амазон)
 • Средство за чистење стакло – се препорачува изопропил алкохол за триење преку средството за чистење стакло од типот Windex на сликата подолу. Ова е совет од мојот пријател Пол кој е искусен во офорт на стакло. Тој вели дека обичните средства за чистење стакло може да имаат адитиви кои оставаат речиси невидлив филм што може да предизвика нерамномерно офортување и да ја ограничи адхезијата на маската. (Благодарам, Пол!)
 • Сина или зелена лента за сликање – побарајте ја во продавниците за подобрување на домот; не се препорачува обична лента за маскирање (погледнете на Амазон)
 • Пластични ракавици (поглед на Амазон)
 • Стапчиња за светкавици – повеќето инструкции за офорт препорачуваат користење четки за боја; Стапчињата за лепчиња делуваат многу подобро и може да се фрлат кога ќе завршите – без чистење! (поглед на Амазон)
 • Букви со налепници — користев некои стари налепници за белешки од „Креативни сеќавања“ што ги имав при рака. Можете да купите налепници за азбука на многу места како Target, Walmart, продавници за занаети и Amazon. Тие доаѓаат во многу фонтови и големини. (поглед на Амазон)
 • Крпа за капка (или слична заштитна обвивка) – достапна во продавниците за домашни работи со материјали за бојадисување; раширете го за да го заштитите работното место од киселиот крем за офорт. (поглед на Амазон)

IMG_8683 - Уреди.jpg

 • Стаклени садови. Можете да гравирате на повеќето видови стакло, освен некои стаклени садови за печење Pyrex кои се калени за висока топлина (ова е според компанијата за крем за офорт). Ова се очилата што ги користев (поглед на Amazon).

IMG_8899.png Чекор 2. Исчистете со изопропил алкохол за триење за да добиете писклив чиста површина на чашите – тие мора да бидат без отпечатоци од прсти и дамки. Исушете ги темелно. (Не користете средство за чистење стакло од типот Windex како што е на сликата овде. Видете го објаснувањето во списокот за набавки погоре.) колажи0.jpg Чекор 3. Залепете парче лента на врвот на стаклото. Лентата служи за две цели: (1) Го заштитува стаклото што не сакате да го гравирате и (2) обезбедува права линија што ќе се користи како водич за поставување на буквите на налепниците. Го порамнив горниот дел од лентата со горниот дел од стаклото, така што дното на лентата ќе обезбеди права линија што ќе ја користам како водич за поставување на буквите на налепницата каде што сакав на стаклото. Можете да ја исечете ширината на лентата или да додадете друг ред лента за да ги поставите буквите на стаклото каде што сакате. Чекор 4. Поради заострената крива на стаклото, лентата се збрчка додека ја прилепував на стаклото и резултираше со назабен долен раб. Тој раб треба да биде мазен за да има мазен горен раб на офорт. Поставив дополнително помало парче лента долж долниот назабен раб за да создадам мазна линија, како на сликата подолу. ЗАБЕЛЕШКА: Ако гравирате рамно парче (како квадратна тегла), нема да го имате овој проблем. колажи1-2.jpg Чекор 5. Ставете ги налепниците со букви малку под долниот раб на лентата. Полесно е да се ракувате и да ги поставите налепниците ако ги закачите на тенок, зашилен продолжувач како Exacto нож, долга игла или нешто слично.

 • Биди стрплив. Прикачувањето на буквите е најдосадниот дел од целиот процес; но навистина се исплати да одвоите време овде. Ставете ги директно, и вашите очила ќе изгледаат како да се врежани од професионалец!
 • Како да центрирате збор: Ако гравирате на парче што бара центрирање на буквите, прво придржувајте се кон централната буква(и) на зборот, а потоа додајте букви на двете страни, како на сликата подолу. Моите очила беа кружни и обични наоколу, така што центрирањето не беше неопходно за овој проект.

колажи2.jpg Чекор 6. Додадете лента долж дното и на секоја од страните на буквите. Внимавајте лентата да ја поставите директно и на еднакво растојание од буквите од сите страни. Целото стакло што е изложено во внатрешноста на лентата ќе биде врежано; затоа одвојте време и репозиционирајте ја лентата, доколку е потребно, додека не го направите правилно.

 • Не опишувајте големи површини : Офортирањето е најуспешно кога има многу мала гранична област околу буквите. Гледаш дека ги залепив многу блиску до буквите. Кремот за офорт не делува постојано на големи цврсти површини. Стаклото не секогаш се гравира рамномерно, а несовршеностите се многу поочигледни на големи површини. Ќе ви покажам пример за ова понатаму во постот.

колажи3.jpg Чекор 7. Цврсто притиснете ги рабовите на лентата и налепницата користејќи крпа или хартиена крпа; или, можете да ги користите прстите ако носите пластична ракавица. Проверете дали рабовите на налепницата и лентата се цврсто залепени за да не може да се најде крем за офорт под нив. Не користете ги прстите или ќе добиете отпечатоци на стаклото. Запомнете… стаклото мора да нема отпечатоци од прсти и дамки за да може кремот за офорт да работи правилно. Чекор 8. Ставете пластични ракавици. Ова е апсолутно суштинско! Кремот за офорт е кисела хемикалија која не треба да дојде во контакт со вашата кожа или очи. Прочитајте ги безбедносните мерки на контејнерот. Носете заштитна облека и заштита за очи. колажи4.jpg Чекор 9. Користете стапче за офорт за да нанесете крем за офорт во дебел, рамномерен слој. Вообичаено се препорачува четка за овој чекор, но полесно и побрзо е да се нанесе дебел слој со стапче за лепче. колажи5.jpg Чекор 10. Кремот за офорт може да има некои видливи кристални парчиња; овие се неопходен дел од неговата хемија. Сепак, резултатот од офорт може да биде размачкан и нерамномерен во областите со кристали. Можете да го поправите ова со користење на стапчето за лепак за да ги оддалечите сите големи кристали подалеку од областа што се гравира и врз областа залепена со лента. (види слика подолу) Чекор 11. Оставете го кремот за офорт да делува 5 минути. (Јас користам тајмер за ова.)

 • За времето: Упатствата на компанијата за крем за офорт велат да се остави кремот за офорт само 1 минута. Не најдов дека тоа е доволно долго за да добијам добар, солиден гравиран резултат. 5 минути беше точно во право. BTW, тестирав оставајќи го 10 минути и го добив истиот резултат како со 5 минути. Значи, нема корист ако го оставите кремот за офорт подолго од 5 минути.

Чекор 12. Двапати во текот на тие пет минути, по околу. 1-1/2 минути и 3-1/2 минути, користете го стапчето за лепак за нежно тапкање и завртување околу кремот за офорт. Ова ја редистрибуира кремата во случај да има воздушни џебови или кристали кои создаваат дамки или нерамномерно офортување. Бидете нежни – не сакате да ја олабавите лентата или налепниците.

 • Овој чекор ја прави целата разлика. Го пробав ова наизменично тапкање и вртење на кремот само по неколку лоши обиди за офорт кои беа дамки и нерамномерни. Ова едноставно прилагодување целосно го реши проблемот. Секоја чаша беше врежана совршено откако почнав да го правам ова.

колажи6.jpg Чекор 13. Измијте го кремот за офорт под топла вода од чешма, користејќи ја раката во ракавица за да ја избришете. Топлината на водата го олеснува вадењето на лентата и налепниците.

 • Безбедно за некои мијалници, не за други. Кремот за офорт може да го измиете директно во мијалник од нерѓосувачки челик без да му наштети на мијалникот. Ако имате порцелански мијалник, ставете кофа или када во мијалникот и измијте го кремот во кофата; бидејќи кремот за офорт може да ја оштети површината на застаклените мијалници.

колажи7.jpg Исушете го и чашата е подготвена за употреба. Тоа е трајно! Гравираната површина е постојана и може да се мие во машина за садови. IMG_8788.jpg Вежбајте прво. Ако одлучите да пробате офорт на стакло, ви препорачувам да вежбате на стара тегла или нешто што нема да ви пречи да го отфрлите. Сигурно ми е драго што не уништив една од моите добри очила во раниот тренинг рунда. Ефикасен совет за заштеда на време. Ако гравирате повеќе парчиња, напредува побрзо ако прво ја направите целата апликација за лепење и налепници на секое парче. Потоа можете да ја префрлите брзината на нанесување на кремот за офорт. Открив дека можам да нанесам крем на 3 чаши одеднаш, да почекам пет минути и да почнам да ги исплакнувам со топла вода. Во ред е ако на 2-та и 3-та чашка кремот стои малку подолго додека ја плакнете чашата пред нив. колажи8.jpg Совети за решавање проблеми (видете ја фотографијата подолу):

 • Нерамна и дамка. Тоа е затоа што (1) го направив просторот околу буквите премногу широк (со што нерамномерноста стана поочигледна), и (2) ја оставив кремата за офорт 5 минути непречено (дозволувајќи им на воздушните џебови и кристалите да создадат дамки и линии). Ги решив и двата проблеми, како што е објаснето во чекорите 6 и 12 погоре.
 • Премногу слабо. Првиот пат кога пробав со офорт на чаша, го послушав советот на производителот и го оставив кремот за офорт да делува 1 минута. Тоа не беше доволно долго. Офорт беше толку лесен што едвај можев да го прочитам. Го решив ова со зголемување на времето на 5 минути, како што е објаснето во чекор 11 погоре.

колажи9.jpg Еве го мојот комплет од 12 чаши. Мислам дека никој не би знаел дека офорт не е професионално направен ако не му кажам. IMG_8756.jpg Овие може да се прилагодат за толку многу подароци. Нема ограничување на начините на кои тие можат да се персонализираат за родендени, свадби и специјални прилики. Чаши, тегли, свеќници, вазни…толку многу можности. Дизајни може да се додадат со користење налепници во форма на силуета (цвеќиња, лисја, кругови итн.), или можете да исечете свои налепници или матрици од контактна хартија или лепливи винилни листови. IMG_8790.jpg Ќе биде забавно да им ги дадеме на гостите на нашата забава. На здравје! IMG_8835.jpg Направете го тоа вкусен ден!

Моника

АЖУРИРАЈ –

Во продолжение погледнете како вкусната читателка Сесилија го искористила ова упатство за да ги вреже имињата на ѕидарски тегли за моминска забава. Откако ги гравираше теглите, таа ги претвори во чаши за пиење со сламки следејќи ги овие упатства: Претворете ја мејсонската тегла во чаша отпорна на истурање со слама. Каква паметна, прекрасна идеја! Ви благодариме што ги споделивте вашите фотографии, Сесилија.

 • поглед на Амазон: тегли од литар

гравирани ѕидарски тегли Дополнителни онлајн информации за гравирање на стакло:

 • Создадете ваши сопствени дизајни и исечете шаблонски матрици за офорт од Make It and Love It.
 • Прилагодени гравирани дизајни на вазни и стомни од Creative Highs.
 • Гравирани тегли за складирање од Марта Стјуарт.
 • Гравирани чаши од Марта Стјуарт.
 • Стакло за офорт — совети за сечење матрици од списанието Sunset.
 • Видео на YouTube, како да додадете букви и форми на гравирани стакла.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *