Брзо туркајте ја храната на безбедно место кога ќе стигнете до вашата соба , за да не може да се види дали влегуваат вашите родители. Местата може да вклучуваат: под маса, под кревет или под перница (за мали закуски што не да предизвика премногу испакнување).

Како можам да прикрадам храна во мојата соба навечер?

Ако можете, обидете се да јадете потивка храна, како што се џвакани бонбони, џвакани шипки со гранола или меки колачиња, наместо погласна храна како чипс, крекери или храна со крцкави обвивки. Ако изберете храна која има обвивки или прави многу врева кога ја јадете, поголема е веројатноста да ве фатат.

Како можам да јадам ноќе без да ме фатат?

Отворете ја полека вратата на фрижидерот или кабинетот. Не вклучувајте ги светлата. Тоа ќе ви даде далеку. Пред да почнете да ги туркате работите наоколу барајќи нешто и правете врева, погледнете ја храната и полека оттурнете ги работите, а потоа земете ја храната.

Како да ја сокријам храната во спалната соба?

Фиока под облеката, во кутија под креветот или во вашиот плакар се сите убави места за да се сокријат грицките.

Како можам да се прикрадам долу навечер без да ме фатат?

Истегнете ги стапалата и нозете во вашата соба пред да почнете да се симнувате долу, обично колената и стапалата ќе ви се огласат гласно кога ќе се обидете да се прикрадете надолу. Ако вообичаено последен пат легнувате и ги исклучите светлата на ходникот/скалите или ги затворите прозорците, погрижете се да го сторите тоа!

15 места дома што можете да ги скриете вашите закуски од семејството – ХРАНА ЗА ЖИВОТНИ ХАКИ (тајни прегради)

Кои се добрите изговори за прикрадување?

Ако живеете во добро соседство, тогаш ова е добар изговор да излезете од дома. Кажете дека одите на прошетка или дури и на трчање. Можете да носите спортски панталони и јакна над вашата вистинска облека и вашите родители нема да се сомневаат во ништо (само внимавајте да не изгледа премногу гломазна).

Што предизвикува детето да прикрадува храна?

Зошто децата ја прикрадуваат храната. Важно е да се разбере зошто детето може да почувствува потреба да прикраде храна. Понекогаш на децата им е премногу тешко да се справат со емоциите, а храната им е смирувачка и утешна. Други времиња, децата може да се чувствуваат вознемирени, под стрес, досадно или тажни.

Зошто моето дете краде и крие храна?

Ако децата се чувствуваат ограничени или ограничени да јадат нешто, тоа всушност ја поттикнува нивната желба да ја јадат таа храна. Чувството на лишување околу храната е силно поврзано со прикрадувањето на храната, јадењето храна во тајност, складирањето и криењето на храната.

Зошто прикрадувам храна?

Поради некоја причина, верувате дека не ви е дозволено да бидете свои и дека да бидете сакани зависи од криењето и прикрадувањето на она што навистина го сакате. Прикрадувањето на храната го овековечува верувањето дека тоа што навистина сте е непожелно, премногу интензивно и мора да биде скриено. Да се ​​биде прикриен за своите чувства значи да не ја кажуваш вистината.

Како можам да ја сокријам мојата храна?

Вдишете длабоко, имаме неколку предлози каде можете тајно да го скриете складирањето на храната.

 1. Чувајте дел од вашето складирање храна во обичен поглед. …
 2. Направете мебел од вашето складиште за храна. …
 3. Внатре во кутии со цврста боја. …
 4. Под вашата градина или во далечински кешови. …
 5. Максимизирајте ги тесните или ползите простори во домот.

Како да јадам помалку без никој да знае?

Користењето помали чинии и нивното полнење е докажан начин да јадете помалку без да забележите.

 1. Послужете се 20% помалку. …
 2. Јадете протеини за појадок. …
 3. Јадете три оброци на ден. …
 4. Чувајте ги грицките подалеку од видното поле или надвор од зградата. …
 5. Џвакајте темелно. …
 6. Не јадете од пакетот. …
 7. Не јадете пред телевизор. …
 8. Не обрнувајте внимание на здравствените тврдења.

Како се прикрадуваш закуска?

Брзо туркајте ја храната на безбедно место кога ќе стигнете до вашата соба, за да не може да се види дали влегуваат вашите родители. Местата може да вклучуваат: под маса, под кревет или под перница (за мали закуски што не да предизвика премногу испакнување).

Зошто моето 13-годишно дете краде храна?

Некои деца прикрадуваат храна затоа што се чувствуваат како да не го добиваат она што го сакаат дома. Познатиот експерт за хранење Елин Сатер се залага за одземање на моќта од храната како чипсот и слатките со нивно вклучување во редовните оброци и закуски.

Како да го натерам мојот тинејџер да престане да јаде слатки?

Еве неколку корисни работи што можете да ги имате на ум:

 1. Научете го вашиот тинејџер на правилото 90-10.
 2. Олабавете ги уздите на слатките.
 3. Не срамете ја или обвинувајте засладената храна.
 4. Промовирајте ја автономијата на вашиот тинејџер.
 5. Модел за улоги Здрава исхрана.
 6. Пријавете се со себе.

Дали треба да ја заклучам храната?

(Ако сте навистина загрижени за хипогликемија, воопшто не чувајте колачиња и барови гранола и барови за појадок во куќата. Ако многу членови на вашето семејство или на вашиот сопруг имаат историја на овој здравствен проблем, не треба да се потпирате на или храна богата со шеќер како грицки.) Заклучувањето на храната е ужасна идеја.

Кое е најдоброто време за прикрадување?

Колку часот ќе излезете, зависи од тоа кога вашите родители ќе спијат. Обидете се да почекате околу 30 минути до еден час откако вашите родители ќе одат во кревет пред да се искрадат надвор, или почекајте додека дефинитивно не заспијат.

Како да го спречам мојот тинејџер да се прикрадува навечер?

Ако сте загрижени дали вашето дете се прикрадува навечер, еве неколку совети како можете да го заштитите.

 1. Поставете аларм. …
 2. Бучавачи. …
 3. Светла со сензор за движење. …
 4. Шифра за аларм. …
 5. Не го олеснувајте. …
 6. Безбедносни екрани. …
 7. Гледајте за знаци. …
 8. Почекајте надвор од прозорецот.

Како можам да се искрадам низ мојата куќа без да ме видат?

За да се прикрадете наоколу, носете удобна облека што не прави бучава и носете чорапи наместо чевли ако сте внатре. Веднаш штом ќе влезете во соба, побарајте скривалиште и бидете свесни за вашата околина откако ќе се сокриете. Ако слушнете како некој доаѓа кон вашето скривалиште, не мрдете се додека не помине.

Кои се добри лаги да им ги кажете на родителите?

50 лаги кои децата велат дека родителите секогаш паѓаат на нив

 • „Ако добиеме куче, ветувам дека ќе го однесам на прошетка и ќе го нахранам“. …
 • „Училиштето сè уште не испратило елаборати“. …
 • „Ако ми дозволите (празно), никогаш повеќе нема да ве прашам за ништо друго! …
 • „Ми требаат пари за книги“. …
 • „Тој го започна!“

Како ги лажете родителите за тоа каде престојувате?

Најдобрата опција е секогаш да ја одржувате лагата едноставна, како на пример „одиме во трговски центар“ или „Останувам доцна после училиште за да го стигнам Николас!“ Без разлика каква е вашата приказна, бидете сигурни дека таа ќе опстои дури и ако вашите родители истражуваат. Ноќта е забавно време за прикрадување, но ако имате цимер или
личност што ја дели вашата соба, еве неколку совети како да ги поминете.
Чекори

  1. Прво скенирајте ја областа со длабок здив, па ако некој е наоколу ќе
   помисли дека спиете. Исто така планирајте и размислувајте.
  2. Ако имате крцкав кревет, движете се полека со трпение; што се пет минути
   бавно стабилно движење во споредба со цела ноќ!
  3. Напишете ги сите чкртави подови и предмети, ова се работите што
   ве подаруваат.
  4. Одете со бавно и стабилно темпо, повторно мапирајќи ги крцкавите подови. Откако
   ќе бидете таму каде што треба да бидете, полека правете го она што треба да го направите (особено ако тоа вклучува преземање нешто од некого).
  5. Чувајте ги ушите нагоре; ако има некој горе и слушате движење
   или крцкање на подот – скријте се!
  6. Одете колку што е можно поблиску до работ на секој ѕид за да крцкаат подови или скали. Истрошените
   подни плочи обично имаат поголема поддршка во близина на ѕидовите.
  7. Секогаш однесувајте се како некој активно да ве бара, дури и ако не ве бара.
   Ова потсвесно ќе ве принуди да бидете повнимателни.
  8. Останете во стуткана положба додека се движите и испружете ги рацете
   на страните на ниво на половината за да откриете какви било пречки што можеби не сте ги виделе и да одржувате рамнотежа и да го апсорбирате чекорот кога
   се движите напред со тоа што ќе се спуштите малку подалеку. во чекорот. Во ниту еден момент не сакате да се свиткате под агол од 90 степени,
   освен ако не се спуштате на земја за да го спуштите коленото или да легнете, бидејќи тоа е многу тешко на колената.
  9. Научете како да одите. Вашето движење на нозете е исто толку важно како и да се спуштите во
   чекорите за да го апсорбирате движењето. Нормално движење на тркалање од пети до пети е одлично за брзо движење на трева и многу бавно
   движење на тврди површини. Имајте на ум дека колку побавно се движите, толку повеќе молчите.
    • Кога се движите низ лисјата или се обидувате да останете апсолутно тивки, држете
     ја тежината на задното стапало, испружете го водечкото стапало и спуштете го и полека префрлете се напред, апсорбирајќи го движењето
     во колената и глуждовите.
     За време на овој тип на движење треба да имате само топчето на стапалото, кое ќе работи како перниче, да контактира со земјата.
    • Ако маневрирате во средина што обезбедува „Покривка за бучава“ или ако
     постои среден ризик да ве слушне, спуштете ја петата на земја за да ја допрете кога ја менувате тежината на оловната нога.
    • Користете го рамното стапало кога одите преку чакал или преку нешто во кое
     многу мали предмети можат да бидат вознемирени и да направат бучава. Впивајте го чекорот како што обично би правеле, но дозволувајте целото стапало да
     дојде во контакт со чакалот во исто време за да дозволите тежината рамномерно да се распореди. Треба да се користи бавно до многу бавно движење.
  10. Земете ја вистинската опрема. Единственото навистина суштинско парче опрема е
   буден ум. Корисните ставки се прилично прилагодени на ситуацијата.
    • Јажињата или куката за борба се секогаш убави ако се качувате по
     дрвја.
    • Кожните ракавици помагаат при качување да ги заштитите вашите раце, па затоа не се
     лоша идеја.
    • Облеката е чувствителна на ситуацијата. Секогаш е добра идеја да останете во
     сенка, па црната или темно сината е добра боја за сенки. Камо за видот на околината во која се наоѓате е уште подобро затоа што
     во сенка изгледа црно, а кога е во мала светлина можете да се вклопите со дрвја, грмушки или трева. Исто така, не сакате да
     носите облека што прави бучава.
    • Типот на обувки што ги носите треба да одразува колку далеку сте во вашиот
     стелт тренинг. Ако само што почнувате, најдобри се меките чевли со лесна гумена облога на дното. Како што станувате
     подобри, можете да носите нормални чевли, а на крајот и чизми кои имаат мека гума на дното.
  11. Останете будни. Еден од вашите најлоши непријатели е факторот изненадување. Тоа што сте фатени
   во несвест не само што може да ве запрепасти, туку и да предизвика да правите врева или да изгубите контрола над ситуацијата. Најдобар начин да знаете дали
   некој доаѓа е да го видите; ако не можете да ги видите, да ги слушнете е вториот најдобар начин да знаете однапред. Повеќето луѓе
   не одат тивко, па можете да ги слушнете како доаѓаат. Кога сте на повидок од некого, можеби ќе можете да чекате прилика
   да се скриете подобро ако не сте. Можно е бавно движење кога сте во нечиј визир. Штом ќе дојдат во звучниот
   опсег од вас, движењето не треба да продолжи и мора да одржувате апсолутна тишина. Ако сте на дофат на раката за
   личноста која оди кон вас, замрзнете. Ако не сте совршено скриени, држењето мирно нормално ќе ја реши дилемата,
   но ако можете да се справите, свиткајте се во топка и обидете се да ги покриете карактеристиките на рамената и главата; ова ќе го скрие човечкиот
   преглед.
  12. Знајте како да избегате. Нормално, кога бегаш, те открија
   и правиш луда цртичка за да се скриеш или да побегнеш. Не обрнувајте внимание на секакви скришум и само оддалечете се помеѓу вас и вашиот откривач
   за да можете уште еднаш да се скриете и да се прикрадете. Ако мислите дека не сте видени, можеби ќе сакате да се обидете да се прикрадете
   што е можно поскришум. Потоа можете да се скриете, да почекате да замине заканата и да продолжите да правите што и да правите.

Совети

  • Следете го дишењето на лицето што спие: Редовното дишење значи дека
   лицето е будно или е речиси будно! Плиткото дишење значи дека таа личност лесно спие, но сепак треба да бидете внимателни!
   ‘Рчењето значи подлабок сон, но сепак треба да преземете мерки на претпазливост.
  • Носете темна облека (БЕЗ ЦРНА, ЗАТОА ШТО НЕ СЕ ВЛЕКУВА, темно сина, итн.).
  • Кога ќе ја пронајдете вашата скривалиште, не заборавајте да се движите.
  • Бидете сигурни да се скриете или надолу ниско или нагоре високо. Луѓето не гледаат нагоре или
   надолу ниско.
  • Погрижете се да не се криете во туѓите дворови, освен ако не ги познавате добро.
  • Познавањето на околината пред да се прикрадете наоколу ги зголемува шансите
   да останете скриени. Ако сте во вашата куќа, обидете се претходно да дознаете кои скали крцкаат итн. Во принцип,
   ако се качите на еден од крајните краеви на секое скалило наместо кон центарот, може да ја намалите бучавата.
  • Кога правите шега со пријател, нормално е забавно да се донесе уште еден пријател
   . Само погрижете се да разберат што се случува и да го знаат патот назад во случај да се разделите. Кој е подобар
   во скришум треба да биде напред за да ги открие можните закани порано отколку почетникот.
  • Една од најдобрите шеги е допирање на прозорецот на вашиот пријател за
   малку да се исплаши.
  • Друга голема шега е да светат батериски ламби во нивната соба однадвор,
   особено ако имате две црвени и сте на далечина.
  • За да останете скриени, можеби ќе треба да тргнете по маршрути кои не се на патот.
  • Кога сте на работа, обрнете внимание на деталите. Ако некој трча во четири
   часот наутро, веројатно го прави тоа секој ден, па може да биде потребно повеќе од еден ден преиспитување.
  • Кога прикривате некого, обидете се да ги усогласите вашите чекори со нивните и избегнувајте да
   дишете тешко.
  • Видео камерите даваат непобитен доказ за смешното лице што го направил вашиот пријател
   кога сте го/ја исплашиле, но можат и да ве инкриминираат подоцна.
  • Учењето да правите животински звуци ќе ги направи луѓето помалку сомнителни ако
   ве слушнат, но нема секогаш да функционира.
  • Ако некогаш треба да прескокнете предмет како маса или кауч, не заборавајте
   да слетате на топчињата од вашите стапала. Ако го направите правилно, ќе слетате без звук.
  • Исто така, ако треба да прескокнете нешто, погрижете се да слетате со
   благо свиткани колена и штом ќе удрите на земја свиткајте ги колената за да се најдете во позиција како да одите од
   скејтборд. (Но, НЕ скокај.)
  • Ако одите во област со која не сте 100% безбедни, прашајте
   малку наоколу и ако едноставно не се чувствувате удобно, планирајте околу неа. Ако сметате дека мора или треба да поминете низ оваа област, можеби е
   во ваш најдобар интерес да донесете нешто за да спречите некој што можеби имал намера да му наштети, без да повикате полиција
   (Тоа би резултирало со дефинитивна забрана за напуштање на куќата , не само по правило, туку заради „ваша безбедност.“) Не би
   предложил големо оружје како прачка, клуч, чекан или нешто поголемо од вашата рака. Можеби кујнски нож, вилушка или нешто
   забележливо за оружје во мракот што лесно може да се сокрие. Ако сакате да понесете вистински наострен нож
   за заштита, нека е тоа некакво корисно сечило кое секогаш може да го носите наоколу и може да се чува на многу, МНОГУ
   дискретно место (како голем швајцарски армиски нож, или кожар.)
  • НЕ носете ништо што има копчиња или нешто што витка наоколу.
  • Ако некој бара начин на кој не сакате, тогаш се тркалаат или фрлаат
   мало одвлекување и направете го вашиот потег. Не користете средство што го одвлекува вниманието ако се сомневаат дека некој е во близина.
  • Ако некој каже дека знае дека си таму, не се откажувај. Ако
   не гледа директно во тебе, веројатно само лаже. Обидете се да останете што е можно повеќе молчи и тивко да се прикрадете кога
   личноста не гледа.
  • Ако видите некого, најдобро е да побегнете што е можно поскоро, бидејќи луѓето
   обично се посомнителни во текот на ноќта.
  • Ако треба да се скриете, обидете се да одите нагоре. Качете се на дрво, скокнете на низок покрив, сè
   што ве става надвор од нормалната линија на видот на некоја личност. Ако некој ве бара, најверојатно ќе гледа
   во земјата.
  • Секогаш држете го грбот кон ѕидот. Кога се качувате на скали, стапнете на страните,
   веднаш покрај основните штици, за да не чкрипат
  • Одете боси бидејќи е многу подискретно од носењето чевли и ќе се лизнете
   ако носите чорапи

Предупредувања

  • Никогаш не користете ги овие работи за да направите нешто незаконско.
  • НЕ се прикрадувате или играјте трикови во или во близина на домовите на полицајци
   или други луѓе кои поседуваат огнено оружје. Полицајците живеат со сознанието дека луѓето што ги уапсиле еден ден ќе излезат од затвор,
   често со лутина. Иако вашите намери се бенигни, лицето лесно може да ве сфати како закана и да
   ве застрела.
  • Не правете ништо незаконско; само играјте шеги на вашите пријатели и разговарајте за
   тоа подоцна. И онака се работи за фалење.
  • Не правете ништо драстично како вандализам; повеќето пријатели не уживаат во тоа.
  • Фаќањето може да доведе до проблеми со полицијата, особено ако не
   сте добри во ова, или ако вашиот пријател е крајно параноичен или не се фати веднаш.
  • Луѓето се прилично добри во тоа да знаат дали нешто се прикрадува наоколу, што
   ни помага да се заштитиме од оние ужасни ѕверови со огради и канџи. Одете тивко, но нормално, не се преклопувајте и
   никогаш, никогаш, не скокајте подалеку од десет метри од вашата цел.
  • Избегнувајте да одите на приватен имот освен ако лично не го познавате жителот.
   Не само што е нелегално, туку сопственикот би можел да има подготвено огнено оружје или големо куче доколку вие прекршувате.
  • Не одете никаде каде што постои веројатност да ве нападне диво животно.

Работи што ќе ви требаат

  • Фенерче (ако некое лице спие многу длабоко.)
  • Тивко опрема за комуникација (како играчки за шпионска опрема) ако е со пријател.
  • Темна облека за сенки (не црна бидејќи ја „отсекува“ вашата силуета во
   темно, темно сина најдобро функционира).
  • Камо облека за да одговара на околината ако планирате да се движите надвор од
   сенките, новата дигитална камуфлажа работи навистина добро во соодветната средина.
  • Чевли погодни за вашето ниво на вештина во скришум (чевли за мечување се доста
   добри, нинџа таби работат навистина добро за прикрадување и качување.)
  • Ракавици и кука за борење за качување
  • Пријател кој исто така сака да го прави ова, бидејќи тогаш е уште позабавно
  • Одвраќање да се тркалаат или нешто што би привлекло нечие внимание

Резиме: Дали некогаш сте сакале да го нападнете фрижидерот за полноќна ужина – додека вашето семејство е будно? Или како кога треба да бидете со пријателот, но не ви дозволуваат да одите? Или едноставно уживате во возбудата да ризикувате да ве фатат? Без оглед на вашата причина, ова како да се направи ќе ви помогне. Работи што ќе ви требаат: – Мека облека со темна боја – Чорапи – Добро познавање на вашата куќа – План — Изговор во случај да ве фатат Совети: – Јадете добро пред да започнете. Нема смисла да те фатат поради татнеж на стомак. — Носете мека облека во која знаете дека можете тивко да одите; облеката што прави бучава кога се трие не е најдобриот избор. – Носете чорапи. Боси стапала испуштаат звуци при одење по тврди подови. – Научете кои делови од вашата куќа крцкаат и стенкаат кога ќе стапнете на нив и смислете начин да ги избегнете. — Избегнувајте да носите црно; стапче со темни бои како темно зелена, темно сина, темно виолетова, итн. Дополнителни поени за нешто со различни нијанси на една темна боја. Боите се вклопуваат подобро од црната. – Ако апсолутно треба да понесете факел, изберете барем една со црвена сијалица. Или ставете црвен целофан над крајот на обичен факел. Црвената светлина е потешко да се види отколку белата светлина. Предупредувања: – НЕ користете го ова за незаконски работи или за нешто што може да ве доведе во неволја. — Ако ве фатат еднаш, вашето семејство/цимер ќе биде повнимателно и со поголема веројатност следниот пат повторно да ве фатат, затоа бидете внимателни. — Ако го користите истиот изговор за да ве фатат двапати, тоа ќе биде помалку веродостојно вториот пат и вашето семејство/цимер ќе стане посомнително. — Никогаш не носете црно, се истакнува во темница и е повидливо како цврста форма. — Ако предупредите некого со испуштање мал звук и тој ве бара, или се чини како некој да гледа во вас или во близина, затворете ги очите и ЗАМРЗНЕТЕ. Секое движење ќе им каже каде сте, и повеќе од веројатно дека ќе им здодее и ќе ве отфрлат како случаен звук по секунда или две. – Обидете се да не земете факел. Колку помалку светлина има, толку помали се шансите да бидете видени. – Избегнувајте домашни миленици. Ако имате домашно милениче кое ќе прави врева или ќе ве следи наоколу ако ве види ноќе, ќе имате проблем да поминете покрај него. Планирајте однапред за ова. Чекори: 1. Имајте го на ум патот по кој ќе одите запаметен и свеж пред да започнете. 2. Облечете се во вашите чорапи и мека облека со темна боја. 3. Движете се полека и стабилно по избраната патека, избегнувајќи какви било чкрипеливи скали или лабави подни даски. 4. Погрижете се да знаете каде се луѓето и дајте им широко лежиште. 5. Проценете колку е веројатно дека луѓето ќе се движат наоколу според тоа како дишат (бавно, длабоко вдишување значи повеќе поспано, а тивко, побрзо вдишување значи повеќе буден), и земете го тоа предвид кога поминувате покрај нив. 6. Направете се што сте наумиле и вратете се веднаш назад. Не оди за убава полноќна прошетка низ вашата куќа; колку подолго си надвор, толку подолго има некој да те види. 7. Ако треба да ја напуштите куќата, внимавајте на сите автоматски светла надвор од предната страна. Можеби ќе треба да ги исклучите пред да заминете или да користите задна врата за да излезете. 8. Ако сте надвор, обидете се да се држите за тревата се додека не е мртва и сува и избегнувајте да газите на лисја или растенија. 9. Враќањето назад незабележано е исто толку важно како и заминувањето незабележано, ако не и повеќе. Бидете внимателни и на прсти цело време, дури и кога сте уморни, досадни или речиси готови. Можевте да видите еден погрешен чекор. **Ве молиме имајте предвид, ние се однесуваме на постарите деца во оваа статија, а не на бебињата. Експертите предупредуваат дека постои ризик од СИДС (синдром на ненадејна доенечка смрт) додека спиете заедно со помалите деца.** Дали се будите за да откриете дека вашите деца влегле во вашиот кревет во текот на ноќта? Добри вести! Истражувачите тврдат дека децата кои сакаат да спијат заедно со вас имаат поголема веројатност да станат самоуверени, паметни и сигурни возрасни. Така, следниот пат кога ќе се најдете туркани до работ од креветот или кога ќе ги извадите постелнината од вас, бидете сигурни дека вашите деца ќе бидат успешни подоцна во животот.

Децата кои спијат во вашиот кревет навечер стануваат интелигентни и самоуверени возрасни

Според Healthy Child , истражувањата покажале дека близината на родителите може да му помогне на незрелиот нервен систем на доенчето да научи да се саморегулира за време на спиењето. Студијата на Lewis & Janda покажа дека момчињата кои спијат заедно со своите родители од раѓање до пет години имаат значително повисока самодоверба и имаат помалку анксиозност. Заедничкото спиење се вели дека промовира самодоверба, самодоверба, како и повисоки резултати на училиште (Форбс и сор. 1992, Навиките за заедничко спиење на воените деца, Воена медицина). Оваа студија покажа дека децата кои никогаш не спиеле во кревет со своите родители биле потешко да се контролираат, имале повеќе бес и се пострашни од другите деца.

Дали има некои негативни ефекти од споделувањето на креветот со вашите деца?

Во друга студија објавена во напис во Psychology Today, експертите открија дека нема негативни ефекти од споделувањето на креветот со вашите деца. Истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот Стони Брук ги истражувале навиките за спиење на 944 семејства со ниски приходи во период од неколку години. Децата беа на возраст од една до три години и беше проценет нивниот когнитивен и бихејвиорален развој, како и нештата како нивото на кое се наоѓаа кога станува збор за вештините за математика и описменување, социјалните вештини и хиперактивноста. Тие откриле дека заедничкото спиење за време на малите години не влијае негативно на развојот до петгодишна возраст. Експертите велат дека децата треба да спијат во кревет со своите родители само ако нивните родители не пушат, не консумирале алкохол или дрога и не постои ризик.

Дали децата некогаш ќе спијат сами ако нивните родители им дозволат да заспијат заедно?

Вообичаена заблуда е дека ако децата спијат со своите родители, тие никогаш нема да заминат. Истражувањата покажуваат дека заедничкото спиење со родителите не мора да значи дека децата ќе сакаат да останат во креветот на нивните родители. Културно, спиењето во ист кревет се практикува многу генерации ширум светот. Специјалистот за акушерка и лактација Бел Мур вели дека има многу придобивки за децата кои спијат во кревет со своите родители.

Зошто луѓето спијат заедно? Кои се придобивките?

 • Контакт кожа на кожа – го промовира ослободувањето на окситоцин, моќен хормон кој ја зајакнува врската меѓу луѓето. Исто така, смирува, смирува и ја регулира температурата и отчукувањата на срцето.
 • Лесен пристап до доење – мајките кои го делат креветот со своето бебе имаат тенденција да дојат подолго, и исклучиво и во вкупна должина. Доењето е силно и постојано поврзано со намалување на ризикот од СИДС.
 • Повеќе сон – иако можеби имаат повеќе будење, тие обично се во склад со своите старатели и затоа имаат помалку време будни. Будењата се исто така помалку нарушувачки.

Дали е безбедно заедничкото спиење?

Безбедноста при заедничко спиење е сложена тема која опфаќа многу фактори. SIDS и Kids известуваат дека нема доволно докази за да се даде целосна изјава за или против заедничко спиење. Нивната сегашна препорака за намалување на СИДС е: бебето да спие во креветче до креветот на нивниот негувател во првите шест до дванаесет месеци од животот. Следниве работи го зголемуваат ризикот од СИДС или несреќи при спиење кога се комбинираат со заедничко спиење:

 • Негуватели кои се пушачи и/или дебели.
 • Каде што има постелнина за возрасни што може да го покрие бебето.
 • Каде што бебето може да биде заробено помеѓу ѕидот и креветот, може да падне од креветот или да се тркала.
 • Кога родителот е под дејство на дрога или алкохол или е крајно уморен.
 • Каде што површината за спиење е софа, дневна, вреќа за грав или опуштен душек.

Дали сте подготвени да станете здрава мајка?

28 дневен предизвик Нашиот предизвик е дизајниран од мајки ЗА МАЈКИ – за да им помогне да ја достигнат целната тежина и да се справат со нивното здравје и кондиција. Предизвикот е дом на приспособливи планови за оброци, социјална поддршка 24/7 и реални вежби кои мајките можат да ги прават ДОМА. За да дознаете повеќе за 28-дневниот предизвик за слабеење кликнете овде . *Сликите и референците за изгубените килограми се дадени од поединецот во приказната. Healthy Mommy претпоставува дека информациите и фотографиите што се доставени се вистинити по природа и не е одговорна за какви било лажни погрешни претстави или тврдења во врска со нивните програми или производи.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *