Честопати, се наоѓаме себеси како се расфрламе со прекрасен уметнички принт, замислувајќи точно каде ќе оди во нашите домови – само за да го оставиме да седи во плакарот затоа што едноставно не најдовме време да го врамиме. Иако некои отпечатоци лесно може да се стават во рамка купена во продавница без многу напор, понекогаш е тешко да се најде совршена рамка за секое печатење. И додека можете само да го ставите тој отпечаток директно на вашиот ѕид, рамката се чувствува многу повозрасна и покомплетна. Без разлика дали имате еден уметнички отпечаток за рамка или конечно се справувате со купот уметнички отпечатоци купени од Etsy кои седат под вашиот кревет, еве го сè што треба да знаете. Добрата вест? Не е ниту тешко ниту скапо конечно да ја прикажете вашата уметност на вистински начин.

Материјали за врамување на печатење

 1. Рамка купена во продавница
 2. Мат-хартија без киселини
 3. Ножици
 4. Уметничка лента
 5. Владетел
 6. Слика жица
 7. Средство за чистење стакло и крпа

Најдете ја рамката со вистинска големина

Куќа 9 Така, сонувавте за совршен ѕид на галерија, планиравте и подготвувате точно каде сакате да живее секое уметничко дело. Но, пред да започнете со чекан, мора да ја пронајдете вистинската рамка за секое печатење. Ако имате отпечаток со необична големина за кој е тешко да се најде рамка, можеби ќе треба да нарачате посебна. Но, за повеќето од вашите отпечатоци, веројатно можете да најдете рамка што функционира добро во повеќето продавници за занаетчиство или украси за домови (или дури и во вашата локална продавница за штедливи производи). Ако сакате да додадете подлога за да го надградите печатењето, одлучете се за рамка од два до четири инчи поширока и подолга од вашиот печатење. Помеѓу дрво, пластика, метал, шарени опции и повеќе, има бескрајна количина на разновидност кога станува збор за рамки. Ако сте искинати, одете на едноставна мат рамка за да дозволите вашиот принт навистина да блесне.

Расклопете ја рамката (и насликајте ја, ако сакате!)

Dazey LA/@dazeyden Ако сте купиле рамка од вашата локална продавница за занаети, распаѓањето веројатно е прилично само-објасниво. Од друга страна, ако ја пренамените винтиџ рамката, можеби ќе треба малку лесна рачна изработка за да ја расклопите. Многу професионално врамени отпечатоци имаат слој од кафеава занаетчиска хартија на задната страна. Внимателно пресечете го ова и отстранете ги сите спојници или клинци што ја држат основната плоча заедно. Отпечатете го отпечатокот и оставете ја чашата настрана за подоцна. Ова е исто така одлично време да ја прилагодите рамката со слој боја. Користете шкурка со фин или среден гриз за да го извадите остатокот од бојата пред да земете четка со пена или влакна или конзерва со боја за прскање. Ако работите со голем ѕид од галерија, сликањето на неколку рамки во светла, смела боја може да биде одличен начин да додадете визуелен интерес на вашиот ѕид.

Исечете ја вашата подлога по големина

Ентериери на Алекс Нино Ако вашиот отпечаток е на хартија за разлика од платното, подлогата помага да се подигне изгледот и да се даде попрофесионално чувство. Повеќето рамки ќе доаѓаат со душек кој е исечен според големината, но ако сакате да го прилагодите белиот простор или вашата рамка е без мат, ќе ви треба нож X-Acto или секач за кутии и табла за мат. Измерете го отпечатокот и исечете ја подлогата на прозорецот за да дозволите ширина помеѓу 1/2″ и 1,5″ дебелина, во зависност од големината на целокупниот отпечаток. Алатката за сечење мат е најпрецизниот начин за обезбедување правилни, изедначени линии, но линијарот, ножот X-Acto и многу трпение можат да ве одведат и таму.

Исчистете го стаклото

Дизајн: Mindy Gayer Design Co.; Фото: Ванеса Лентин Сега кога вашиот отпечаток е речиси подготвен за повторно составување, земете чиста крпа и шише средство за чистење стакло и отстранете ги отпечатоците од прстите и остатоците од стаклото. Погрижете се да исчистите и внатре и надвор, за да не мора да ја расклопувате рамката подоцна. Крпата од микрофибер е најдобриот начин да избегнете да оставите замаглување што може да предизвика оштетување на вашиот уметнички принт.

Порамнете ги душекот и печатењето

Куќата на Харви Откако ќе ги подготвите сите ваши парчиња за повторно составување, време е да го центрирате отпечатокот на подлогата на рамката. Користете тег како чорап исполнет со песок и внимателно ставете го во центарот на вашата слика за да не се движи додека го центрирате на таблата. Добра идеја е да го центрирате отпечатокот хоризонтално, но обидете се да оставите повеќе простор на дното на отпечатокот. Со помош на уметници или архивска лента, креирајте шарка за прикачување на отпечатокот на подлогата. Земете две тенки парчиња лента и ставете ги на задниот дел од уметничкото дело (за лепливата страна да не ја допира вашата подлога). Потоа ставете уште две тенки парчиња со леплива страна надолу преку вертикалните рабови за да го прикачите отпечатокот на задната страна. Правејќи го ова го одржувате печатењето стабилно додека ја поставувате подлогата директно на врвот.

Прикачете жица за слика

Ана Сејџ Дури и ако вашата рамка има веќе прикачена кука, жица за слика го олеснува прилагодувањето на рамката на ѕидот малку. Ако на вашата рамка и недостасува жица, користете две закачалки со Д-прстен од двете страни на рамката и завртете ја жица за слика низ прстените. Оставете малку опуштеност, за да не е целосно затегнат на задниот дел од рамката.

Исчистете ги преостанатите дамки

Дизајни на Хана Тајлер Сега кога вашата рамка е склопена и подготвена за закачување, брзо испрскајте и избришете го стаклото за да ги отстраните сите останати дамки. Валканата рамка е речиси исто толку лоша колку што нема никаква рамка.

Закачете го

Куќата на Шајс Тешкиот дел е речиси завршен. Конечно и дадовте на таа уметност убава рамка што ја заслужува, но сега е време да ја покажете. Ако курирањето на совршениот ѕид на галеријата ве натера да се натерате, секогаш можете да се одлучите за едноставна полицата со слики. Слоевитоста на уметност со рамка на полицата е одличен начин да додадете визуелен интерес на вашиот простор и да му дадете опуштено, пристапно чувство. Ако ѕидот од галеријата е повеќе во ваш стил, постојат неколку услуги кои можат да ви помогнат да создадете совршено уреден ѕид. Зачувај коментари Ние независно ги избираме овие производи – ако купувате од една од нашите врски, може да заработиме провизија. Сите цени беа точни во моментот на објавување. Објавете слика (Кредит на сликата: Андреа Спарасио) Никогаш не се чувствував како вистински возрасен се додека не го поставив моето прво уметничко дело. За време на колеџот, на моите ѕидови закачував огромни колажи од уметност без рамка како белег во природна големина. Постград, полека почнав да ги врамувам моите омилени парчиња. Прилагоденото кадрирање е скапо, па затоа ги пребарувам продавниците за штедливи производи за добро изработени рамки со стакло и доаѓам до мојата локална продавница за уметнички материјали за остатокот од она што ми треба за да го направам моето прилагодено кадрирање. За повеќе вакви содржини следете Еве една од рамки за штедливи продавници што ги најдов. Иако принтот изгледа убаво на оваа слика, одблизу е всушност прилично зрнесто и не вреди да се заштеди. (Кредит на слика: Емил Еванс)

Идеи за рамка за буџетска уметност

Подготвени да започнете? Еве ги едноставните чекори што ги користам за прилагодена рамка на мојата уметност на евтино.

Материјали

 • Претходно направена рамка (вклучувајќи стакло)
 • Уметничко дело
 • Мат-хартија без киселини, исечена со иста големина како стаклото на рамката (се наоѓа во продавниците за уметнички материјали)
 • Секач за мат (опционално)
 • Уметничка лента без киселини (најдена во продавници за уметнички материјали)
 • Лепки за палецот или мали клинци (ако клинци, чекан)
 • Боја или дамка за вашата рамка (опционално)
 • Жица за слика и 2 закачалки со прстени D (опционално)
 • Крафт хартија за покривање на задниот дел од рамката (опционално)

Алатки

 • Клешти
 • X-acto нож
 • Шрафцигер за прицврстување на закачалки со прстени D (опционално)

Инструкции

1. Најдете рамка која одговара на вашата уметност. Имам две литографии со боцки со чудна големина од Метана Прес на Etsy кои ги вртам со години во нивната оригинална пластика без киселина бидејќи не можев да ја најдам рамката со вистинска големина – прилагоденото кадрирање е премногу скапо, а наоѓањето две идентичните рамки со чудна големина во продавница за штедливи производи се снимка во темнина. За среќа, минатиот месец конечно најдов рамки! Склопен во задниот дел на продавница за штедливи производи, најдов две соодветни рамки за лажни фурнири кои беа малку претепани, но и двете имаа недопрено стакло и врамуваа уметност со иста чудна големина како и боцките што сакам да ги врамам. На 14 долари за парот, тоа требаше да биде. Бидејќи мојата рамка е масовно произведена, таа е обложена со занаетчиска хартија и јадро од пена (белото) кое се држи со спојници. Ја оставив жицата за сликање прикачена бидејќи ќе треба да ја вратам само на крајот. (Кредит на слика: Емил Еванс) 2. За да ја расклопите рамката, превртете ја и проверете како е склопена . Обично, последниот слој на задната страна е кафеава крафт-хартија (исто како и повеќето тапацирани мебели ја имаат таа црна крпа за прашина за да ги покрие внатрешните работи). Отстранете го ова со тоа што ќе поминете со X-acto нож по внатрешниот раб на рамката или само ќе го искинете. 3. Следниот слој е обично парче плоча со јадро од пена, картон или дрво (ако рамката е супер стара) што се држи на место со спојници (понови) или ситни клинци (постари). Користете ја вашата клешта за нежно да ги извлечете сите овие. Ако се спојници или свиткани нокти, фрлете ги. Ако се стари мали нокти кои остануваат употребливи, слободно употребете ги на крајот, особено затоа што старите рамки со нивните оригинални нокти се супер кул. 4. Конечно, можете да ја навртите или извлечете пената или дрвото, потоа каква и да е уметност во рамката, потоа стаклото . Оставете ги стаклото и пената/дрвото на страна и рециклирајте ја уметноста. Моите рамки ги обоив во сива сива боја, која ги забележува боите што се наоѓаат во литографите. (Кредит на слика: Емил Еванс) 5. Ако сакате да ја насликате или да ја задржите вашата рамка, сега е време да го направите тоа. Го подготвив и го обоив лажниот фурнир во блескаво, сива боја. 6. Исчистете го тоа стакло и исчистете го навистина добро, со кој било метод што најмногу ви се допаѓа. Обично одам по сапун за садови и вода за да ги отстранам налепниците и прашината, а потоа чиста крпа за садови, а потоа чист, стуткан весник за да ги отстранам сите останати влакна. Носете ракавици ако сте нервозни да се исечете на острите рабови. 7. Во овој момент, важно е само да се отстранат отпечатоците од едната страна – која и да е страна ќе ја допре вашата уметност – затоа слободно поддржете ја чашата одоздола како стереотипниот батлер кој прави на садот за сервирање. 8. Оставете ја вашата чаша да се исуши многу темелно пред да ја склопите вашата уметност со рамка. 9. За да ја усогласите вашата уметност, прво измијте ги и исушете ги рацете , а потоа проверете дали крварите од чекор 6 (што ќе обезбеди чиста паника кога ќе капете крв на аголот на вашиот литографија). 10. Постојат два начина да се измати уметноста: поставете ја уметноста на врвот на подлогата или исечете дупка во подлогата и ставете ја уметноста зад неа. Бидејќи мислам дека второто е премногу затнато за мојот вкус, а особено затоа што секачите за душеци се тешки за употреба без да се оштети подлогата, се одлучив да ја прикачам мојата уметност на врвот на душекот. (Доколку ја изберете втората опција и не сте заинтересирани сами да ја исечете душекот, можете да ја однесете вашата подлога во продавница за рамка и да ја исечете по сопствена желба. Повеќето продавници ќе го направат тоа за неколку долари.) (Кредит на слика: Емил Еванс) 11. Центрирајте ја вашата уметност на мат-хартијата. Општо правило е да ја центрирате сликата хоризонтално, но да оставите повеќе простор на дното на уметноста отколку на врвот. Решив да оставам отприлика исто толку простор бидејќи ќе ги закачам овие погоре на ѕидот. Со оглед на тоа што лентата на уметникот е бела и затоа е тешко да се види, јас ја проследив со црвена боја. (Кредит на слика: Емил Еванс) 12. Откако вашата уметност е совршено центриран, користете ја лентата на уметникот (претставена со црвена боја бидејќи е бела во реалниот живот) за да го зацврстите горниот раб. Оваа лента ќе ја држи вашата уметност на место додека ја прикачувате на задната страна. (Кредит на слика: Емил Еванс) 13. Превртете ја вашата уметност подалеку од вас – лентата на предната страна делува како шарка – и додадете две долги парчиња на задната страна како што е прикажано. Не ставам лента хоризонтално бидејќи е премногу гломазна и се покажува кога ќе ја преклопите уметноста назад надолу. (Кредит на слика: Емил Еванс) 14. Преклопете ја вашата уметност назад надолу и отстранете ја лентата на уметникот од предната страна . Долгите парчиња лента треба да ја држат вашата уметност без да се прикажуваат на врвот. 15. Собери се! Ставете го стаклото назад во рамката – внимавајте да не оставите отпечатоци од прсти – потоа поставете го во уметноста. Легнете во пената или дрвото и нежно закачете штипки или мали клинци во рамката за да ја држите на место. Користете повеќе отколку што мислите дека е потребно – барем еден на секои шест инчи. Изборно: Доколку сакате, покријте го грбот повторно со хартија. Користете тенка линија на лепак за да прикачите крафт-хартија преку задната страна на рамката. 17. Ако на вашата рамка и недостасува жица за сликање, зашрафете две закачалки со Д-прстен од двете страни на рамката, на еднакво растојание од горниот дел . (Видете ја сликата на задната страна на оригиналната рамка за пример). Завртете ја жицата за сликање низ двата прстени. 18. Исчистете ги сите залутани отпечатоци од предната страна на вашата сега веќе врамена уметност и спремни сте да обесувате! (Кредит на слика: Емил Еванс) Имате навистина одличен DIY проект или туторијал што сакате да го споделите со другите? Дозволете ни да знаеме! Сакаме да проверуваме што правите овие денови и да учиме од нашите читатели. Кога ќе бидете подготвени, кликнете овде за да го испратите вашиот проект и фотографии. Уметнички совети на Џенифер Алевато за отпечатоци за врамување (или каква било уметност на хартија) Секогаш кога ги продавам моите отпечатоци на изложби, секогаш ме прашуваат „Како би го врамил ова?“ Затоа, помислив да споделам неколку совети за врамување отпечатоци (или какви било дела на хартија). уметнички принт од Џенифер Алевато Речиси сите мои уметнички отпечатоци се продаваат со бела граница на рабовите. Ова прави 3 работи: 1. Дава изглед на „вградена“ подлога околу принтот, што го прави повеќе да личи на ликовна уметност, а помалку како постер. 2. Дава простор околу рабовите, така што кога е врамена, ниту една слика не е покриена со предната усна на рамката. (Ако некогаш сте забележале кога врамувате фотографија, предниот раб на рамката може да ја покрие сликата за некаде од 1/16″ на секоја страна до дури 1/4″ на секоја страна, во зависност од рамката. Тоа значи може да се покрие до цела половина инч од вашата слика!) Совети за кадрирање со уметнички принт од Џенифер Алевато 3. Овозможува прикажување на долниот потпис, наслов и (ако е применливо) бројот на отпечатокот. Потпишаните отпечатоци вредат повеќе од непотпишаните отпечатоци, а отпечатоците со нумерирани ограничени изданија вредат повеќе од отпечатоците во отворени изданија, така што повеќето луѓе сакаат да го покажат потписот! (и на „оригинален отпечаток“ – исто така рачно извлечено дело на графичар, како лино рез, дрворез, литографија, итн., бројот во изданието е исто така многу важен. Да поседувате отпечаток од само издание 20 прави делото да вреди повеќе од издание од 200, кое вреди повеќе од издание од 1000 итн.) Секој уметник различно ќе ги потпишува своите дела, но генерално, потпишан на предната страна со молив на дното на делото е стандарден. Значи, ако вашето парче го има тоа, гордо покажете го! уметнички принт од Џенифер Алевато Ако го однесете вашето парче во рамка за да биде професионално врамено, може да забележите дека е оставен повеќе бел простор на дното на парчето отколку на горниот дел (или душекот може дури да биде исечен малку подебел на дното). Ова визуелно го балансира парчето. Ако остане премал бел простор на дното, може да се чувствува тесно или да биде тешко. Во однос на зачувувањето на уметноста, подобро е дело на хартија да биде врамено со мат. Подлогата не само што му дава на парчето повеќе визуелно присуство, туку го спречува самото уметничко дело да го допира стаклото на рамката, што подобро ја штити уметноста. Сепак, иако е побезбедно уметноста на хартија да биде врамена со подлога, тоа не е услов! врамени отпечатоци од Џенифер Алевато Овие отпечатоци прикажани овде се врамени без подлога во стандардни рамки од полица од голема продавница и мислам дека изгледаат одлично! Јас лично секогаш се наклонувам кон поедноставни стилови и бои на рамка, но вашиот стил на рамка треба да оди со вашиот стил на украсување. Украсената рамка навистина може да подигне поедноставно уметничко дело. офорт од Џенифер Алевато Еве еден едноставен, мал, црно-бел офорт што го направив неколку години врамен со убава дебела црна подлога и украсена златна рамка. Забележете како бројот на изданието, насловот и потписот се видливи на дното и колку подлабоко е исечена подлогата на дното од страните и горниот дел. Парчето виси во формална трпезарија, така што стилот на покачена рамка навистина добро функционира со декор, и покрај тоа што самата уметност е прилично чиста и традиционална.
Без оглед на тоа како ја обликувате вашата уметност, секогаш внимавајте да користите материјали со архивски квалитет; тоа значи да барате подлоги, хартии и душеци без киселина, што ќе го спречи пребрзо стареење на деликатната хартија. Уметноста на хартија, без разлика дали принт, фотографија, цртеж, пастел итн. секогаш треба да се закачи надвор од директна сончева светлина (која може да ја распадне хартијата и да ги избели пигментите) и подалеку од влага (што може да предизвика мувла или мувла или дури да направи уметноста се држи до самата рамка или стакло, предизвикувајќи непоправлива штета). И ако немате локален кадар кој ви се допаѓа, постојат неверојатни онлајн продавници за сопствени кадрирање како Simply Framed и Framebridge кои можат да го врамат вашето парче за вас. Среќно кадрирање! ps Целата уметност прикажана овде е моја, а моите достапни уметнички отпечатоци можете да ги купите овде! Лого на блогот на Центарот за реставрација на слики

Целосен водич сам за себе за тоа како да врамите печатење

 • Последно ажурирано: 18 септември 2022 година

Врамувањето на уметнички отпечатоци, слики и слики веднаш вдишува нов живот во собата. Ви овозможува да персонализирате ѕид и да дизајнирате креативна тема за да го подобрите амбиентот на секој простор. Во овој сеопфатен водич, чекор-по-чекор го разгледуваме процесот на монтирање и врамување на печатење. Ние, исто така, даваме неколку совети за заштеда на пари и забавни идеи за тоа како можете креативно да прикажувате уметнички дела откако ќе ги врамите. Прочитајте за да научите сè што треба да знаете за овој проект „Направете сами“.

Зошто треба да ги врамите вашите отпечатоци

Кадрирањето е прекрасен начин за прикажување на отпечатоци фотографии што се значајни за вас. Ѕид или мал простор посветен на вашите уметнички отпечатоци не само што го подобрува просторот за живеење, туку ви помага да ја зачувате уметноста. Кога го чувате вашиот омилен постер или слика во складиште, постои ризик да се акумулира прашина на нив или влагата да го оштети отпечатокот. Нивното врамување и прикажување е побезбедно бидејќи можете редовно да ги чистите фотографиите за да ја одржувате нивната состојба. врамување

Како да се избере совршената рамка

Изборот на совршена рамка може да изгледа предизвик, но има неколку едноставни упатства што можете да ги користите за да ви помогнат да ја изберете најдобрата. Еве неколку совети за тоа што да размислите пред да се населите на рамка!

 • Размислете за печатењето. Секој уметнички принт е уникатен, така што рамката што ќе ја изберете треба да ги надополнува нејзините бои, стил и текстура.
 • Тенките рамки најдобро функционираат за мали типови уметнички дела, додека дебелите рамки одговараат на големи парчиња уметнички дела. Покрај тоа, ширината и должината на рамката ќе зависат од тоа дали сакате да додадете душеци околу центарот на отпечатоците или не.
 • Размислете за просторот или ѕидот каде што ќе ги поставите врамените уметнички дела. Стилот на собата, околниот мебел и постоечката уметност на ѕидот треба да бидат кохезивни. Размислете да започнете со тема која ќе ја води вашата визија за готовиот ѕид.
 • Можете да добиете рамка од дрво, метал, керамика, пластика или кристал, па експериментирајте со различни видови материјали. На пример, ако сакате минималистички стил, белата дрвена рамка би помогнала црно-белата фотографија убаво да се спои со бел ѕид.

како да врамите принт

Што ќе ви треба: материјали за обликување на вашиот печатење

Пред да започнете со вашиот сам проект, важно е прво да имате се што ви треба. Направете листа за проверка на вистинските залихи за да ги забрзате работите. Ова вклучува:

 • Рамка прилагодена или купена во продавница
 • МАТ табла
 • Застаклување на рамката (стакло или акрилик)
 • Слика жица
 • Две закачалки со Д-прстен
 • Мерна лента или линијар
 • X-acto нож или секач за кутии
 • Лепило (лента за монтирање, двострана лента или агли за слика)
 • Главниот пиштол
 • Микрофибер крпа и чистач на стакло
 • Четка за влакненца
 • МАТ (опционално)

Ако користите леплива лента за монтирање, ќе ви треба и гумен валјак за да се ослободите од воздушните меури додека го монтирате вашиот уметнички отпечаток на таблата за мат.

Зошто треба да користите материјали без киселини

Киселината што е природно присутна во опремата за кадрирање и монтирање предизвикува отпечатоците да развиваат пожолтување со текот на времето. Зошто? Бидејќи материјалите што не содржат киселини содржат лигнин – природна хемикалија од растителни производи. Лигнинот постепено лачи киселина, оставајќи ви избледена или пожолтена слика. Значи, ако сакате да бидете сигурни дека вашето уметничко печатење трае, од клучно значење е да користите табла, подлога, рамка и лепило без киселина. Откако ќе ги подготвите сите ваши материјали, време е да се фатите за работа! Следете ги овие чекори за да го монтирате и врамите вашиот уметнички принт како професионалец.

Чекор 1: Измерете ја ширината и должината на печатењето

Отпечатоците доаѓаат во многу различни големини , така што рамката со стандардна големина нема да ја пресече за секое печатење. Земете ја вашата лента или линијар за да ја измерите нејзината должина и ширина. Димензиите треба совршено да одговараат на таблата и рамката. Меѓутоа, ако планирате да вклучите душеци, оставете околу два до четири инчи додаток за ширината и должината на рамката. измерете ја вашата рамка

Чекор 2: Монтирајте го отпечатокот на таблата со подлога

Ако користите агли за фотографии, ставете го вашиот уметнички отпечаток на таблата и прикачете ги на нејзините агли. За двострана лента, залепете го на таблата и ставете го отпечатокот над неа. Ако користите леплива лента за монтирање, би било корисно да имате дополнителен комплет раце. Прво, залепете ја леплива лента на таблата за мат. Следно, нежно излупете го аголот од лепилото за да ја откриете лепливата страна – можете да користите линијар за полесно да откинете околу еден инч од лентата. Потоа, внимателно порамнете го отпечатокот со изложениот леплив дел од таблата. Цврсто притиснете надолу за да го залепите на своето место, а потоа почнете да отлепувате околу 2 инчи од лентата истовремено додека го користите вашиот гумен валјак за да ги ослободите заробените воздушни меури. Откако ќе се монтира отпечатокот, проверете го работ на секоја страна за надвиснување. Исечете ги деловите што може да се штрчат со вашиот нож или секач. Совет: Ако монтирате особено значајно уметничко дело, испрскајте ја фотографијата со три слоја пустински лак и оставете ја да се исуши пред да ја залепите на таблата. Пустинскиот лак ги штити уметничките дела од УВ зраците и делува како заштитен слој.

Чекор 3: Подгответе го и центрирајте ја подлогата над монтираното печатење (опционално)

Додека некои луѓе го прескокнуваат овој чекор, матирањето може да додаде софистициран изглед на уметничкото дело. Препорачуваме да користите претходно исечена подлога која е од 1 до 1,5 инчи наоколу (претсечената подлога доаѓа во стандардни димензии). Препорачуваме да купувате душеци кои не се премногу тенки за да не се наведнуваат околу рабовите кога ќе се стават над отпечаток. Откако ќе го подготвите подлогата, ставете двострана лента на подлогата на рамката и центрирајте ја подлогата над сликата или отпечатете. Алтернативно, можете да го користите вашиот x-acto нож за сами да направите подлога – само погрижете се рамномерно да ги измерите димензиите со линијар.

Чекор 4: Поставете го застаклувањето на рамката

Темелно исчистете го застаклувањето со средство за чистење стакло и крпа од микрофибер за да ја отстраните прашината. Проверете ги рабовите дали има дамки и избегнувајте да го допирате стаклото со прстите. Препорачуваме да користите ракавици за да го олесните овој процес. Потоа, нежно исчистете го монтираниот отпечаток со четка за влакненца и ставете го на рамката.

Чекор 5: Прикачете спојници, куки и жица за слика

Зацврстете го задниот дел од рамката за да ја прицврстите сликата. Следно, прикачете две закачалки со Д-прстен на страните на рамката околу шест инчи под горниот дел од рамката. Вметнете ја жицата за сликање во дупките на прстените и врзете јазол на секоја страна. Жицата треба да има малку олабавеност за да можете лесно да ја закачите подоцна. закопчајте ја вашата рамка

Чекор 6: Ставете ги вашите уметнички дела во рамка на екранот

И токму така, успешно го врамивте вашиот принт и конечно можете да го обесувате! Изразете ја вашата креативност и прикажете ги вашите рамки на место кое привлекува внимание како ѕид од лична галерија. Можете исто така да ги закачите над вашето биро или да пренамените полица за книги во галерија со рамки.

Повеќе креативни идеи и совети за обликување на вашиот печатење

За да ви помогнеме да го создадете најдобриот приказ за вашите отпечатоци, составивме неколку совети и идеи што може да ви бидат корисни за вашиот проект за рамки „Направете сами“.

Креирај лажен распоред на рамка

Не можете да го дознаете најдобриот распоред за вашите рамки? Исечете малку хартија за гребење со иста должина и ширина на рамката за секое парче, а потоа залепете ги на ѕидот за да ви помогне да го замислите конечниот распоред.

Насликајте стари рамки

Еве еден брз хак за заштеда на пари: насликајте стари рамки за да изгледаат добро како нови! Отстранете ја старата боја со фин шкурка и користете спреј или четка за да додадете нова убава богата боја. насликајте ја вашата рамка

Додајте раб на печатењето пред да го монтирате

Никој не сака отпечатоци од прсти на нивните отпечатоци. Додајте бела рамка од 2 инчи на секое уметничко печатење, за да можете слободно да ги допирате работ на нив кога ќе го монтирате.

Измешајте различни големини на рамки

Додека некои луѓе претпочитаат да ја користат рамката со точна големина за сите нивни отпечатоци, мешањето на големини на рамката може да направи ѕидот да изгледа поразигран и попривлечен.

Изберете уникатна боја на мат

Вообичаено, бел мат е стандардната боја што се користи за секое печатење. Но, иако класичниот изглед е безвременски, смелата боја може да го разубави уметничкото дело за да се истакне. На пример, можете да спарите црна рамка со тиркизна подлога за да додадете боја на црно-бел принт.

Користете застаклување со УВ заштита

Направете вашите отпечатоци да траат цел живот со користење на стакло или акрилно застаклување со УВ заштита. Светлината може да ги оштети боите на уметничкиот принт со текот на времето, така што стаклото со рамка со УВ е најдобрата опција за да спречите тоа да се случи.

Пробајте лебдечка рамка

Лебдечката рамка е шик стил за модерни отпечатоци – дава 3D изглед бидејќи уметничкиот принт не ги допира рабовите на рамката. Сè уште ќе ви треба жица за слика, прстени и табла за да го создадете ова, но нема да ви треба никакво застаклување.

Посетете го вашиот локален дистрибутер

Нема потреба да ја кршите банката за да ги добиете најдобрите рамки! Наместо да го посетувате вашиот локален рамковник или книжарница, дознајте кој е локалниот дистрибутер на рамки во вашата област. Кога купувате директно од дистрибутерот, ја добивате најдобрата цена за истиот квалитет – идеален за луѓе со буџет кои планираат да купат многу рамки.

Започнете со врамување на вашите отпечатоци денес

Откако ќе научите за внатрешните и лошите страни на кадрирањето, повеќе нема причина да ги оставите вашите ѕидови обични и здодевни. Започнете да ги закачувате вашите омилени уметнички дела и доживејте колку енергично ќе се чувствува собата потоа! И ако сакате да ја додадете носталгичната топлина на старите фотографии, нека ги обновите во Центарот за реставрација на слики. Прикажувањето обновени фотографии е еден од најлесните начини да го персонализирате вашиот дом и да ве потсетува на вашите најценети спомени секој ден.

Поврзани Мислења

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *